Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
  • Toimitus
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • MTV Uutisten periaatelinja
  • MTV Uutiset ja tekoäly
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo

Presidentti Ahtisaari: Suomen haettava Nato-jäsenyyttä Ruotsin ohi – "Minä jättäisin ruotsalaiset"

Lehtikuva
Julkaistu 04.10.2016 13:00
Jaakko Loikkanen

Presidentti Martti Ahtisaaren mukaan Suomen pitäisi hakea Nato-jäsenyyttä ennen Ruotsia. Ahtisaari sanoo myös, että kansalaisia johdetaan harhaan Suomen ulkopolitiikkaa koskevassa keskustelussa.

Presidentti Martti Ahtisaari hoputtaa tuoreessa kirjassa Suomea hakemaan Nato-jäsenyyttä Ruotsin päätöstä odottamatta.

– Minä jättäisin ruotsalaiset. Tekisin saman heille, minkä he tekivät meille EU-prosessin aikana, Ahtisaari sanoo tänään julkaistussa Miten tästä eteenpäin -kirjassa.

Ahtisaari viittaa vuoteen 1990, jolloin Ruotsi haki EU:ta edeltäneen EY:n jäsenyyttä. Ruotsi oli luvannut kertoa mahdollisesta hakemuksesta etukäteen Suomelle, mutta näin ei tehty.

Martti Ahtisaari USA:n suurlähetystön itsenäisyyspäiväjuhlissa 16.6.2016MTVMartti Ahtisaari USA:n suurlähetystön itsenäisyyspäiväjuhlissa 16.6.2016

Pitkän linjan diplomaatti, ministeri Jaakko Iloniemi ei pidä Ruotsin ohittamista Nato-asiassa realistisena.

– Meneminen ennen Ruotsia on mahdotonta poliittisesti, utopiaa, Iloniemi toppuuttelee kirjassa.

Viime keväänä julkaistussa Suomen Nato-selvityksessä todetaan, että Suomen kannattaa tehdä Natoa koskevat päätökset nimenomaan yhdessä Ruotsin kanssa.

“Kansalaisia johdetaan harhaan”

Presidentti Ahtisaari painottaa kirjassa Suomen asemaa läntisenä demokratiana. Ahtisaaren mielestä Suomen oikea suunta on lännessä.

– Sen pitäisi olla selvä, mutta se ei silti ole sitä aina. Ei maailmalla – ja kansalaisia johdetaan harhaan myös maan sisäisissä keskusteluissa. Puolueettomuushöpinä jatkuu, Ahtisaari sanoo.

Puolueettomuushöpinällä Ahtisaari viittaa puheisiin, joiden mukaan Suomi olisi sotilasliittoihin kuulumattomana puolueeton maa.

– Meillä on merkittäviä vaikuttajia, joiden on vaikea hyväksyä edes sitä, että Suomi on läntinen demokratia eikä mikään puolueeton maa. Onko tässä maassa täysin mahdotonta saada yhteisymmärrystä edes siitä? Ahtisaari manaa.

Miten tästä eteenpäin -kirjan tekijät

Martti Ahtisaari (s. 1937) oli tasavallan presidentti vuosina 1994-2000. Hän on presidenttikautensa jälkeen toiminut rauhanneuvottelijana ja sai Nobelin rauhanpalkinnon vuonna 2008.

Jaakko Iloniemi (s. 1932) on diplomaatti, suurlähettiläs ja talousvaikuttaja, joka on toiminut muun muassa Elinkeinoelämän valtuuskunnan toimitusjohtajana 1990-2000.

Tapani Ruokanen (s. 1951) on pappi ja journalisti. Hän on toiminut muun muassa Suomen Kuvalehden päätoimittajana vuosina 1996-2014. Ruokanen oli kokoomuksen ehdokas kevään 2015 eduskuntavaaleissa.

Sotilaiden rehellisyys hämmästyttää

Miten tästä eteenpäin -kirjaan on koottu presidentti Ahtisaaren, ministeri Iloniemen ja journalisti Tapani Ruokasen keskusteluja.

