Nykyisin Renault-tallin kisainsinöörinä työskentelevä Mark Slade muistelee vuotta 2003 erityisellä lämmöllä. Tuolloin talli oli McLaren ja Sladen kuljettajana Kimi Räikkönen.
Räikkönen aloitti toisen kautensa McLarenilla ja osoitti heti avauskilpailussa, että mikä vain on mahdollista. Kauden toisessa kisassa Malesiassa tuli uran ensimmäinen voitto.
– Se päivä oli erityisen hyvä. Automme tuntui olevan joidenkin mielestä vähän päiväysvanha, mutta meillä oli jo hyvä alku kaudelle Melbournessa, joten tulimme tänne aika optimistisina, Slade muisteli C Morelle Sepangissa.
Kisan alussa Michael Schumacher ja Jarno Trulli kolistelivat, mikä auttoi seitsemännestä ruudusta lähtenyttä Räikköstä. Sitten tallikaveri David Coulthardin auto petti. Pian edessä oli vain Fernando Alonso, joka jahtasi myös uran ensimmäistä voittoa.
– Kimi oli todella hyvä renkaiden hoitamisessa. Tällaisella kuumalla radalla se toimii ja hänen vauhtinsa vain parani ja parani. Kimillä oli enemmän polttoainetta kuin Alonsolla ja kun Alonso tuli varikolle, Kimi vain antoi palaa. Hän voitti aikaa ja pystyi pysähtymään monta kierrosta myöhemmin. Kimi pääsi edelle, eikä hänellä ollut sen jälkeen mitään hätää, Slade muistelee.
– Itse asiassa hänen olisi pitänyt voittaa jo aiemmin, mutta tuolloin kaikki osui kohdalleen. Se oli fantastinen tunne.
Taistelu Schumia vastaan
Slade muistaa ajatelleensa jo kauden 2003 ensimmäisessä kisassa, että Räikkönen on valmis voittamaan vaikka jokaisen kilpailun. Voittoja ei lopulta tullut lisää, mutta kauden päätteeksi Räikkönen oli vain kaksi pistettä maailmanmestaruuden voittanutta Schumacheria perässä.
