Nina ja Timo T.A. Mikkonen viettävät perheen kanssa isänpäivän ja joulun uudessa kodissaan Orimattilassa.
Viime helmikuussa uuteen kotiin Orimattilassa muuttaneiden Mikkosten kotona isänpäivää vietetään perinteisin menoin. Syksyllä 2011 vakavan aivoinfarktin saanut Timo T.A. Mikkonen, 69, ei ikävä kyllä pääse nauttimaan juhlapäivästä täysillä.
– Isänpäiväperinteistä kivoin osa menee Timolta ohi, sillä hän ei voi syödä mitään suun kautta eli hän ei voi nauttia isänpäiväkakkua eikä -lounasta kuten ennen. Se on surullinen asia, mutta toisaalta hinta, jonka siitä joutuisi maksamaan, jos söisi suun kautta, se olisi niin kallis, ettei siihen ole mitään syytä, Nina Mikkonen kertoo MTV.fille.
– Me laulamme isänpäivälaulun isälle, ja pojat ovat tehneet isälleen kortit. Timo niitä sitten tunnustelee – koska hän on sokea, niin hän ei tietenkään näe niitä, mikä on toki surullista, mutta onneksi tunto sormissa vielä pelaa, niin sen mukaan mennään ja toimitaan.



