Pekka Toverilta suorat sanat: Trump tuskin edes lukenut Naton peruskirjaa

10:24imgNato-maat koolla Haagissa, Trump mukana – mitä on odotettavissa?
Julkaistu 25.06.2025 10:09
Toimittajan kuva

Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

Pekka Toveri ei usko Trumpin edes täysin ymmärtävän Nato-maiden keskeisintä sopimusta.

Puolustusvoimien entinen tiedustelupäällikkö, nykyinen europarlamentaarikko Pekka Toveri (kok.) suhtautuu Trumpin kommenttiin Naton 5. artiklan tulkinnanvaraisuudesta skeptisesti.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kuvaili eilen Naton keskeisintä ydintä eli 5. artiklaa tulkinnanvaraiseksi. Viidenteen artiklaan sisältyy Naton keskeinen pelote eli ajatus yhteisestä puolustautumisesta, jos yhtäkin Nato-maata vastaan hyökätään. 

– Minä en jaksa uskoa, että Trump on edes koskaan lukenut Naton peruskirjaa ja ymmärtäisi ihan täysin, mitä artikla 5 tarkoittaa ja miten se prosessi menee, millä päädytään artikla vitosen toimeenpanoon, Pekka Toveri sanoi Huomenta Suomessa keskiviikkoaamuna.

Lue myös: Trump möläytti 5. artiklasta, eikä Suomen selitys vakuuta

Toveri totesi luottavansa ulkoministeri Elina Valtosen tavoin siihen, että Yhdysvallat on sitoutunut Naton 5. artiklan toteuttamiseen. Toveri perustelee luottamustaan Yhdysvaltain omillakin intresseillä.

– Jos Nato murenee sen takia, että Yhdysvallat ei tue artikla vitosta, niin Yhdysvallat menettää samalla vahvimman puolustusliiton, joka on tukenut Yhdysvaltoja yli 80 vuotta eri tavoilla, hän sanoi. 

– Yhdysvaltojen intresseissä ei missään nimessä ole Venäjän dominoima Eurooppa, joka puukottaa Yhdysvaltoja selkään sillä aikaa, kun Yhdysvallat Tyynellämerellä taistelee Kiinaa vastaan. 

Lue myös: Nato-lähteet: Näin Putin ajattelee 5. artiklasta

Trumpin ja Putinin "bromance" latistunee ajan myötä

Voiko Trumpin ajatus olla, että Yhdysvallat tulee toimeen hyvin ilman Natoakin?

– Hän voi ajatella sillä tavalla, mutta sitten siellä on paljon viisaampia ihmisiä, muun muassa kongressissa, jotka ymmärtävät, että Yhdysvaltain supervalta-asema perustuu liittolaissuhteeseen niin Tyynenmeren suunnassa kuin Euroopan suunnassa, Toveri sanoo.

Trumpin "kaveeraamista" Vladimir Putinin kanssa Toveri pitää mahdollisesti ohimenevänä ilmiönä.

– Luulen, että Trump ihailee diktaattoreita, koska ilmeisesti itsekin haluaisi olla sellainen, ja pitää Putinia vahvana miehenä. Mutta mitä enemmän aikaa kuluu, selkeämmäksi käy, että Yhdysvaltain ja Venäjän intressit eivät ole yhtenäisiä. Iran on hyvä esimerkki siitä.

– Luulen, että ihan kuin Elon Muskin kanssa, niin tämäkin bromance voi vähän kärsiä tässä aikaa myöten, Toveri toteaa.

Tuoreimmat aiheesta

Nato