Kolmikko on yksimielinen siitä, että Suomi ei ole puolueeton eikä myöskään sitoutumaton: EU:n jäsenyys on voimakas sitoutuminen länteen, ja lisäksi Suomi on sotilaallisesti sidoksissa Yhdysvaltoihin.

– Puolustusvoimien tilanteen hyvin tuntevien kanssa keskustellessa kuulee, ettemme pystyisi taistelemaan montaakaan viikkoa ilman amerikkalaisia aseita ja asetoimituksien lisäämistä, Jaakko Iloniemi sanoo.

Ahtisaaren mukaan Yhdysvaltoihin liittyvät sidokset ovat tulleet hämmästyttävän julkisiksi.

– Koskaan aiemmin sotilaat eivät ole olleet yhtä rehellisiä kuin nyt, alkaen puolustusvoimain komentajasta. On hämmästyttävää, miten suoraan näistä asioista voi nykyään puhua, Ahtisaari toteaa.

“Suomettuminen jatkuu”

Iloniemen, Ahtisaaren ja Ruokasen mielestä Suomessa mielistellään edelleen Venäjää ja tavoitellaan myös valtaa itänaapurin avulla.

– Irtautuminen EU:sta ja jättäytyminen harmaalle vyöhykkeelle Venäjän kylkeen voisi olla edullista joillekin valtapyrkimyksille, Ruokanen summaa.

Kolmikon mukaan Suomi toimi YYA-aikoina Neuvostoliiton kanssa olosuhteiden vaatimalla tavalla.

– Tulimme kunnialla ulos tuosta ajasta. Siksi harmittaakin se, että suomettuminen jatkuu, Ahtisaari sanoo. 

Kotimaa
Toimittajan kuva
Jaakko Loikkanen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Huijattiinko suomalaisia vuosia? Nyt puhuu Puolustusvoimien ex-komentajaPäätoimittajan kommentti: Joku Suomessa ehkä tiesi, että Venäjän kanssa on aloitettu puhelindiplomatiaNiinistö MTV:lle: Putinille pitää puhua kahdesta syystä – riskit "oudosti kuvattu"Puolustaisiko USA Suomea tosipaikan tullen? "Suomi on paremmissa kirjoissa kuin muut"Stubb: Kiina ennustettava, Yhdysvallat ei – presidentti summasi Kultaranta-päivän anninVenäjä teki järjettömän teon – ja meidän pitää sekin kestää
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
mtv katsomo
TuoreimmatSuomiAreenaSääRikosJalkapallon MM-kisatPörssisähkön hinta juuri nyt
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSääPörssisähkön hinta juuri nyt
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Asetukset

MTV Uutiset nyt:

  • 22:19Droonit
    Uusi teknologia testissä pelloilla: Droonit vähentävät turhaa tallaamista
  • 22:18Yleisurheilu
    Kova veto! Yleisurheilun Suomen ennätys uuteen uskoon
  • 21:51Maanjäristykset
    Yli 1 400 kuollut Venezuelan maanjäristyksissä – vauva pelastettiin raunioista
  • 21:35Lentopallo
    Mahtavaa! Suomelle loistotulos Tanskasta
  • 21:26Jalkapallon MM 2026
    Jalkapallon MM-kisat 2026: Otteluohjelma
  • 21:07Helle
    Euroopassa ennätyslämpöjä – Puolassa kaikkien aikojen korkein lukema
  • 20:41VR
    Pääradan junaliikenne palautunut ennalleen
  • 20:27Venäjä
    Putin myöntää: Venäjä kärsii
  • 20:22Timanttiliiga
    Yleisö kohahti – pelottava tilanne naisten seiväskisassa
  • 20:19Kadonneet
    Turussa kadonnut nainen löytyi
  • 19:41Kuolleet
    Veikon Koneen perustaja kuollut
  • 19:38Timanttiliiga
    Wilma Heltelä mukana Timanttiliigassa – näin kävi
  • 19:36Timanttiliiga
    Järisyttävää vauhtia Timanttiliigassa – 800 metrillä tykitettiin hirmuaika
  • 19:28Kirkkonummi
    Kirkkonummen vesietsinnät: Kadonnut mies löytyi hukkuneena
  • MTV Uutiset Nyt -sivulle
2:08Ahtisaari: Suomen haettava Nato-jäsenyyttä