Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Professori: Suomi reagoi kaapelivaurioihin päättäväisemmin kuin Ruotsi aiemmin

2:23Porvooseen siiretty tankkeri sai ihmiset liikkeelle – "Tästä voi seurata mitä vaan"Porvooseen siirretty tankkeri sai ihmiset liikkeelle.
Julkaistu 30.12.2024 22:00(Päivitetty 30.12.2024 22:28)

MTV UUTISET – STT

Norjan puolustusakatemian professorin mukaan Ruotsi vaikutti lamaantuneelta, kun kiinalaisalusta epäiltiin marraskuussa Itämeren merikaapelien vaurioittamisesta.

Suomi puhuu vallan kieltä, kun Ruotsi puolestaan vaikuttaa lamaantuneelta, summaa sotilasstrategian ja -toiminnan professori Tormod Heier Norjan puolustusakatemiasta. Professori vertaili kahden maan reaktioita ruotsalaiselle uutistoimisto TT:lle.

Kun kaapelit Suomenlahdella vaurioituivat joulupäivänä, nousivat Suomen viranomaiset vaurioista epäiltyyn Eagle S -öljytankkeriin jo seuraavana yönä.

Ruotsin viranomaisilta kesti kuukauden päästä Kiinan lipun alla purjehtivaan Yi Peng 3 -alukseen, jonka epäillään marraskuussa vaurioittaneen merenalaisia kaapeleita kiskomalla ankkuriaan merenpohjassa.

– Se kertoo hyvin erilaisista kriisinhallinnan kulttuureista, Heier sanoo.

Kiinalaisaluksen vaurioittamiksi epäillyt kaapelit korjattiin pian niiden vaurioitumisen jälkeen. Yi Peng 3 lähti aatonaattona liikkeelle Tanskan ja Ruotsin välistä Kattegatin salmesta, jossa se oli ollut ankkurissa viikkojen ajan.

Professori: Ruotsalaiset välttävät yhteenottoja

Heierin mukaan Suomi on ollut myös viestinnässä selkeämpi ja nopeampi.

– Se on osa suomalaista kehonkieltä. Se herättää kunnioitusta ja auttaa pitämään mahdolliset viholliset käsivarren mitan päässä. Suomi puhuu ainoaa kieltä, jota Venäjä kunnioittaa ja ymmärtää. Vallan kieltä.

Ruotsin viranomaisilla taas on taipumus välttää yhteenottoa, Heier sanoo. Hän nostaa esille sen, että Ruotsin poliisi ei alun perin nimennyt kiinalaisalusta julkisesti.

– Ruotsi piiloutuu liberaalien oikeusperiaatteiden taakse. Niiden mukaan asiat on tutkittava perusteellisesti. Se on toisenlainen kriisinhallinnan muoto, jossa asiat etenevät paljon hitaammin.

Ruotsin ulkoministeri: Erilaiset olosuhteet

Ruotsin ulkoministeri Maria Malmer Stenergard sanoi perjantaina, että Ruotsin ja Suomen olosuhteet ovat erilaiset. Suomalaisviranomaiset olivat aluksen välittömässä läheisyydessä, Stenergard toteaa.

Stenergard on arvostellut Kiinaa siitä, ettei se ole päästänyt ruotsalaista syyttäjää Yi Peng 3 -alukselle.

– Kun Ruotsi pyysi, että alus menisi ruotsalaiseen satamaan, pyyntöä ei noudatettu, Stenergard sanoi.

Professori Heier myöntää erilaiset olosuhteet, mutta uskoo silti, että taustalla olevat kulttuurierot ovat merkityksellisiä. Hänen mukaansa selitys löytyy maiden sotakokemuksista.

– Ruotsi ei ole ollut sodassa sitten vuoden 1814, ja se on kehittänyt 200 vuoden aikana tavan käsitellä kriisejä siten, että se on pyrkinyt välttämään tarpeettomia provokaatioita. Oletan tämän vaikuttavan pohjoismaiseen puolustusyhteistyöhön tulevina vuosina.

Lue myös: 

Venäjän varjolaivoja saattaa komentaa näkymätön kapteeni – videolla näkyy "outo homma"

Poliisi julkaisi epäilyksiä herättäviä kuvia Eagle S -tankkerin rungosta

Venäjä saattoi lähettää uhkailevan "vihjeen" – perässä voi seurata sotalaivoja Suomen edustalle

Lisää aiheesta:

"Sumutusta": Asiantuntija avasi, kuinka epätodennäköistä olisi, että kaikki Itämeren kaapelirikot olisivat onnettomuuksiaKuusi kaapelivauriota kahdessa vuodessa onnettomuus? "Mahdotonta" – näin Nato varoitti Venäjän sabotaasista vuosia sittenEagle S:n kaapelirikko oli WP:n mukaan vahinko – KRP:n tutkinnanjohtaja Ylelle: Jätän tiedot omaan arvoonsaRuotsi ihmeissään: "Miksi Suomi onnistui niin paljon nopeammin?"Ruotsin pääministeri: Ruotsi ei elä rauhan aikaa – lähettää aluksia suojaamaan ItämertaOlisiko Eagle S -tankkeri voinut vain jatkaa matkaansa? Nämä asiat hämmästyttävät meriturvallisuuden asiantuntijaa
MerikaapeliSuomenlahtiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Merikaapeli
  • 13.10.15:22
    Itämeri

    Tutkinta Ruotsin ja Latvian välisen tietoliikennekaapelin vaurioittamisesta on lopetettu

  • 9.10.12:11
    Käräjäoikeus

    Eagle S -päätöksestä valitus syyttäjältä

  • 12.9.12:52
    Oikeudenkäynnit

    Syyttäjä Eagle S:stä: "Surkea laiva ja hyvät merimiehet"

  • 12.9.05:51
    Oikeudenkäynnit

    Suomenlahden kaapelirikkoja koskeva oikeudenkäynti päättyy tänään

  • 5.9.17:54
    Oikeudenkäynnit

    Kaapeleita katkoneen Eagle S:n kapteeni kyseenalaistaa Suomen viranomaisten toimintaa