Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pankit antavat asuntolainaa vastoin ohjeita

Kuva: Lehtikuva
Kuva: Lehtikuva
Julkaistu 31.05.2010 13:20(Päivitetty 31.05.2010 13:41)

Suomalaispankit lipsuvat Finanssivalvonnan antamasta ohjeistuksesta ja myöntävät asuntolainoja edelleen ilman omarahoitusosuutta.

Finanssivalvonnan ohjeistuksen mukaan asuntolainoja myönnettäessä pitäisi vaatia asiakkaalta kymmenen prosentin omarahoitusosuus.

Pankit eivät ole kuitenkaan lähteneet noudattamaan ohjeistusta. Pankkien mukaan omarahoitusosuus ei takaa asiakkaan maksukykyä, mikä on tärkein kriteeri lainaa myönnettäessä.

Pankit moittivat myös sitä, että ohjeistus vääristää kilpailua, sillä se ei koske kaikkia Suomessa toimivia pankkeja.

Esimerkiksi Handelsbankenia ohjeistus ei koske, sillä pankki on ruotsalainen ja toimii Finansinspektionin valvonnassa.

Tällä hetkellä lainaa myönnetään pankeissa vielä entisin ehdoin, useimmiten lainoitus on sataprosenttista. Omarahoituksen käyttöönotto tarkoittaisi joko säästöjä tai vanhempien rahallista tukea.

– Se voi olla semmoinen seuraamus, mitä ei välttämättä poliittisesti haluta, että se antaa eri ihmisille eri mahdollisuuksia, arvioi pankinjohtaja Thomas Björk Kokkolan Aktia Pankista.

Ruotsissa ajetaan läpi paraikaa vielä suurempaa omarahoituspykälää, se mietityttää jo täkäläisiä ruotsalaispankkeja.

– Kyllähän se sitten muodostuu ongelmaksi, tavallaan. Minun mielestä Pohjolassa pitäisi jokaisessa maassa olla suurin piirtein samat säännökset, muutenhan se vääristää tätä kilpailua.

(MTV3)

Katso kaikki myytävät asunnot Jokakoti.fi-asuntopalvelusta.

Lisää aiheesta:

Yksinäisyys todella tappaa – näin suuret ovat erotKuoliaaksi jäätynyt kissanpentu järkytti Kouvolassa – harras toive omistajilleEthän sorru tähän herpeksen hoitoniksiin? "Heikentää tilannetta entisestään"Suppilovahverokeitto, jonka ohjeen kaikki haluavat – tässä täydellisen sopan salainen raaka-aineTestasimme kauppojen halvimmat hapankorput – tässä voittajaRenkaidenvaihto käsillä – vältä tyypilliset virheet!
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 06:45
    Yksinäisyys

    Yksinäisyys todella tappaa – näin suuret ovat erot

  • 05:02
    Kissat

    Kuoliaaksi jäätynyt kissanpentu järkytti Kouvolassa – harras toive omistajille

  • Eilen18:50
    Virukset

    Ethän sorru tähän herpeksen hoitoniksiin? "Heikentää tilannetta entisestään"

  • Eilen17:24
    Ruoka

    Suppilovahverokeitto, jonka ohjeen kaikki haluavat – tässä täydellisen sopan salainen raaka-aine

  • Eilen14:58
    Halpa vs. kallis

    Testasimme kauppojen halvimmat hapankorput – tässä voittaja