Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Putinin ryöstöretki on Hitlerin puhalluksen uusinta – aarteita voidaan kaupata Suomeenkin

All Over Press ja Ukraine Media Center
Julkaistu 22.03.2024 06:10
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Venäjän Ukrainasta varastamaa taidetta saatetaan tietyin erityispiirtein kaupata Suomessakin, sanoo asiantuntija.

Venäläinen tuho- ja ryöstöaalto on ollut katastrofi myös Ukrainan taideaarteille, joita on varastettu mittavia määriä sodan aikana.

Keskusrikospoliisin rikosylikonstaapeli evp. Kimmo Nokkosen mukaan vastaavaa ei ole nähty sitten 1940-luvun.

– Ukrainassa on käynnissä historian laajin kulttuurihistoriallisten esineiden ryöstely sitten toisen maailmansodan, Nokkonen sanoo MTV:n Rikospaikan haastattelussa.

– Ei se vielä Adolf Hitlerille ja Hermann Göringille vertoja vedä, mutta esimerkiksi Hersonin museosta, jota on kutsuttu Hersonin Louvreksi, on anastettu 14 000 taideteosta ja rekoilla kuljetettu pois, hän jatkaa.

Taidemuseo itse arvioi, että sen yli 14 000 teoksen kokoelmasta ainakin 10 000 on varastettu.

Ukrainan kulttuuriministeriön mukaan maasta on varastettu yhteensä 480 000 kappaletta taideteoksia Venäjän hyökkäyssodan aikana.

Asiantuntijoiden mukaan tarkkoja lukuja varkauksien määristä on vaikea todentaa, sillä useiden museoiden arkistot ovat vanhentuneita ja usein paperilla.

Ukrainan mukaan vaurioituneita ja tuhoutuneita taideteoksia on jopa 1,5 miljoonaa. YK arvioi, että Ukrainan kulttuuriperintö on kärsinyt 2,6 miljardin dollarin menetykset.

Taideväärennöksiä ja taiderikollisuutta käsiteltiin tällä viikolla myös Rikospaikassa. Rikospaikka katsottavissa MTV Katsomossa.

"Kollegamme auttoivat varkaita"

Venäjä on vienyt suuren osan Hersonin taidemuseon 14 000 esineen kokoelmasta Krimille. Yhteensä Hersonin eri museoista ja kokoelmista on viety jopa 28 000 esinettä.

Hersonin taidevarkaudet ajoittuvat vuoteen 2022, jolloin Venäjä miehitti kaupunkia kahdeksan kuukauden ajan.

Ryöstösaaliiseen lukeutuu muun muassa maalauksia, veistoksia ja antiikin ajan kolikoita.

Hersonin taidemuseon johtajan mukaan taidetta piiloteltiin venäläisiltä kuukausia, kunnes museon ex-työntekijät lavertelivat miehittäjille.

– Kollegamme auttoivat varkaita ryöstämään museomme, sanoi museon johtaja Alina Dotsenko tammikuussa Atlantic-lehdelle.

Ukrainasta vietyä ja sittemmin palautettua skyyttikultaa.

Ukrainasta vietyä ja sittemmin palautettua skyyttikultaa.

Kun venäläiset miehittävät Hersonin alkuvuodesta 2022, nimitti Venäjä Dotsenkon paikalle paikalliskahvilan laulajan Natalia Desyatovan. 

Ukrainan vastahyökkäyksen lähestyessä Hersonia syksyllä 2022 tuli ryöstelystä järjestelmällisempää.

– Jopa venäläisten kanssa yhteistyötä tehneet pyysivät, että hän (Desyatova) lopettaisi ryöstämisen 8 000 esineeseen. Hän kuitenkin totesi, että pomot suuttuisivat, jos hän ei veisi riittävästi, museon työntekijä Hanna Skrypka kertoi Atlanticille.

Desyatova ja useat muut venäläisiä avustaneet taidemuseoiden työntekijät pakenivat Hersonista perääntyneiden venäläissotilaiden mukana syksyllä 2022.

Venäjällä ryöstö on myönnetty. Krimillä sijaitsevan Tavrida-museon johtaja Andrei Malgin on kysyttäessä todennut, että varastettua taidetta pidetään hänen johtamassaan museossa.

