Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin iltapäivälehdet katkeroituivat viisutappiosta: "Perkele, sauna sammui"

Ruotsia viisuissa edustanut suomalaisyhtye KAJ sijoittui odotusten vastaisesti neljänneksi.
Ruotsia viisuissa edustanut suomalaisyhtye KAJ sijoittui odotusten vastaisesti neljänneksi./All Over Press
Julkaistu 18.05.2025 12:10

MTV VIIHDE – STT

Ruotsin euroviisuedustaja KAJ oli voittosuosikki, mutta sijoittui lauantain finaalissa neljänneksi. Ruotsalaiset iltapäivälehdet ovat ottaneet kantaa odotettua huonompaan sijoitukseen. 

Euroviisujen vedonlyöntitilastoja viikkokausia hallinneen suomenruotsalaisen KAJ'n jääminen nelossijalle kisassa katkeroitti sunnuntaina ruotsalaisia iltapäivälehtiä.

Expressen löysi syypään Ruotsin tappioon muista pohjoismaista, jotka pihtailivat pisteitään. Täyden raatien pistepotin, 12 pistettä, antoi vain Islanti.

Suomi ja Norja heltyivät kymmeneen pisteeseen, kun taas Tanskaa saunaralli miellytti vain seitsemän pisteen verran.

Expressen utelikin heti kättelyssä KAJ'n Axel Åhmanilta, mitä mieltä hän oli siitä, ettei Suomen raadilta tullut täysiä pisteitä.

– Täytynee ottaa asia vakavasti puheeksi valtiojohdon kanssa. Mutta pitää ensin katsoa, miten paljon yleisöääniä saimme, ennen kuin alamme tosissaan bannata, Åhman vitsaili lehdelle tuloksien selvittyä.

"Suuri antikliimaksi"

Aftonbladet oli kiteytyksessään ytimekäs.

– Perkele. Sauna sammui, lehti kiteytti.

Aftonbladet luetteli myös, mitkä hienot mahdollisuudet valuivat hiekkaan, kun voittoa ei tullut. Ruotsista olisi voiton myötä tullut kaikkien aikojen ykkönen viisuvoittojen määrässä, KAJ'n piti saada myös eniten yleisöääniä ja samalla Ruotsista olisi lehden mukaan tullut ensimmäinen huumoriesityksellä viisut voittanut.

– Mutta ei. Tuli sairaan suuri antikliimaksi.

Toki Aftonbladet halusi myös tuoda esiin, ettei liikkeellä oltu millään huonolla vitsillä.

– Tämän takana oli Ruotsi, ei Moldova, lehti ylpeili.

Espanja muisti palestiinalaisia

Espanjan yleisradioyhtiö RTVE puolestaan otti voimakkaasti kantaa palestiinalaisten puolesta juuri ennen Euroviisujen alkua ja uhmasi näin Euroopan yleisradiounionin EBU:n nimenomaista kieltoa poliittisten viestien välittämisestä.

– Mitä ihmisoikeuksiin tulee, vaikeneminen ei ole vaihtoehto. Rauhaa ja oikeutta Palestiinalle, luki televisiossa näytetyssä mustalla pohjalla olevassa tekstissä espanjaksi ja englanniksi.

EBU:n mukaan kaikista poliittisista viesteistä seuraa niitä esittäville yleisradioyhtiöille poikkeuksetta sakot.

EBU:ta vaadittiin ennen kisaa laajasti estämään Israelin osallistuminen Euroviisuihin Gazan sodan takia.

Lisää aiheesta:

Euroviisuasiantuntija on valmis ehdottamaan Suomen viisuboikottiaKommentti: Euroviisut – pilalla, pelkkää politiikkaa tilalla?Kommentti: Käärijä teki viisutuloksellaan järisyttävää historiaa – silti lopputulos jätti jälkeensä epäilyttävän pahan maun"Huge" ja "Herregud!"– ulkomaalaiset mediat kommentoivat Käärijän viisumenestystäKommentti: Ukraina sai kansalta ainutlaatuisen tuen, mutta onneksi sota jäi Euroviisuissa muuten täysin varjoon – ammattiraadeilla useampi käsittämätön suosikkiMTV Tukholmassa: Viisufinaali oli täysosuma
EuroviisutKAJGazaIsraelMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Euroviisut
  • 3.9.21:00
    KAJ

    Tiesitkö? KAJ-yhtyeen Axel Åhman on myös kirjailija

  • 3.9.20:00
    KAJ

    KAJ palkittiin vuoden biisistä ja vientiteosta – Darudelle kunniapalkinto: "Soi yhä ympäri maailman"

  • 20.8.09:20
    Erika Vikman

    Tässä on vuoden 2026 Euroviisujen järjestäjäkaupunki

  • 18.8.21:02
    Uuden Musiikin Kilpailu

    Uuden Musiikin Kilpailu alkaa – biisihaku aukesi

  • 5.8.15:30
    Erika Vikman

    Erika Vikman esiintyi Tukholman Pride-tapahtumassa – jakoi pukuhuoneen toisen euroviisutähden kanssa