Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rosepippurisilakat 21.12.1999

Julkaistu 29.05.2001 13:45

Toim. Kati Nappa

Osta kilo silakoita ja perkaa ne sekä poista selkäruodot niin saat 600 g silakkafileitä tai osta valmiita silakkafileitä 600 g ja valmista kahdenlaista herkkua joulupöytään.

etikkamarinadi



600 g silakkafileitä
5 dl vettä+ 1 1/2 dl Rajamäen väkiviinaetikkaa
tai 2 dl vettä+2 dl viinietikkaa

Leikkaa isot fileet kahtia ja poista selkäevä. Jos haluat voit vetää puolet fileistä nahattomiksi (sinappisilakoita varten). Sekoita vesi ja etikka ja lisää silakat ja anna kalojen maustua liemessä 1-2 tuntia tai pidempään. Valuta silakat hyvin. Varaa kaksi 5-7 dl:n lasitölkkiä.

300 g etikkaliemessä maustuneita silakoita.


marinadi:
1 dl limen tai sitruunan mehua 2-3 tl suolaa musta- tai valkopippuria myllystä (vähän limen tai sitruunan kuorta) 2-3 tl rosepippuria 1 punasipuli 1/2-1 ruukku basilikaa 1 dl öljyä (rypsi- tai oliiviöljy)

Pese limet tai sitruunat hyvin ja purista mehu. Leikkaa pinnasta muutama pieni pala kuorta ilman valkoista osaa.

Leikkaa punasipuli ohuiksi renkaiksi. Irrota basilikan lehdet varsista ja huuhdo ja painele paperilla kuiviksi.

Sekoita suola ja limen mehuun ja lisää öljy. Lado tölkkiin kerroksittain silakkafileitä, punasipulirenkaita , basilikanlehtiä ja rosepippureita (murskaa 1 tl pippureista). Kaada liemi päälle ja ravistele liemi kalojen joukkoon. Säilytä kylmässä. Anna marinoitua ainakin 1 vuorokausi mielellään pidempään. Silakat säilyvät noin viikon.


Sinappisilakat


300 g etikkaliemessä maustuneita silakoita (nahattomiksi vedettyjä)

Kastike:


2-3 rkl sinappia 1-2 rkl sokeria (sinapin makeudesta riippuen) 1-2 tl suolaa 1 tl valkopippurin marjoja murskattuna 1-2 tl etikkaa 1/3 dl vettä 1/2 dl öljyä tilliä

Sekoita kastikkeen aineet keskenään. Lado silakat kulhoon tai tölkkiin kerroksittain tillin ja sinappikastikkeen kanssa. Säilytä kylmässä ja anna marinoitua ainakin seuraavaan päivään.

Lisää aiheesta:

Näin vaarallisen suojatien ylitys sujui Helsingin aamuruuhkassa – huomaisitko sinä nämä jalankulkijat ratin takaa?Tee itse piparijäätelöä – tarvitset vain neljä ainesosaaRuokavaliomoka, joka voi johtaa vatsaoireisiin: "Suolisto ei koskaan tykkää"Onko oikeaa tapaa antaa potkuja? "Esihenkilöurani haastavin hetki" – asiantuntijalta tärkeä huomioKolme toimittajaa lähti etsimään uutta, muodikasta ilmettä – näin kävi muuttumisleikissäKyllikki opettaa lapsille käytöstapoja – "Luokkamummi" kutsuttiin Linnan juhliin
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 08:24
    Liikenneturvallisuus

    Näin vaarallisen suojatien ylitys sujui Helsingin aamuruuhkassa – huomaisitko sinä nämä jalankulkijat ratin takaa?

  • 08:14
    Jouluruoka

    Tee itse piparijäätelöä – tarvitset vain neljä ainesosaa

  • 06:49
    Vatsavaivat

    Ruokavaliomoka, joka voi johtaa vatsaoireisiin: "Suolisto ei koskaan tykkää"

  • 06:37
    Asian ytimessä.doc

    Onko oikeaa tapaa antaa potkuja? "Esihenkilöurani haastavin hetki" – asiantuntijalta tärkeä huomio

  • Eilen19:19
    Viiden jälkeen

    Kolme toimittajaa lähti etsimään uutta, muodikasta ilmettä – näin kävi muuttumisleikissä