Pääministeri Marin vetosi kasvomaskien riittämättömyyteen jo keväällä – näin hän vastasi maskisuositusta vaatineille: ”Hallitukselta olisi täysin vastuutonta...”
Pääministeri Sanna Marin vetosi jo keväällä maskien puutteeseen, kun hallitukselta vaaditiin yleistä maskisuositusta.
Pääministeri Sanna Marin myönsi eilen eduskunnan kyselytunnilla, että yleisen maskisuosituksen antamista jarrutti keväällä osin se, ettei maskeja ollut tuolloin riittävästi saatavilla.
Kyse ei ole kuitenkaan uudesta paljastuksesta. Marin kertoi jo keväällä, ettei maskeja riittäisi koko kansalle, jos yleinen maskisuositus annettaisiin. Asia nousi esille eduskunnan lähetekeskustelussa hallituksen toimista koronakriisissä 6. päivä toukokuuta.
Myös tuolloin kasvomaskeista käytiin salissa kiivasta keskustelua. Useat opposition edustajat tiedustelivat, miksi hallitus ei suosittele kansalaisille maskien käyttöä.
Marin vetosi muun muassa siihen, ettei hänen tietojensa mukaan yksikään toinen Pohjoismaa tuolloin suositellut suojaimien käyttöä. Marinin mukaan kankaisten maskien hyödyistä ja haitoista ei myöskään ollut kiistatonta tietoa.
– Tämä ei tietenkään tarkoita sitä, että ihmiset eivät saisi käyttää tämänkaltaisia suojaimia tai maskeja. Totta kai saavat, ei sitä valtio kiellä, mutta me emme sitä suosita, koska näiden kankaisten kasvomaskien hyödyistä ja haitoista ei ole kiistatonta tietoa.
Sen sijaan kirugisista suu- ja nenäsuojaimista olisi Marinin mukaan ollut hyötyä. Hän kuitenkin totesi, ettei niitä olisi jaossa tarpeeksi, mikäli sellaisia suositeltaisiin yleisesti käyttämään.
– Kirurgisista suu- ja nenäsuojaimista olisi ehdottomasti hyötyä, mutta näitä ei ole riittävästi koko väestön tarpeisiin. Tarvitsisimme jopa 15 miljoonaa tällaista suojainta päivässä, ja olisi hallitukselta täysin vastuutonta tilanteessa, jossa meillä ei tällaisia määriä ole, tällaista suositusta kansalaisille antaa.
"Mikä on se muuttunut tieto?"
Eduskunnan kyselytunnilla käytiin jälleen eilen keskustelua maskisuosituksesta ja sen ajankohdasta. Oppositiosta ihmeteltiin, miksi suositus annettiin vasta elokuussa, kun maailman terveysjärjestö WHO suositteli maskin käyttöä jo keväällä.
Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Kiuru ihmetteli, mikä sai päättäjien kelkan kääntymään.
– Mikä on se muuttunut tieto, mikä muutti tilanteen siihen, että meillä kaikilla esimerkiksi täällä salissa on maskit?
– Oliko kyse siitä, että meille kerrottiin, että maskin käyttö ei ole tarpeellista, koska maskeja ei ollut saatavilla? Kiuru kysyi.
Pääministeri Sanna Marin myönsi Kiurulle, että maskisuosituksen antamista keväällä jarrutti osin maskien puute.
– Jos katsomme kevättä, mitä olisi käynyt, jos olisimme antaneet laajan maskisuosituksen ilman, että maskeja on saatavilla?
Marinin kommenttia pidettiin oppositiossa merkkinä siitä, että hallitus olisi keväällä valehdellut maskien tarpeellisuudesta.
– Pääministeri myöntää hallituksen valehdelleen koko kevään maskien tarpeellisuudesta, koska niitä ei ollut? Jossakin muualla joku eroaisi, meillä business as usual. Uutiskynnys ylittyy yhdessä iltapäivälehdessä, perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho tviittasi.
Myös entinen SDP:n kansanedustaja, nykyisin Liike Nyt -puolueessa vaikuttava Mikael Jungner syytti hallitusta ja virkamiehiä valehtelusta.
