Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Päivän koronaluvut: 76 uutta tartuntaa todettu, kuolemantapauksia 8 – sairaalahoidossa nyt 226 potilasta

2:04MTV Uutisten kysely: Lähes jokainen suomalainen on huolissaan koronaviruksen vaikutuksista valtion talouteenVideo: Lähes jokainen suomalainen pitää koronaa uhkana, selviää MTV Uutisten kyselystä.
Julkaistu 15.04.2020 16:10

Salla Laurila

Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

Auramies

Suomessa on nyt yhteensä 3 237 laboratoriovarmistettua koronavirustapausta. Määrä kasvoi eilisestä 76 tapauksella, käy ilmi THL:n tuoreista tilastoista. 

Koronavirukseen on kuollut Suomessa nyt 72 ihmistä. Kuolleita on kahdeksan enemmän kuin eilen. Sairaalahoidossa on 226 ihmistä, kun eilen lukema oli 232. Tehohoidossa on yhtä monta potilasta kuin eilenkin, 75.

Tapauksista valtaosa, 2038, on todettu Uudellamaalla. Puolet maakunnan tapauksista on pääkaupungissa Helsingissä. 

THL kertoi tänään, että koronatartunnan saaneita voi olla Husin alueella monikymmenkertainen määrä varmistettuihin tapauksiin verrattuna. THL perustaa väitteensä omaan vasta-ainetutkimukseensa, jossa tutkittiin potilaiden verinäytteitä sairaanhoitopiirin alueella. Otokseen valittiin 442 näytettä 15–90-vuotiailta naisilta ja miehiltä, jotka olivat antaneet verinäytteen muiden syiden kuin tartuntatautiepäilyn vuoksi viimeisen kolmen viikon ajalta. 

Lue lisää: THL:n vasta-ainetutkimuksen karu tulos: Husin alueella koronavirustartunnan saaneita voi olla kymmeniä kertoja enemmän kuin varmistettuja tapauksia

Lisää aiheesta:

THL: Koronaviruksen takia sairaalahoidossa nyt vain kolme ihmistä – tartuntojen määrä kuitenkin tuplaantunut viikossaSuomessa 33 uutta koronavirustartuntaa ja yksi koronakuolema – sairaalapotilaiden määrä väheni selvästi: sairastuneita nyt lähes 6800, joista ainakin 5500 parantunutSuomessa todettu 2 905 koronavirustartuntaa – Uusia tartuntoja 136THL: 25 ihmistä kuollut koronavirusinfektioon SuomessaTuoreet luvut julki: Suomessa lähes 200 uutta koronatartuntaa, mutta uusia vahvistettuja tapauksia vuorokaudessa 267 – tämä selittää lukujen eroa12 ihmistä on tällä hetkellä tehohoidossa koronan vuoksi – THL varoittaa: Riski tartunnan saamiselle on kohonnut koko Suomessa
KoronavirusTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"