Heikkinen Yhtiöt on tähän asti tunnettu lähinnä suurena, maanlaajuisena lattiaurakoitsijana. Jatkossa Heikkisen nimi tuo mieleen myös raviurheilun. Ainakin jos toimitusjohtajasta on kiinni.
Joensuulaisen Heikkinen perheyhtiön toimitusjohtaja Jarmo Heikkinen on nykyään ravimies henkeen ja vereen. Innostus raviurheiluun ei syntynyt perinteisesti rakkaudesta hevosiin vaan puhtaasti markkinoinnillisista syistä.
-Teimme yrityksellemme markkinointitutkimuksen urheilulajeista, jotka tarjoavat parasta vastinetta ja näkyvyyttä. Jääkiekon rinnalla nousi selkeästi esiin raviurheilu, kertoo Jarmo Heikkinen.
Heikkisen punaisissa väreissä ajaa nykyään valmentaja Jarkko Kervinen ja myös Santtu Raitalan ajopuserosta löytyvät Heikkisen värit. Lisäksi yrityksellä on starttihevosia, mm. hyvällä menestyksellä Suomessa aloittanut Jarkko Kervisen valmentama Rosenstolz.
- Haemme raveista kattomainontaa ja pyrimme tuomaan Heikkinen-nimen ihmisten tietoisuuteen. Toivottavasti ravien kautta yhä useampi jatkossa tietää, mikä ja mitä Heikkinen Yhtiöt on, Jarmo Heikkinen toteaa.
Jatkossa Heikkisen hevoskanta varmasti kasvaa ja paranee. Alku on ollut innostavaa eikä lajiin olla lähdetty leikkimielellä.
- Ravit on hieno laji ja täällä on tosi kivaa. Oman lisäjännityksen tähän tuovat juuri omat hevoset, niiden kanssa on kiva puuhastella. Pankaa nimi mieleen, Heikkinen naurahtaa.