Palsternakka on Vuoden vihannes
Porkkanalle läheistä sukua oleva palsternakka on Vuoden vihannes 2004. Vaikka palsternakka on useimmille tuttu liemijuures, on se aivan turhaan vielä tuntematon suuruus monissa muissa ruuissa. Vuoden vihanneksen valitsevat vuosittain puutarha-alan keskusjärjestö Puutarhaliitto ja Kotimaiset Kasvikset ry apunaan muut alan järjestöt ja asiantuntijat. Tittelin myönnön tavoitteena on vihannesten käytön ja tuntemuksen monipuolistaminen.
-Palsternakka on tyvestään porkkanaa paksumpi ja väriltään valkean kellertävä. Maultaan se on mieto, mutta sen aromaattinen tuoksu on astetta voimakkaampi kuin porkkanan, kuvaillaan Puutarhaliitosta.
Ennen perunan löytymistä palsternakka oli monin paikoin Eurooppaa koko ruokavalion perusta. Yksi syy oli tämän vihanneksen hyvä säilyvyys; sitä syötiin päivittäin ja käytettiin jopa oluen ja viinin raaka-aineena. Palsternakan makeahko, hieman porkkanamainen, joidenkin mielestä jopa pähkinään vivahtava maku sopii hyvin esimerkiksi pataruokiin, paistoksiin ja erilaisiin kasvislisäkkeisiin.
Paahdetut palsternakkalohkot balsamiviinietikka kastikkeessa
4-5 kookasta palsternakkaa öljyä suolaa mustapippuria
Kastike: 0,5 dl balsamiviinietikkaa 1 tl sinappia 2 rkl kapriksia 2 tl sokeria suolaa mustapippuria 1 rkl tuoretta timjamia 0,5 dl öljyä
Lisäksi: rucolasalaattia (parmesaanilastuja) Pese palsternakat hyvin ja leikkaa pitkittäin lohkoiksi. Aseta lohkot leivinpaperin päälle uunipellille. Öljyä palsternakkalohkot ja mausta suolalla sekä pippurilla. Sekoittele niin, että maustetta tarttuu tasaisesti. Paahda kypsäksi 225-asteisessa uunissa noin 30 minuuttia. Valmista sillä aikaa kastike sekoittamalla kaikki sen ainekset keskenään. Jaa paahtuneet lohkot annoslautasille, lisää päälle nippu rucolaa, parmesaanilastuja ja mausta lopuksi reilusti kastikkeella. Tarjoa sellaisenaan paistetun makkaran, broilerin tai kalan kanssa.
(Resepti: Kotimaiset Kasvikset ry)
Uusimmat
-
14:46
AstraZenecan rokotteesta jopa kieltäydytään Saksassa – Suomessa tilanne täysin päinvastainen: "Enemminkin ihmiset ovat huolissaan, etteivät saa rokotetta"
-
14:42
Mikael Gabriel tuomittiin 2800 euron sakkoihin rattijuopumuksesta ja huumausaineen käyttörikoksesta – myönsi käyttäneensä kannabista
-
14:35
MM-kisojen murheelliset koronatiedot huolettavat yhdistetyn päävalmentajaa: "Toivon, että kupla ei ole puhjennut pahasti"
-
14:35
Missä on joulukuussa kadonnut espoolainen Jorma? Viimeinen havainto huoltoasemalta toiselta puolelta Suomea
-
14:31
Espoolaiskuoro sävelsi Greta Thunbergin kuuluisiin sanoihin näyttävän teoksen – video vilisee eturivin näyttelijöitä
-
14:30
Mies pakoili asepalvelusta vuosia, asevelvollisuutensa loppuun asti – sai ehdollista vankeutta
-
14:15
"Kansallisiin tukahduttamistoimiin" soveltuvia kameroita yritettiin kuljettaa Suomen kautta Valko-Venäjälle
-
14:11
MM-hiihtojen koronapommi järkyttää – "Painajainen"
-
14:03
Petter Kukkonen paalutti tiukkaa tekstiä yhdistetyn latukohuun liittyen: korjasi yhden esillä olleen virhekäsityksen – "Sellaista sääntöä ei ole olemassa"
-
13:57
Maisa Torppa ja Mikko-puoliso jättivät avioerohakemuksen – Torppa vakuuttaa MTV Uutisille, että he eivät ole eronneet: "Liittomme voi hyvin"
-
13:52
Kreikan keskiosissa voimakas maanjäristys
-
13:52
Turussa kadonnut 12-vuotias tyttö on löytynyt
-
13:45
HIFK vahvisti: Anton Lundellilla koronavirustartunta
-
13:45
Omakotiasuja, näin varaudut lumen sulamiseen ja ehkäiset kosteusvahinkoja: "Selviä hälytysmerkkejä ovat…"
-
13:39
MTV seuraa koronan etenemistä: Yli 400 000 on saanut rokotteen – avi sulki rajoituksia rikkoneen ravintolan Lappeenrannassa
-
13:37
Suomessa neljä uutta koronakuolemaa – teho-osastoilla nyt 37 potilasta
-
13:22
Savon Sanomat: Joogasalin yrittäjä ei mennyt koronatestiin joukkoaltistumisesta huolimatta – otettiin kiinni ja pakkotestattiin poliisin avustuksella
-
13:18
Hengityskoneessa olleen potilaan taposta syytetty Husin hoitaja oli syyntakeeton – jätettiin tuomitsematta rangaistukseen
-
12:54
Risto Dufva hätkähdytti pyöräkommentillaan – taustalta löytyy jopa yhteinen lihanleikkauskokemus Ville Niemisen kanssa
-
12:52
Kauppalehti: Nesteen miljardiluokan jalostamoinvestointi on menossa Rotterdamiin Porvoon sijaan
-
Lataa lisää