Ranskan valtion päätös kieltää iPhone 12 -puhelimen myynti liiallisen säteilyn takia ei aiheuta Suomessa toimia. Suomalaistutkijan mukaan kännyköiden terveysriskeistä ei ole 30 käyttövuoden aikana havaittu mitään näyttöä.
Ranskalaisviranomaiset ovat käskeneet laitevalmistaja Applea keskeyttämään iPhone 12 -puhelinten myynnin, koska ne päästävät ympärilleen liikaa sähkömagneettista säteilyä. Lisäksi Applen tulee korjata jo myydyt puhelimet.
Ranskan radiotaajuuksia säätelevän viraston ANFR:n mukaan mallista huokuu sallittua enemmän sähkömagneettisia aaltoja, jotka ovat alttiita imeytymään ihmiskehoon.
"Näyttöä terveyshaitoista ei ole"
Suomalaistutkija tyrmää huolen.
– Pitkäaikaistutkimuksia on tehty ja väestötutkimuksen keinon on selvitetty, voiko kännykän päivittäisestä käytöstä pitkässä juoksussa aiheutua jotain, kun pitää sitä pään lähellä. Mutta mitään vakuuttavaa näyttöä terveyshaitoista ei ole saatu, säteilyturvakeskuksen erikoistutkija Sami Kännälä toteaa MTV Uutisille.
Kännälän mukaan kilpailu markkinoilla on niin kovaa, että varaa töppäilyihin ei ole.
– Yleensäkin tieto leviää todella nopeasti. Jos jokin laitevalmistajan puhelinmalli ylittää rajat ja sitten puhelimia vedetään markkinoilta, se on mainehaitta ja myös kaupallisessa mielessä iso asia.