– Keväällä kerrottiin että maskeista ei ole hyötyä. Nyt kerrotaan että on niistä hyötyä, keväällä vaan valehdeltiin, kun ei ollut riittävästi maskeja. Aikamoista. Laajamittaista, suunniteltua valehtelua. Mistähän kaikesta muusta hallitus ja virkamiehet ihmisille nyt valehtelevat, hän kirjoitti.
Marin kertoi myöhemmin Twitterissä, että maskisuosituksen tekemisessä tai tekemättä jättämisessä nojattiin vahvasti ”asiantuntijanäkemykseen”.
– Terveysviranomaiset katsoivat keväällä, ettei yleistä suositusta ole syytä antaa. Olemme nojanneet koronatoimissa vahvasti asiantuntijanäkemykseen. Tämän lisäksi olisi ollut käytännön haaste saatavuuden ongelmista johtuen.
Uusimmat
-
10:39
Tallinkille koronavuodesta jättitappiot ja yli 3 000 työntekijän irtisanomiset
-
10:38
"Operaatio Loppukiri": Suomi siirtyy poikkeusoloihin, kolmen viikon sulkutila alkaa 8.3. – MTV Uutisten erikoislähetys JUURI NYT
-
10:35
MTV kysyi kansalaisilta poikkeusoloista: "Ei kauhean suuri ihme – en sanoisi, että hirveän nopeasti on toimittu"
-
10:31
Koronatartuntojen määrä kasvoi viikossa vain kahdessa EU-maassa enemmän kuin Suomessa – eniten tartuntoja työikäisillä, monin paikoin laajoja tartuntaketjuja
-
10:26
Martina Aitolehti vaalensi hiuksiaan – kommenttikenttään alkoi lävähdellä mielipiteitä: "Tumma on sun tunnusväri"
-
10:25
Suomalaiskolmikko onnistui upeasti MM-sprintin karsinnassa
-
10:16
Kolmen viikon mittainen sulkutila käyttöön maaliskuussa – näin rajoitukset tiukkenevat
-
10:12
Yläkoululaiset siirtyvät etäopetukseen ainakin kolmeksi viikoksi – näin varhaiskasvatus, alakouluopetus ja yo-kirjoitukset järjestetään
-
09:55
Real Madridin tähtipuolustajalla kivinen tie huipulle, ura oli päättyä jo nuorena lääkärin lausuntoon – "Harkitsi jopa amputaatiota"
-
09:42
Altian tulos ja liikevaihto ottivat loppuvuonna kulauksen verran takapakkia – koko vuoden tulos kuitenkin parani selvästi
-
09:40
Pekka Pouta näyttää: Tällainen on paljon puhuttanut MM-hiihtojen sää – korkeimmat lämpötilat huitelevat 20 asteessa
-
09:36
Terrafamen tulos pääsi loppuvuonna plussan puolelle, mutta koko vuoden osalta takkiin tuli yli 10 miljoonaa aiempaa enemmän
-
09:12
Bidenin hallinto julkaisemassa tiedusteluraportin, jonka mukaan Saudi-Arabian kruununprinssi oli Khashoggin paloittelumurhan takana
-
09:11
SM-liigaottelun jatkoaika alkoi järkyttävällä sähläyksellä – katso, mitä sitten kävi
-
09:10
Redraman Facebook-tili kaapattiin – sivustoa pitää yllä vietnamilainen kauppias
-
09:08
Joka kymmenes suomalaisnuori on somen ongelmakäyttäjä – selvä yhteys lisääntyneeseen oireluun, väsymykseen ja yksinäisyyteen
-
08:53
Tove Janssonin maalaus huutokaupattiin ennätykselliseen hintaan – myyntihinta kipusi yli 100 000 euroon
-
08:50
Täikampaan jäi yhdellä vedolla järkyttävä määrä täitä – vastenmielinen näky saa pääsi kutisemaan: "Miten kukaan voi päästää tilanteen noin pahaksi?"
-
08:43
Parin metrin turvaväli yli 10 hengen tiloissa: Miten uusien rajoitusten käyttöönotto sujui aamun liikenteessä? "Viranomaisella oikeus rajoittaa matkustajien määrää"
-
08:41
Rallitähdille ohjeistus: näin pitää toimia, jos törmää poroon Rovaniemen MM-rallissa
-
Lataa lisää