Opelilla on pienten autojen luokassa tarjolla Corsa ja Adam. Nämä saavat nyt seurakseen täysin uuden Opel Karlin.
Opel Karlilla on kokonaispituutta alle 3,7 metriä, mutta se tarjoaa kuitenkin tilat viidelle. Takaistuinten ollessa käytössä tavaratilaa jää käytettäväksi 215 litraa ja istuimet taittamalla tila laajenee reiluun kuutioon.
Moottorina Karlissa on sitä varten suunniteltu kolmisylinterinen 1,0-litrainen ECOTEC-moottori, joka tuottaa 55 kW (75 hv) ja 96 Nm. Moottorissa on kiinnitetty paljon huomiota käyntiääniin ja värinöihin, ja valmistaja kehuu moottorin olevan monia nelisylinterisiäkin sivistyneempi äänimaailmaltaan.
Perusversio on Opelin mallistojen tyyliin nimeltään Enjoy. Vakiovarustukseen sisältyvät muun muassa ilmastointi, äänentoistojärjestelmä, vakionopeudensäädin sekä ohjauspyörän lämmitys. Noin 1600 euroa kalliimpi Cosmo-varusteversio tuo mukanaan alumiinivanteet, automaatti-ilmastoinnin ja kaksivärisen sisustuksen. Lisäksi molempien mallien vakiovarustukseen kuuluu kaistavaroitin, mäkilähtöavustin, kääntymisvalot ja ohjausta keventävä city-toiminto esimerkiksi pysäköintitilanteita varten.
Opel Karlin hinnat alkavat Enjoy-varustellun mallin 13 394 eurosta.
Uusimmat
-
14:57
20 nuorta kuollut yökerhossa Etelä-Afrikassa – Onnettomuuden syy epäselvä
-
14:50
Auton perästä moottoritielle pudonneet polkupyörät aiheuttivat neljän auton onnettomuuden Salossa
-
14:41
Rajatonta rusketusta tai trampoliini kerrostalon pihalle? – Asiantuntija kertaa taloyhtiöiden säännöt
-
14:04
Olympiamitalisti kärvisteli tuskissaan – apu petti pahemman kerran: "Minuutit tuntuivat tunneilta"
-
13:59
Ratatyöt hidastavat juhannuksen paluuliikennettä – junia korvataan linja-autoilla
-
13:54
Hellevinkki tien päälle: Nopeuta auton viilenemistä suuntaamalla ilmastoinnin suuttimet näin
-
13:39
MTV seuraa juhannuksen viettoa: Viisi ihmistä hukkunut, paluuliikennepäivänä kesän lämpöennätys vaarassa
-
13:21
Kuninkaallisetkin kiusaantuvat joskus – nämä prinssi Williamin nolot hetket muistetaan vieläkin
-
13:18
Oslon joukkoampumisesta epäilty mies ollut yhteydessä tunnettuun ääri-islamistiin
-
13:02
Ei ollut Suomen maajoukkuelegenda – tässä on FC Lahden uusi päävalmentaja
-
12:58
Supernäppärä vinkki grillin puhdistamiseen – "Tänä kesänä kannattaa toimia viime kesää fiksummin"
-
12:50
Zelenskyi: Ukraina valtaa takaisin kaikki tilapäisesti vallatut kaupungit – MTV seuraa sotaa
-
12:42
Zelenskyi avoimena videopuheessaan sodan raskaasta taakasta – "Meillä ei ole aavistustakaan, kuinka kauan se kestää"
-
12:33
Netflixin ruokasarjan juontaja tapasi Sanna Marinin ja oivalsi jotain suomalaisten onnellisuudesta: "Emme ole aina hyväntuulisia"
-
12:03
David Hasselhoff jakoi hulvattoman lomapäivityksen – sai seuraajat mukaan vitsailuunsa
-
11:58
Piinaako helle? Oregonin eläintarhan saukot nauttivat tästä perin tehokkaasta viilennyskikasta
-
11:54
Kalle Rovanperä pääsi pälkähästä: "Kyllä vähän jännitti lähtöviivalla"
-
11:49
G7-maat kieltävät kullan tuonnin Venäjältä – päätös iskee oligarkkeja vastaan
-
11:43
Kaisa Mäkäräinen paljasti upean ampumahiihtouutisen – "Ilokseni voin kertoa"
-
11:42
Sofia Belórf valittiin lapsena malliksi mainokseen ja siitä alkoi ilkeä nimittely – näin kävi, kun hän kohtasi vuosien jälkeen koulukiusaajansa
-
Lataa lisää