Lauri Markkanen saapui pääsiäiseksi Suomeen rentoutumaan. Hengähdys on Markkaselle tarpeen ennen kuin loppusuora aukenee kohti NBA-koripalloliigan kesäkuista varaustilaisuutta, jossa Markkasen odotetaan tulevan valituksia kymmenen ensimmäisen pelaajan joukossa.
- Tosi pian lähden takaisin ja alan treenaamaan. Tulee kiireiset pari kuukautta, Markkanen sanoi mediatapaamisessaan Helsingissä.
Paikalla olivat myös Markkasen isä Pekka ja äiti Riikka, ja perheen vaikutus näkyi myös, kun Markkanen kertoi pestanneensa torstaiaamuna agentikseen Michael Lelchitskin Sports International Group -toimistosta (SIG). Agenttisopimus tarkoittaa sitä, ettei Markkanen enää voi pyörtää päätöstään ja palata Arizonan yliopistojoukkueeseen.
- Oli paljon firmoja, jotka halusi yhteistyöhön. Pitää kiittää iskää, että olen voinut keskittyä pelaamiseen. Iskä karsi pois firmoja, joiden kanssa yhteistyö ei ehkä olisi niin hyvää.
SIG on pieni tekijä NBA:ssa - agenttitoimistolla on kaksi asiakasta, Alex Len ja Tarik Black, jotka ovat NBA:n pikkukaloja. Sen sijaan jenkkifutiksen NFL:ssä ja naiskoripalloilun WNBA-liigassa SIG:llä on useita pelaajia, muun muassa naiskoripalloilun suurimpiin tähtiin kuuluva Candace Parker.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Pekka Markkasen perusteluista ilmeni, että Lelchitski sai suomalaisen asiakkaan itselleen pitkäaikaisella työllä.
