Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU haluaa Niinistön apua Euroopan turvallisuuden vahvistamiseen: "Meillä on paljon opittavaa Suomelta"

6:02Sauli Niinistö ja Ursula von der Leyen pitivät yllättäen tiedotustilaisuudenSauli Niinistö ja EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen pitivät tiedotustilaisuuden Brysselissä keskiviikkona.
Julkaistu 20.03.2024 12:38(Päivitetty 19.04.2024 16:17)

MTV UUTISET – HANNA VAITTINEN – STT

EU on pyytänyt Suomen entistä presidenttiä Sauli Niinistöä kirjoittamaan raportin Euroopan siviilivalmiuden ja puolustuksen vahvistamisesta. 

Asiasta kerrottiin EU-komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin ja Sauli Niinistön yhteisessä tiedotustilaisuudessa Brysselissä.

Niinistö kirjoittaa raportin yhteistyössä EU:n ulkopoliittisen edustajan Josep Borrellin toimiston kanssa.

– Sauli, muutama kuukausi sitten sanoit, että Euroopan on herättävä, ja olin täysin sydämin kanssasi samaa mieltä, von der Leyen sanoi Niinistölle keskiviikkona järjestetyssä tiedotustilaisuudessa.

Von der Leyenin mukaan tiedossa on, etteivät Venäjän presidentin Vladimir Putinin tavoitteet pääty Ukrainaan. Hänen mukaansa suomalaiset ovat oppineet elämään ennalta arvaamattoman ja aggressiivinen naapurimaan vieressä.

– Tämä on syvästi muovannut yhteiskuntaanne. Suomi on aina pitänyt puolustuskykynsä hyvänä, mutta Suomessa puolustusvalmius ei ole ainoastaan armeijan asia, vaan se on kaikkien asia.

– Maallanne on kokonaisvaltainen väestönsuojelustrategia, jotta suomalaiset voivat valmistautua kaikkiin hätätilanteisiin, mukaan lukien sotilaallisiin uhkiin, hybridiuhkiin ja luonnonkatastrofeihin.

Von der Leyenin mukaan koko suomalainen yhteiskunta pystyy auttamaan kriisitilanteessa.

– Tältä todellinen valmius näyttää, ja tämän takia Suomi valtiona on niin sitkeä. Meillä on siis paljon opittavaa Suomelta, von der Leyen perusteli.

"Tärkeä raportti vaikeina aikoina"

Niinistö kertoi tiedotustilaisuudessa ottaneensa tehtävän vastaan.

– Olen erittäin ylpeä, että minua on pyydetty tekemään tätä raporttia, Niinistö sanoi.

Asiaa kommentoi keskiviikkona myös Suomen nykyinen presidentti Alexander Stubb, jonka mukaan Niinistöllä on aiheeseen tuotavana runsaasti kokemusta.

– Tärkeä raportti näin vaikeina aikoina, Stubb kirjoitti viestipalvelu X:ssä.

Raportin odotetaan valmistuvan syksyllä, ja siinä on määrä käsitellä turvallisuutta laaja-alaisesti koko yhteiskunnan tasolla.

Artikkelia muokattu 20. maaliskuuta 2024 kello 13.33 ja 21.47: juttua täydennetty kauttaaltaan.

Artikkelia muokattu 19. huhtikuuta 2024 kello 16.17: Poistettu yhdysviiva puolustus-sanan edestä, sillä kyse ei ollut Euroopan siviilipuolustuksen vaan sotilaallisen puolustuksen vahvistamisesta.

Lisää aiheesta:

Orpo ja von der Leyen tapasivat – Orpolta kysytään usein, ovatko suomalaiset peloissaan – näin hän vastaaVon der Leyen: EU:lla paljon opittavaa Suomelta ja RuotsiltaNiinistön valinta kriittiseen EU-tehtävään ei ole sattumaa – tästä syystä häneen luotettiinNiinistön raportti julki: Muistutti Putinin tylystä näkemyksestä – "Meidän täytyy muuttaa se"Bloomberg: Sauli Niinistö esittää EU:lle tiedustelukeskuksen perustamistaNiinistö tapaa Borrellin Eurooppa-raportin tiimoilta
Sauli NiinistöUrsula von der LeyenEUUkrainan sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Sauli Niinistö
  • 7.8.08:45
    Alexander Stubb

    Stubbilta harvinainen kuva edeltäjiensä seurassa: "Muistoja kesistä Kultarannassa"

  • 5.8.13:54
    Koulu

    Sauli Niinistön ja Jenni Haukion Aaro-poika aloittaa koulun

  • 29.7.13:21
    Donald Trump

    Saksalaismedia: Niinistö varoitti Trumpia Putinista

  • 25.6.07:00
    Naton huippukokous

    Kommentti: Trump möläytti 5. artiklasta, eikä Suomen selitys vakuuta

  • 3.6.18:07
    Pride

    Stubbille Pride-tyrmäys eduskunnasta: "Huonoa harkintaa"