Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pankit antavat asuntolainaa vastoin ohjeita

Kuva: Lehtikuva
Kuva: Lehtikuva
Julkaistu 31.05.2010 13:20(Päivitetty 31.05.2010 13:41)

Suomalaispankit lipsuvat Finanssivalvonnan antamasta ohjeistuksesta ja myöntävät asuntolainoja edelleen ilman omarahoitusosuutta.

Finanssivalvonnan ohjeistuksen mukaan asuntolainoja myönnettäessä pitäisi vaatia asiakkaalta kymmenen prosentin omarahoitusosuus.

Pankit eivät ole kuitenkaan lähteneet noudattamaan ohjeistusta. Pankkien mukaan omarahoitusosuus ei takaa asiakkaan maksukykyä, mikä on tärkein kriteeri lainaa myönnettäessä.

Pankit moittivat myös sitä, että ohjeistus vääristää kilpailua, sillä se ei koske kaikkia Suomessa toimivia pankkeja.

Esimerkiksi Handelsbankenia ohjeistus ei koske, sillä pankki on ruotsalainen ja toimii Finansinspektionin valvonnassa.

Tällä hetkellä lainaa myönnetään pankeissa vielä entisin ehdoin, useimmiten lainoitus on sataprosenttista. Omarahoituksen käyttöönotto tarkoittaisi joko säästöjä tai vanhempien rahallista tukea.

– Se voi olla semmoinen seuraamus, mitä ei välttämättä poliittisesti haluta, että se antaa eri ihmisille eri mahdollisuuksia, arvioi pankinjohtaja Thomas Björk Kokkolan Aktia Pankista.

Ruotsissa ajetaan läpi paraikaa vielä suurempaa omarahoituspykälää, se mietityttää jo täkäläisiä ruotsalaispankkeja.

– Kyllähän se sitten muodostuu ongelmaksi, tavallaan. Minun mielestä Pohjolassa pitäisi jokaisessa maassa olla suurin piirtein samat säännökset, muutenhan se vääristää tätä kilpailua.

(MTV3)

Katso kaikki myytävät asunnot Jokakoti.fi-asuntopalvelusta.

Lisää aiheesta:

Etkö meinaa herätä aamuisin? Unilääkäri neuvoo, miten käytät kirkasvalolamppua oikeinTätä Henri Alén ei missään nimessä nyt ostaisi ruokakaupastaMaikkarin juontaja joutui kiperään tilanteeseen – ruotsin lehtori Lötjönen arvioi suorituksenLily Allen julkaisi poikkeuksellisen kostoalbumin – kosto nöyryytyksestä helpottaa, mutta voi mennä yliMiten nukut? Tämä seikka yöllä voi lisätä sydänsairauksien riskiäLasten purkkiruokaa vedetään takaisin – saattaa sisältää muovinpaloja
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 09:07
    Väsymys

    Etkö meinaa herätä aamuisin? Unilääkäri neuvoo, miten käytät kirkasvalolamppua oikein

  • 06:39
    Ruoka

    Tätä Henri Alén ei missään nimessä nyt ostaisi ruokakaupasta

  • Eilen21:50
    Viiden jälkeen

    Maikkarin juontaja joutui kiperään tilanteeseen – ruotsin lehtori Lötjönen arvioi suorituksen

  • Eilen20:37
    Ihmissuhteet

    Lily Allen julkaisi poikkeuksellisen kostoalbumin – kosto nöyryytyksestä helpottaa, mutta voi mennä yli

  • Eilen18:52
    Terveys ja hyvinvointi

    Miten nukut? Tämä seikka yöllä voi lisätä sydänsairauksien riskiä