Rambo-koira sulattaa yleisön sydämet – kahdeksanvuotias erikoislahjakkuus osaa skeitata
Talent Suomi jatkuu ja sunnuntaina 7.3. nähdään viides esikarsintajakso. Viidennessä jaksossa nähdään jälleen valomoimaisia talentteja.
Talent Suomi -ohjelman viidennessä jaksossa nähdään jälleen upeita talentteja, jotka ovat tavoittelemassa omaa unelmaansa ja 30 000 euron voittopottia. Tuomarit Krista Siegfrids, Ernest Lawson, HP Parviainen sekä Jorma Uotinen päättävät, ketkä pääsevät jatkoon ja semifinaaliin. Juontaja Mikko Leppilampi on puolestaan kilpailijoiden tukena backstagella.
Viidennessä esikarsinnassa katsojat pääsevät nauttimaan erikoisesta esityksestä, jonka päätähtenä on skeittaava koira.
Tampereella asuva, mutta Seinäjoelta kotoisin oleva Minna Talvitie ja kahdeksanvuotias staffordshirenbullterrieri Rambo ovat esittäneet skeittausohjelmanumeroita vuodesta 2015 asti. Esiintymisestä on tullut pikkuhiljaa Minnalle toinen työ lasten ohjaajan toimen kylkeen.
Innostus opettaa Rambolle skeittausta lähti Amerikan hauskimmat kotivideot -ohjelmasta, jossa Minna näki skeittaavan amerikanbulldogin. Rambo oli tykännyt tehdä temppuja pennusta asti, ja kun Rambo osoitti innostusta skeittaajia ja skeittilautoja kohtaan, oli päätös uudesta harrastuksesta tehty.
Minnalla itsellä ei ole skeittaustaustaa, mutta hän on koko elämänsä koirien kanssa eläneenä tottunut kouluttamaan niitä. Kolmen kuukauden aktiivisella harjoittelulla nopeasti oppiva Rambo osasi skeitata.
Rambo on Minnan ensimmäinen oma koira, ja hän on onnellinen, kun on saanut kouluttaa sen juuri haluamallaan tavalla. Rambon ja Minnan tarkoitus elämässä on viihdyttää ja saada elämyksiä ja kokemuksia, sekä tuoda iloa itselle ja muille.
Talent Suomi sunnuntaisin klo 19.30 mtv-palvelussa ja MTV3-kanavalla. Jakso on katsottavissa myös C Moresta!
Uusimmat
-
13:48
Koronarokotteen ensimmäisen annoksen on Suomessa saanut 22,1 prosenttia ihmisistä
-
13:44
Kuntavaaleissa voi ensi kertaa äänestää ennakkoon autosta – oikeusministeriö julkaisi ohjeet turvalliseen äänestämiseen
-
13:28
Taiwanin liikenneministerille myönnettiin lopulta ero junaturman jälkeen – onnettomuuden syy yhä epäselvä
-
13:18
F1 reagoi ikonisen Imolan radan piinaavaan ongelmaan – viikonlopun kisaan kaivattu muutos
-
13:02
Ennennäkemätön otos julki – herttuatar Catherine ikuisti ainutlaatuisen hetken prinssi Philipistä ja kuningatar Elisabetista
-
12:58
SM-liigan pudotuspeleihin sääntömuutoksia – tuomareille uusi ulottuvuus videotarkastukseen
-
12:49
Ukrainan ulkoministeriltä synkkä lausunto: Venäjä uhkailee avoimesti – Niinistö ilmaisi tukensa Ukrainalle
-
12:33
Pelicans julkaisi neljä vahvistusta – päävalmentaja innostui huippulupauksesta: "Selkeät merkit, että on tuleva maajoukkue- ja NHL-puolustaja
-
12:28
Osaatko arvata, mitkä olivat Kimi Räikkösen ja Valtteri Bottaksen ensimmäiset autot? F1-kuskeilta paljastuksia
-
12:27
Ruisrock perutaan jälleen: "Teimme kaikkemme"
-
12:24
Sarjahyväksikäyttäjä kyyristeli lehden suojissa poikkeuksellisessa pedofiliakäynnissä – syytetään kymmenien hyväksikäytöstä vankilatuomion aikana
-
12:18
Äiti luuli ikuistaneensa poikansa piirustuksen tatuoinniksi – koominen totuus selvisi ruokapöytäkeskustelussa
-
12:17
Etyj: Tulitaukorikkomusten määrä kasvussa Donetskissa
-
12:08
MTV seuraa koronan etenemistä: Kuuden hengen kokoontumisrajoitus jatkuu Länsi-Pohjan kunnissa – Suomessa on todettu 289 uutta koronatartuntaa
-
12:06
Espoon Kotikirkko pitää jumalanpalveluksensa keskeyttämistä vääränä, odottaa väkijoukkoa taas ensi sunnuntaiksi – näin vastaa kiinniottoja tehnyt poliisi
-
12:02
Rajavartiolaitos vetoaa uusien lentokoneiden saamiseksi: "Luotettavuus on jo nyt heikentynyt teknisten vikojen vuoksi"
-
11:51
THL:n ylilääkäri Puumalainen: Koronarokotusten alkuperäinen tavoiteaikataulu todennäköisesti viivästyy
-
11:39
Audi hyökkää sähköautojen massamarkkinoille: Tässä on kutkuttavasti hinnoiteltu Q4
-
Tietoturvarikolliset luottavat automatiikkaan – haavoittuvuuksien hyväksikäyttö nopeutuu entisestään Mainos
-
11:12
Karmivan kolarin ajanut F1-kuski vaihtoi toiseen sarjaan – sai heti vertauskuvaa kuninkuusluokan ongelmiin
-
Lataa lisää