Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pakotteet kiusaavat Venäjän taloutta nyt, mutta asiantuntija muistuttaa: "Sota voi jatkua vuosia"

1:02"Sota voi jatkua vuosia" – talouspakotteista ei ole rapauttamaan Venäjän sotatalouttaKatso video: Asiantuntijan mukaan talouspakotteista ei ole rapauttamaan Venäjän sotataloutta.
Julkaistu 06.03.2023 10:25
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Talouspakotteiden tähtäin on Venäjän sotakoneen pysäyttämisessä, toteaa Helsingin yliopiston taloushistorian professori Jari Eloranta.

Jo nyt Venäjän kyky tuottaa esimerkiksi sotalentokoneita ja panssarivaunuja on Elorannan mukaan heikentynyt.

Esimerkiksi panssarivaunuja Venäjä on menettänyt kuukaudessa noin 140. Uusia se pystyy rakentamaan parikymmentä. 

Kuilua Venäjä pyrkii täyttämään vanhoja vaunuja uudistamalla. Laajemmin Venäjän vaunuongelmasta voi lukea täältä.

Kokonaisuudessaan länsimaiden talouspakotteet ovat kuitenkin olleet monille pettymys. Ne eivät ole romahduttaneet Venäjän taloutta.

Taantumaan Venäjän talous sentään on kääntynyt. Bruttokansantuote on noin 2 prosenttia pakkasella.

– Tänä vuonna Venäjän vientitulojen odotetaan supistuvan hyvin voimakkaasti, sanoo Suomen Pankin vanhempi ekonomisti Heli Simola.

Lue myös: Venäjä on tuhonnut Tshernihivin kapungissa 11800 siviilikohdetta – jatkuvista iskuista huolimatta ukrainalaiset haluavat aloittaa jälleenrakennuksen

Tänä vuonna tilanne on ollut toinen. Venäjän vienti oli "huippulukemissa", Simola täsmentää.

Osin taloutta on pidetty pystyssä myös laittomalla viennillä. Eri valtioissa pakotteita on kierretty monin tavoin, ja bulvaanit ovat saaneet oman osansa ruplista.

– Laittoman toiminnan kustannukset vähentävät Venäjän viennin tulosta. Silloin ei öljystä todellakaan saada maailmanmarkkinahintaa, Eloranta sanoo.

Venäjän talouden uskotaan tänä vuonna olevan pahemmassa pulassa kuin ensimmäisenä suurhyökkäysvuotena. 

Monet keskeiset vientirajoitteet tulivat voimaan vasta viime vuoden lopulla ja tämän vuoden alussa.

Huomenta Suomessa vierailleet asiantuntijat kuitenkin uskovat, Venäjän keskuspankki tulee käyttämään rajujakin keinoja, jotta maan talous pysyy tolpillaan.

Rahan painamisella ja muilla raskaan sarjan keinoilla on toki seurauksia, mutta Simolan mukaan pitkän ajan ongelmista huolehditaan Venäjällä sitten joskus.

– Sota voi jatkua vuosia, Eloranta toteaa.

Laajemmin Venäjän talouden tilasta voit katsoa alta.

Lue myös: Venäjän puolustusministeri Sergei Shoigu kävi tarkastamassa joukkojensa etulinjan – näitä tietoja ei paljastettu julkisuuteen

9:03Vuosi sotaa - miten pakotteet purevat Venäjään?Talouspakotteilta odotettiin suuria, mutta Kreml on saanut pidettyä pakan kasassa: "Vientitulot huippulukemissa".

Lisää aiheesta:

Ukraina iski Venäjää arkaan paikkaan juuri oikeaan aikaanVenäjän taloudella on karu ominaisuus, joka suojaa Putinin sotakassaa pakotteiltaPutinin sotakoneelle myrkkypilleriVenäjän taloudessa ennennäkemätön muutos: "Ikinä aiemmin tällaista ei ole ollut"Pakotteet eivät ole purreet Venäjän talouteen toivotulla tavalla – "Sotimiseen rahat riittävät Venäjällä"Sota myllää talousnäkymiä, pakoteasiantuntijalta toiveikas viesti: "En usko, että suomalaiset tulevat kärsimään"
Ukrainan sotaVenäjäTalousHuomenta SuomiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • 19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • 18:48
    Venäjä

    Kylmäävä raportti Venäjän armeijasta: Omia sotilaita määrätty "majakoiksi" ja tappamaan toisiaan

  • 17:00
    Venäjä

    Venäjä on sodassa nyt niskan päällä – nämä ovat Ukrainan oljenkorret

  • 10:16
    Puola

    Puolassa lentokenttiä suljettu – ilmavoimat aloitti operaation Venäjän iskettyä Ukrainaan