1:27Hersonissa juhlitaan ukrainalaissotilaiden paluuta kaupunkiin – katso juhlatunnelmat ympäri kaupunkia

Näin Hersonissa juhlittiin ukrainalaissotilaiden paluuta kaupunkiin marraskuussa 2022.

Natsit tyhjensivät Euroopan museot

Kyse ei ole ensimmäisestä kerrasta, kun Ukrainan taidemuseoissa on valtiollisia varkaita. Myös Natsi-Saksa tyhjensi Hersonin taidemuseoita toisen maailmansodan aikana.

Hitlerin johtama valtio rohmusi aarteita ympäri Eurooppaa miehittämiltään alueilta. Taidemaalarin opinnoista haaveillut korpraali Hitler piti itseään paitsi sodan, niin myös taiteen asiantuntijana.

Natsi-Saksassa olikin sotavuosina useita merkittäviä yksityiskokoelmia, joista ehkä tunnetuin on valtakunnanmarsalkka Hermann Göringin ryöstösaalis.

Natsien varastamaa taidetta on sekä palautettu omistajilleen, tuhoutunut että kadonnut jäljettömiin.

Natsi-Saksan johtajat ryöstivät mielellään miehittämiensä maiden taidemuseoita. Kuva saksalaistaiteen näyttelystä.

Natsi-Saksan johtajat ryöstivät mielellään miehittämiensä maiden taidemuseoita. Kuva saksalaistaiteen näyttelystä.

Täytyy olla "erityisen hereillä"

Taiderikoksiin perehtynyt rikosylikonstaapeli evp. Nokkonen arvelee, että Venäjän Ukrainasta varastamia taideaarteita pyritään jossain vaiheessa myymään.

– Jossain vaiheessa ryöstäjä pyrkii muuttamaan ryöstösaaliin rahaksi. Sitä yritetään varmasti saada Länsi-Euroopan markkinoille myyntiin, hän kertoo.

Tärkeää olisi, että rahanpesuvalvonnasta vastaavat viranomaiset olisivat "erityisen hereillä", Nokonen toteaa.

– Rajavalvonnalla näitä todellisia arvoesineitä ei saada kiinni, koska meillä on naapurissa valtio, jonka rakenteita tullaan todennäköisesti käyttämään hyväksi siinä, että ne saadaan Euroopan unionin alueelle ja taidemarkkinoille.

Sveitsi on taidevarkaiden suosikki

Taidemarkkinoiden asiantuntija Pauliina Laitinen uskoo, että niin sanotusti virallisesti varastetut taideaarteet Venäjä pitää piilossa tai sitten ne viedään esimerkiksi Sveitsin kautta muualle.

Sveitsiin siksi, että maan lainsäädäntö on varkaan näkökulmasta "suopeampi", Laitinen sanoo.

– Omistajuusoikeus kuuluu nopeammin teoksen hankkijalle Sveitsissä kuin muualla.

Vaikka esimerkiksi Hersonin taidemuseo putsattiin ilmeisesti varsin järjestelmällisesti, varastelevat sotilaat myös omatoimisesti. 

Täten yksittäisiä teoksia voidaan yrittää kaupata myös vähemmän organisoidusti esimerkiksi rikollisryhmien välityksellä.

Laitinen korostaa sitä, etteivät taidevarkaudet ole mikään uusi asia.

– Taideaarteet ovat kansakunnan muisti ja identiteetti. Ne varastetaan aina, kun käydään valloitussotaa. Kun Ruotsi soti Puolassa 1600-luvulla, tyhjensivät ruotsalaiset maan taiteesta. Kaikkia niistä ei ole vieläkään palautettu, Laitinen kertoo.

Miksei nytkin Suomessa, kun kerran aikaisemminkin?

Suomi voisi periaatteessa olla otollinen reitti Venäjän varastamalle taiteelle, joka pyrkii Keski-Euroopan ja Yhdysvaltain rahakkaille markkinoille.

Tällä hetkellä Suomen itärajan liikenne on kuitenkin voimakkaiden rajoitusten kohteena. Laitinen ei muutenkaan usko, että itärajasta olisi varastetun taiteen valtaväyläksi.

Otollisempia vaihtoehtoja ovat Puolan ja Turkin rajat, Laitinen katsoo. Niiden kautta taide on ennenkin vaihtanut kotimaataan. 

