Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saksa suivaantui koronarokotteiden viivästymisestä: Uhkaa lääkeyhtiöitä oikeustoimilla

2:39AstraZenecan koronarokotteen tehottomuus puhuttaa Saksassa:"Jos tuo tieto pitää paikkaansa, se muuttaa koko koronastrategian"AstraZenecan koronarokotteen väitetty tehottomuus on puhuttanut viime päivinä.
Julkaistu 31.01.2021 05:11

MTV UUTISET – STT – AFP

Saksan hallitus on uhannut lääkeyhtiöitä oikeustoimilla, koska koronarokotteita ei ole onnistuttu toimittamaan Euroopan unioniin aikataulujen mukaisesti.

Saksan talousministeri Peter Altmaier kertoo saksalaislehti Die Weltille, että oikeudellisista seurauksista tulee tehdä päätös, jos lääkeyhtiöt eivät kunnioita sitoumuksiaan. Altmaier painotti Weltille, etteivät yhtiöt voi nostaa toista maata EU:n edelle.

Lue myös: Myös Ranskan Macron kyseenalaisti AstraZenecan tehon yli 65-vuotiailla: "Pseudotieteellistä"

EU:n ja brittiläis-ruotsalaisen lääkejätti AstraZenecan välillä on ollut jännitteitä yhtiön ilmoitettua, ettei se pysty toimittamaan heti niin paljoa rokotteita EU-maihin kuin mitä alun perin oli arvioitu.

Unioni on syyttänyt yhtiötä Britannian suosimisesta EU:n kustannuksella.

Lisää aiheesta:

NYT: EU suunnittelee rajoittavansa rokotteiden vientiä kuudeksi viikoksiEU-komission puheenjohtaja uhkaa Astra Zenecaa vientikiellolla, jos EU ei saa omia toimituksiaan ensinSaksa suosittelee AstraZenecan rokotteen antamista vain alle 65-vuotiaille – tehosta ei tarpeeksi todisteitaAstraZeneca osallistuu sittenkin EU:n kanssa käytäviin rokoteneuvotteluihin – tarkoitus puida toimitusmääriäAstraZenecan toimitusjohtajan mukaan EU:n rokotteita ei olla myymässä muihin maihin – sanoo, että Britannia teki sopimukset nopeamminEuroparlamentaarikot tenttaavat lääkeviraston pääjohtajaa rokotetilanteesta
SaksaKoronarokotusEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Saksa
  • 14:14
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki

  • 8.9.16:21
    Patria

    Ensimmäiset Patrian 6x6-miehistönkuljetusvaunut Tanskaan

  • 4.9.16:02
    Liikenneonnettomuudet

    Auto ajoi ihmisjoukkoon Berliinissä – useita loukkaantui onnettomuudessa

  • 3.9.19:39
    Ukrainan sota

    Putin toivotti Zelenskyin tervetulleeksi Moskovaan – Ukraina: Ei tule onnistumaan

  • 30.8.11:44
    Äärioikeisto

    Sukupuolistatustaan muuttanut uusnatsi ei saapunut ajallaan naisvankilaan: "Rakkaita terveisiä Moskovasta"