Dubaissa asuva malli ja lentoemäntä Anni Uusivirta heräsi yöllä historiallisten rankkasateiden keskellä kodistaan, jossa koko alakerta oli täynnä tulvavettä. Naapurin jääkaappi ja kylpyamme kelluivat etupihalla. Anni kertoo MTV Uutisille, miten sokeeraava tilanne eteni. Katso pysäyttävät videot!
Malli ja lentoemäntä Anni Uusivirta, 37, jäi tiistaina viettämään Dubaissa sijaitsevaan rivitalokotiinsa etäpäivää, sillä hän tiesi sääennusteen olevan huono.
Dubaissa sadepäivät ovat melko harvinaisia, mutta rajuja, eikä kaupungin infrastruktuuri ole rakennettu rankkasateita varten. Sadepäivinä moni jää kotiin, koska kaupunki menee Annin mukaan "täysin sekaisin".
– Kaupungin viemäröinti on heikkoa ja sadepäivinä moottoritiet lainehtivat vedestä ja kaikkialla on kauheat jonot. Sen vuoksi useimmat jäävät sateella kotiin tekemään töitä, jos se on mahdollista, Dubaista tavoitettu Anni kertoo.
Anni ei kuitenkaan osannut aavistaa, että rankkasateista tulisi historialliset.
Vettä satoi yhden vuorokauden aikana saman verran kuin yleensä 1,5 vuoden aikana yhteensä.
0:39


