Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Pankit antavat asuntolainaa vastoin ohjeita

Kuva: Lehtikuva
Kuva: Lehtikuva
Julkaistu 31.05.2010 13:20(Päivitetty 31.05.2010 13:41)

Suomalaispankit lipsuvat Finanssivalvonnan antamasta ohjeistuksesta ja myöntävät asuntolainoja edelleen ilman omarahoitusosuutta.

Finanssivalvonnan ohjeistuksen mukaan asuntolainoja myönnettäessä pitäisi vaatia asiakkaalta kymmenen prosentin omarahoitusosuus.

Pankit eivät ole kuitenkaan lähteneet noudattamaan ohjeistusta. Pankkien mukaan omarahoitusosuus ei takaa asiakkaan maksukykyä, mikä on tärkein kriteeri lainaa myönnettäessä.

Pankit moittivat myös sitä, että ohjeistus vääristää kilpailua, sillä se ei koske kaikkia Suomessa toimivia pankkeja.

Esimerkiksi Handelsbankenia ohjeistus ei koske, sillä pankki on ruotsalainen ja toimii Finansinspektionin valvonnassa.

Tällä hetkellä lainaa myönnetään pankeissa vielä entisin ehdoin, useimmiten lainoitus on sataprosenttista. Omarahoituksen käyttöönotto tarkoittaisi joko säästöjä tai vanhempien rahallista tukea.

– Se voi olla semmoinen seuraamus, mitä ei välttämättä poliittisesti haluta, että se antaa eri ihmisille eri mahdollisuuksia, arvioi pankinjohtaja Thomas Björk Kokkolan Aktia Pankista.

Ruotsissa ajetaan läpi paraikaa vielä suurempaa omarahoituspykälää, se mietityttää jo täkäläisiä ruotsalaispankkeja.

– Kyllähän se sitten muodostuu ongelmaksi, tavallaan. Minun mielestä Pohjolassa pitäisi jokaisessa maassa olla suurin piirtein samat säännökset, muutenhan se vääristää tätä kilpailua.

(MTV3)

Katso kaikki myytävät asunnot Jokakoti.fi-asuntopalvelusta.

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Jo yli kaksi miljoonaa on nähnyt Weksin riipaisevan videon – onko se Suomen Youtuben historian paras?Mervi joutui teho-osastolle saatuaan naarmun joulukuusesta – "Jos mietit ambulanssin soittamista yöllä, soita!""Pierukävely" voi helpottaa vatsavaivojaNopea konsti irrottaa viinirypäleet tertusta – testaa nerokas kikka!Millaisia virheitä kodin valaistuksessa voi tehdä? "Yksi tosi tyypillinen moka"Joulukinkun jämistä kebabia! Ota Huomenta Suomen ja Chef Wallinin ohje talteen

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 07:19
    YouTube

    Jo yli kaksi miljoonaa on nähnyt Weksin riipaisevan videon – onko se Suomen Youtuben historian paras?

  • 06:41
    Sairaudet ja taudit

    Mervi joutui teho-osastolle saatuaan naarmun joulukuusesta – "Jos mietit ambulanssin soittamista yöllä, soita!"

  • Eilen18:59
    Vatsavaivat

    "Pierukävely" voi helpottaa vatsavaivoja

  • Eilen17:06
    Ruokaniksit

    Nopea konsti irrottaa viinirypäleet tertusta – testaa nerokas kikka!

  • Eilen14:03
    Sisustus

    Millaisia virheitä kodin valaistuksessa voi tehdä? "Yksi tosi tyypillinen moka"