Iho on ihmisen suurin elin, ja vaikka sen muuten peittäisi, kasvot jäävät näkyviin. Tarvitaanko naaman kunnossa pitämiseen tyyriitä teint de spectaculaire miracle -siloseerumeita vai riittääkö saippuan huljuttelu käsienpesun ohessa?


Iho on ihmisen suurin elin, ja vaikka sen muuten peittäisi, kasvot jäävät näkyviin. Tarvitaanko naaman kunnossa pitämiseen tyyriitä teint de spectaculaire miracle -siloseerumeita vai riittääkö saippuan huljuttelu käsienpesun ohessa?

Sairaala Siluetin johtava hoitaja Taina Heikkinen vahvistaa ja kumoaa ihonhoitoon liittyviä uskomuksia.
– Ehdottomasti kyllä. Rasvaamisen sijaan kannattaa kuitenkin puhua kosteuttamisesta, sillä jo ennestään rasvainen iho ei todella rasvaista tököttiä tarvitse. Kosteuttavat ja vahvistavat voiteet suojaavat ikääntyvää ihoa ohenemiselta ja veltostumiselta sekä aurinkovaurioilta.
– Kyllä ja ei. On totta, että pelkkä merkki voi tuoda tuotteeseen tietyn hintalisän, mutta hintaerot eivät ole pelkkää huuhaata. Halvassa voiteessa vaikuttavia aineita on vähemmän ja lisäaineita enemmän. Hintavassa voiteessa taas on runsaasti puhtaita ja kalliita raaka-aineita.
– Kyllä, tiettyyn rajaan asti. Kuiva iho rypistyy nopeammin. Jos sitä hoitaa jo nuorena tunnollisesti, ohuet pintauurteet hälvenevät. Syviä ryppyjä ei kuitenkaan saa pois.
– Ei täysin, mutta hidastaa voi sopivilla ihonhoitotuotteilla. Pigmentoitunutta, couperoottista ja veltostunutta ihoa hoidetaan myös laser- ja radiorekfenssihoidoilla. Ne tasoittavat ihon väriä ja pintaa sekä aktivoivat kollageenin ja elastiinin tuotantoa.
– Pitää osittain paikkansa. Ihon hoidolla ja suojaamisella on kuitenkin merkitystä. Aurinko ja tupakka ovat ihon pahimpia vihollisia. Aurinko kuivattaa ja aiheuttaa ryppyjä. Tupakointi supistaa ääreisverenkiertoa, eikä iho saa tarvitsemaansa happea. Säännöllinen tupakointi näkyy jo alle kolmikymppisenä.

– Kyllä. Voiteet sisältävät yrttejä ja kasveja, ja niille voi tulla allergiseksi. Yleensä herkistyminen alkaa pienestä reaktiosta, etenee hitaasti ja vahvistuu käytössä.
– Ehdottomasti ei. Saippuan pH on täysin väärä ja kuivattaa ihoa, ja vesi puolestaan on kovaa eli sisältää paljon kuivattavia kalsium- ja magnesiumsuoloja. Maitomaisella voiteella tai geelillä puhdistus ja kasvovedellä viimeistely hellivät ihoa.
– Ei pidä paikkaansa. Varsinkin ikääntyvälle iholle kuorinta on vain hyväksi, sillä se raikastaa ja kirkastaa. Ihon päällimmäiset kerrokset ovat kuollutta solukkoa, joten hoitavat aineet imeytyvät kuorinnan jälkeen paremmin. Couperosa-iho kannattaa kuoria raekuorinnan sijaan entsyymikuorinnalla.
– Ei pidä paikkaansa. Vahvat ja paksut meikkikerrokset eivät anna ihon hengittää, mutta oikeilla tuotteilla ja oikein käytettynä meikki jopa suojaa ihoa. Kannattaa käyttää luonnosta peräisin olevia mineraalimeikkejä. Ne ovat koostumukseltaan kevyitä, mutta runsaspigmenttisiä. Meikit naamassa ei ikinä pidä mennä nukkumaan.
– Pitää paikkansa. Kaikki epäterveellinen ruoka ja suklaa vaikuttavat ihon kuntoon.
– Ei pidä paikkaansa. Finnejä ja erilaisia hormoninäppyjä puhkeaa kaikenikäisille.
Kuvat: Colourbox.com
Studio55.fi/Piia Simola