Peugeot ja General Motors yhdistävät voimiaan
Ranskalainen PSA Peugeot Citroën ja amerikkalainen General Motors ovat sopineet yhteistyöstä. Autonvalmistajajätit aikovat yhdistää voimiaan materiaalihankinnoissa sekä auton runkojen ja osien valmistuksessa.
General Motorsin johtaja Dan Akerson (kuvassa vasemmalla) ja PSA Peugeot Citroënin johtaja Philippe Varin (kuvassa oikealla) julkistivat tiedon karkauspäivänä New Yorkissa.
Yhtiöt uskovat, että yhteistyö paitsi tuo yrityksille säästöjä, myös parantaa molempien kilpailukykyä Euroopassa. Yhteistyösopimuksen yhteydessä GM hankkii seitsemän prosenttia PSA Peugeot Citroënin osakkeista.
Yritykset kertoivat kilpailevansa edelleen myös toisiaan vastaan.
Teknari
Uusimmat
-
23:52
Zelenskyi varoittaa ukrainalaisia pysymään poissa Venäjän sotilaskohteista – MTV seuraa sotaa
-
23:44
Münchenin yleisö lauloi – kotiyleisön suosikki syöksyi maagisen 100 metrin mestariksi
-
23:43
Sveitsin hävittäjähankinnat joutumassa uuteen kansanäänestykseen
-
23:01
Saksalaistähdeltä hurja nousu Euroopan mestariksi! Münchenin ottelu huipentui valtavaan näytökseen
-
22:54
Kymmeniä kuollut Nigerin vuotuisissa tulvissa
-
22:38
Oulun keskusta lainehtii valtavasta sademyrskystä: "Harvoin tulee noin paljon vettä tunnissa" – katso video
-
22:15
Madonna juhlisti poikansa Roccon 22-vuotissyntymäpäivää: "Leijonalta toiselle!"
-
21:51
Huolestuttava tieto: Teemu Pukki sivussa
-
21:50
Zelenskyi tapaa Turkin presidentin ja YK:n pääsihteerin Ukrainassa – "Epäilemättä ydinvoimaa koskevat kysymykset nousevat esille"
-
21:14
FIA antoi hyväksynnän F1:n merkittäville moottorimuutoksille – avaa tietä isoille tekijöille
-
21:03
Topi Raitanen: "Pitäisi olla porukassa, joka taistelee mitalista"
-
21:01
Jennifer Lopez ja Ben Affleck juhlistavat rakkauttaan 3-päiväisillä hääjuhlilla: "Kaikki tulee pyörimään J.Lon ympärillä"
-
20:56
Juha tallensi norppayllätyksen mökkirannassaan – "Nousi aivan eteeni!"
-
20:27
Senni Salmiselta ytimekäs vastaus kysymykseen, mihin hän on tyytyväinen
-
20:26
Näin helposti liesituulettimen suodatin puhdistuu – rasvainen lika suorastaan sihisee tiehensä!
-
20:14
Parikymppinen mies löytyi kuolleena ratapihalta Kuopiossa – epäillään saaneen kuolettavan sähköiskun junavaunun katolla
-
20:11
Vuodepaikkojen määrää on vähennetty puoleen samalla kun potilaat joutuvat uskomattomiin päivystysodotuksiin: “Tänä aamuna potilas on odottanut pisimmillään 91 tuntia”
-
20:10
Osuuspankin asiakkaiden tileiltä hävisi mystisesti rahaa – noin 2 000 pankkikorttinumeroa rikollisten käsiin
-
20:08
Olli Kokolta jymypaukku EM-finaalissa – huima SE-uinti
-
20:04
Venäläinen rocktähti arvosteli räikeästi Venäjää Ukrainan sodasta – valtio rankaisi kuukausipalkan suuruisilla sakoilla
-
Lataa lisää