Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Salkkareiden konkarinäyttelijä Esko Kovero hyppäsi yllättäen uuteen rooliin: "Toivon, että lopputulos on sellainen, että se saa fanien leuat loksahtamaan"

0:44Kurkkaa Salkkareiden seuraavaan viikkoon!Kurkkaa Salkkareiden menneillään olevaan viikkoon!
Julkaistu 12.08.2020 17:32
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

Ismo Laitelan roolista tuttu Esko Kovero nähdään Salkkareiden uusissa jaksoissa myös Kalervo Laitelan roolissa. 

Salatut elämät -sarjassa nähdään tällä viikolla poikkeuksellinen käänne, kun kotiseuduilleen Pohjois-Karjalaan matkannut suosikkihahmo Ismo Laitela kohtaa isänsä ensimmäistä kertaa sarjan historiassa.

Käänne tiesi uusia tuulia myös sarjassa alusta asti mukana olleelle konkarinäyttelijälle Esko Koverolle, joka nähdäänkin nyt Ismo Laitelan lisäksi myös Kalervo Laitelan roolissa. Näyttelijä pysytteli keskiviikkona sarjan pressipäivänä vielä varsin vaitonaisena uudesta hahmostaan.

– Kalervo on Ismon isä, mutta loppu selviää sarjaa seuraamalla. Heidän välinsähän eivät varmasti ole ihan mutkattomat, hän kommentoi salaperäisenä MTV Uutisille.

Kalervo Laitela 2020 kuva 1
Näyttelijä kertoo, että muuntautuminen Kalervo Laitelaksi kesti useita tunteja.Kimmo Jaatinen

Koverolle tuplarooli oli uusi ja jännittävä kokemus.

– Kaikki kohtaukset jouduttiin tekemään kahteen kertaan ja lavastuksen piti olla millintarkkaa. Olihan se aika haastavaa ja uutta näytellä itse itseään vastaan, myöntää Kovero ja kiittele kuvausryhmää ammattimaisesta otteesta uudessa tilanteessa.

LUE MYÖS: Juonipaljastukset julki! Ismo kohtaa isänsä ensimmäistä kertaa sarjassa – haluaa selvittää menneisyydessä tapahtuneet kauheudet

– Tämä oli ihan uniikkia ja aika pitkää päivää tehtiin kevään loppuun. En ole nähnyt itsekään, mitä sieltä on tulossa, joten jännityksellä odotan. Toivon, että lopputulos on sellainen, että se saa fanien leuat loksahtamaan.

3811 02 ismo kalervoEsko Koverolle tuplaroolin tekeminen oli uusi ja uniikki kokemus, vaikka Salattujen elämien historiassa kyseessä ei ole suinkaan ensimmäinen kerta, kun yhdellä näyttelijällä on useampi roolihahmo.

Kovero maskeerattiin Kalervon roolia varten huomattavasti iäkkäämmäksi. Myös se oli konkarinäyttelijälle uusi kokemus.

– Kun maski rakennettiin, siinä meni tunteja. Samoin sen poistamiseen. Siinä oli meillä huippuammattilainen asialla ja hän pisti kaikkensa peliin, Kovero kiittelee.

– Ei ole koskaan aiemmin tarvinnut maskipenkissä istua noin kauan, hän naurahtaa.

Erilainen kesä

Näyttelijä Esko Koveron kesä oli sekin hieman poikkeuksellinen. Hän päätti jo hyvissä ajoin, ettei lähde koronapandemian vuoksi ulkomaille lomailemaan ja sanoo olevansa hyvin tyytyväinen ratkaisuun, kun uuden kauden kuvaukset ovat aluillaan.

– Suomi on kaunis maa. Sain viettää synnyinseuduillani Pohjois-Karjalassa oikein rentouttavaa ja hyvää lomaa, kertoo Kovero, jonka kesä vierähti kalastaen, uiden, saunoen ja sukulaisia ja ystäviä tavaten.

Kovero myöntää, että koronan toinen aalto mietityttää, kun Salkkareiden kuvaukset jatkuvat.

– Kevät oli semmoinen oppikoulu meille, ettei se (toinen aalto) tule varmasti sellaisen sokkina kuin keväällä. Ihan luottavaisin mielin voi palata töihin, kun vaan noudatetaan sääntöjä ja asetuksia ja mennään terveys edellä, hän muistuttaa.

– Olen ollut sarjassa niin kauan, että kuvauksiin paluu on aina vähän kuin toiseen kotiin tulisi. Aina on mukavaa aloittaa uusi kausi.

Salatut elämät arkisin kello 19.30 MTV3-kanavalla! Viikon jaksot katsottavissa jo ennakkoon C Moressa!

Lisää aiheesta:

Uuden Salkkarit-näyttelijän ääni voi olla monelle entuudestaan tuttu – päätyi sarjaan Monika Lindemanin ansiostaYli 20 vuotta Salkkareissa näytellyt Esko Kovero paljastaa: Tämä on ollut kaikkein ikimuistoisin fanilahjaSalkkareiden erikoisjaksoon saapuu yllätysvieras! Näin Ismo Laitelan isän Kalervon roolihahmo syntyi Seppo Taalasmaa tekee yllätysvisiitin Pihlajakadulle – kurkista Salkkarit-juhlajakson kulisseihin!Suosikkihahmo palasi Salkkareihin ja katosi saman tien ruudusta – näyttelijä Jarmo Koskelta iloisia uutisia: "Semmoinen pieni rupeama on tulossa…"Salkkarit-tähti Kerttu Rissanen jättää Salatut elämät! Hahmo kokee traagisen lopun: "Hyvä, että se tapahtuu tavalla, joka muistetaan"
Salatut elämätIsmo LaitelaEsko KoveroTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Salatut elämät
  • Eilen10:00
    Juonipaljastukset

    Salkkarit-juonipaljastukset julki! Hahmo ottaa viimeisen keinon käyttöön

  • ti20:00
    Jiri Viitamäki

    Salkkarit-hahmot ottavat yhteen: "Voit jatkossa luottaa minuun"

  • 23.10.20:00
    Juonipaljastukset

    Salkkarit-kurkistuksessa hahmo paljastaa suunnitelmansa: "Järjestin show'n"

  • 22.10.10:00
    Juonipaljastukset

    Salkkarit-juonipaljastukset julki! Hahmo ryhtyy vakoilupuuhiin

  • 20.10.20:00
    TV-ohjelmat

    Salkkarit-hahmon treffit menevät putkeen – aikoo unohtaa ihastuksensa