Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riikka Pakarinen valittiin SUL:n puheenjohtajaksi ilman vastaehdokkaita – kritisoi taloudenpitoa: "Ei voi jatkua"

Riikka Pakarisesta tuli ensimmäinen SUL:n puheenjohtajaksi valittu nainen.
Riikka Pakarisesta tuli ensimmäinen SUL:n puheenjohtajaksi valittu nainen.Lehtikuva
Julkaistu 15.04.2023 11:38

MTV URHEILU–STT

Suomen Urheiluliiton (SUL) liittovaltuusto on valinnut Riikka Pakarisen liiton puheenjohtajaksi. Pakarisella ei ollut vastaehdokkaita.

Pakarinen on toiminut vt. puheenjohtajana Sami Itanin väistyttyä viime vuonna. Itani toimi puheenjohtajana 2018–2022.

Pakarisen puheenjohtakausi jatkuu vuoden 2024 loppuun asti. Hän kritisoi valintapuheessaan huippu-urheilun ja liikunnan rahajakoa.

– Tällä hetkellä valtion liikunnan ja urheilun rahat ripotellaan laajalti ja tehottomasti. Rahanjaossa tulisi keskittyä selkeästi muutamaan painopistealueeseen, kuten muuallakin Pohjoismaissa, Pakarinen totesi SUL:n verkkosivujen mukaan.

– Haluaisin nähdä, että liikunnan ja urheilun valtion rahoitus keskittyisi jatkossa esimerkiksi kahteen painopisteeseen, seuroihin ja seuratoiminnan kehittämiseen sekä huipun tuntumassa olevien nuorten tukemiseen.

Pakarinen nosti huolenaiheeksi myös SUL:n oman taloudenpidon.

 Viime vuoden miinusmerkkinen vuosi Suomessa pidetystä Ruotsi-ottelusta huolimatta oli liitolle hyvä herätys. Vastaavanlainen trendi ei voi olla jatkua. Pääoman suhteen tilanne on vielä turvallinen, mutta kasvaville miinustuloksille ei ole varaa, Pakarinen totesi.

Lisää aiheesta:

Väistyvä Jan Vapaavuori antoi palaa – jakeli piikikästä palautetta pitkässä puheessaanPariisin floppi oli liikaa – urheilunimet vaativat nyt yhdessä rintamassa kovia toimiaNäin Suomen yleisurheilupomo muuttaisi rahan jakoa: "Huippu-urheiluyksikön rooli marginaalinen"Shokki-ilmoitus: Sami Itani jättää SUL:n puheenjohtajuudenSUL:n uusi puheenjohtaja haluaa keskittää voimavarat olennaiseen: "Puhelinlangat laulamaan"Ville Niinistö hakee Palloliiton puheenjohtajaksi
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 16:52
    MM-yleisurheilu

    Moukarifinaalissa jytisi hirvittäviä kaaria – Tokion MM-kisapäivä huipentui huimasti

  • 15:39
    MM-yleisurheilu

    Senni Salminen: "Mjäh"

  • 14:02
    MM-yleisurheilu

    Supertähdeltä mykistävä temppu Tokiossa

  • 13:13
    MM-yleisurheilu

    Saga Vannisen kova kilpailija: kausi ohi

  • 12:21
    MM-yleisurheilu

    Nyt repesi Saga Vanninen – valmentaja Erki Noolilta melkoinen murjaisu