Vaikean alkukauden pelannut Pelicans joutuu keskiviikon Sport-otteluun rajusti vajaamiehisenä, kun keskushyökkääjät Patrik Carlsson ja Elias Vilen jäävät sivuun kokoonpanosta.
Neljästä ensimmäisestä ottelustaan vain kaksi pistettä keränneen lahtelaisryhmän kokoonpanossa käy kova kato. Keskiviikkona Vaasassa Sportin kohtaavasta miehistöstä puuttuvat jo aiemmin sivussa olleiden Ryan Laschin, Lars Bryggmanin ja Libor Zabranskyn kaltaisten tähtien lisäksi muun muassa Patrik Carlsson ja Elias Vilen. Keskushyökkääjien putoamisen seurauksena lahtelaisten ketjukoostumukset menevät paljolti uusiksi edellisestä Ilves-ottelusta.
Ykkössentteri Carlssonin paikan ottaa kakkosketjusta nouseva Miro Väänänen. Väänäsen lisäksi ketjussa hyökkäävät tänään Iikka Kangasniemi ja Lubos Horky. Mainiosti suoriutuneessa kolmosketjussa Rasmus Kumpulainen puolestaan siirtyy Vilenin paikalle sentteriksi Miika Roineen noustessa ketjun laitaan. Ketun täydentää Leevi Tukiainen.
LUE MYÖS: Karri Kivi teki mieluisan havainnon SM-liigasta: "Mahtava nähdä"
Pelicans on ajautunut uuden päävalmentajansa Juhamatti Yli-Junnilan johdolla vaikeaan paikkaan. Lahtelaisseura kasvatti täksi kaudeksi pelaajabudjettiaan kolmeen miljoonaan euroon, mutta tähtiä vilisevän nipun peli ei ole ottanut alkukaudesta sujuakseen. Pelicans on hävinnyt kolme edellistä otteluaan Ässille, Lukolle ja Ilvekselle maalierolla 5–15.