Yksittäisiä varastettuja teoksia ja esineitä voi silti Suomeenkin ilmestyä.

– Pietarilaisesta museosta vietyä tavaraa on yritetty myydä Suomessa. Miksi nyt ei tehtäisi samalla tavalla, kun kerran aikaisemminkin? Laitinen pohtii.

Suomalainen erityispiirre

Taiteen salakuljetusta helpottaa se, että arvosta riippumatta esimerkiksi maalauksen voi kääriä rullalle, eikä huumekoiran nenä sitä löydä. 

Suurimmat aarteet päätyvät Suomea rahakkaimmille markkinoille.

– Tiedetään valmiiksi, että yli miljoonan euron arvoiset teokset eivät täällä mene kaupaksi. Tänne tulee 10 000–50 000 euron esineet ja taide, Laitinen tietää.

Varastetusta taiteesta on Venäjälle muutakin iloa kuin itseisarvo ja mahdollinen myyntihinta. Taidetta voidaan käyttää kansainvälisessä politiikassa vakuutena ja neuvotteluvalttina.

Lisäksi taideväärennökset ovat Venäjällä miljardibisnes, Laitinen sanoo. Kun yksi teos varastetaan, siitä herkästi tehdään useita kopioita.

Suomessa myytävässä varastetussa taiteessa on sellainen erityispiirre, että sitä kaupitellaan yleensä pääkaupunkiseudun ulkopuolella, Laitinen huomauttaa.

– Siellä on pääomaa, mutta vähemmän asiantuntijoita.

14:27"Kaksi eri henkilöä" - Putinin muutos 25 vuoden aikanaVenäjän entinen pääministeri MTV:lle: "Jos Putin pysäytetään Ukrainassa, alkaa hänen aikakautensa loppu".

Lue myös: Ex-Wagner-taistelija ampui kylmäverisesti liikekumppaninsa ravintolapöytään Pietarissa

Venäjä iski Kiovaan kymmenillä ohjuksilla – Ukraina sanoo pudottaneensa yli 30 ohjusta

EU haluaa Niinistön apua Euroopan turvallisuuden vahvistamiseen: "Meillä on paljon opittavaa Suomelta"

Uutuuskirja: Putin piti presidentti Tarja Halosen lapsuuskuvaa työpöydällään: "Valtaa käyttävät naiset kutistetaan pikkutytöiksi"

Lisää aiheesta:

Huolestuttava rikosilmiö levinnyt Ruotsista Suomeen: "Hyöty mitätön verrattuna tuhoon"KRP:n entinen taiderikostutkija arvioi Louvren taideryöstön motiiveja – "Tämä on nöyryytys""Rikoshyöty oli 2,2 miljoonaa euroa" – tällaista on rikollisen hyvä taide, jota voi hämmästellä suomalaismuseossaCSIS: Venäläisiä sotilaita on kuollut Ukrainassa vuodessa enemmän kuin kaikissa muissa Venäjän sodissa yhteensä toisen maailmansodan jälkeenEntiset siirtomaat vaativat yhä äänekkäämmin kulttuuriesineidensä palauttamisia – iso osa museoiden aarteista on varastettujaBrasilian historia paloi savuna ilmaan – korvaamattomien aarteiden joukossa Amerikan kuuluisin luuranko: "Hirveä tuskan hetki, tänään itkemme"
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaTaideNatsi-SaksaUlkomaat
Ukraine Media Center
ullstein bild - ullstein bild/ All Over Press

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 18:45
    Kuolema

    Ukraina: Venäjä levittää valevideoita

  • 10:58
    Talous

    Pakoteasiantuntija: Teboil-kaupat peruuntuivat Putin-kytköksen vuoksi

  • 09:18
    Ukraina

    Venäjä iski taas Ukrainan energiainfrastruktuuriin – sähkönjakelussa hätäkatkoja

  • Eilen18:27
    Droonit

    Yhdysvalloista jysähti: Armeijalle miljoonia drooneja

  • Eilen08:35
    Sotaharjoitukset

    Maavoimat jalkauttaa Ukrainan sodan oppeja – 15 000 varusmiestä ja reserviläistä sotaharjoituksiin