Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oopperajuhlilla soi myös rock – ”Vihaan sanaa korkeakulttuuri”

2:15Savonlinnan oopperajuhlilla soi myös rock
Julkaistu 25.07.2016 17:59
Toimittajan kuva

Kari Pyrhönen

kari.pyrhonen@mtv.fi

– Vihaan sanaa ”korkeakulttuuri”. Jaottelut siitä, mikä on hyvää tai huonoa kulttuuria, ovat vaarallisia, pamauttaa Savonlinnan oopperajuhlien taiteellinen johtaja Jorma Silvasti.

Sanojensa vakuudeksi Silvasti järjestää nykyisin oopperajuhlilla rockkonsertteja. Tänä kesänä päälavalle nousivat muun muassa Pelle Miljoona, Maarit ja Dave Lindholm.

Edellisiltana päänäyttämöllä kaikui sadan vuoden takainen synkkä vankilaooppera, nyt siellä raivosi väkivallasta ja päihdeongelmista suomalaisen punkrockin kantaisä Pelle Miljoona.

Tupa oli täynnä, kun kokoonnuttiin muistelemaan varsinkin 1970-luvulla vaikuttanutta Love Records- levy-yhtiötä. Loven idealismi johti lopulta konkurssiin, mutta tuon idealismin ansiosta suurin osa illan esiintyjistä tekee taidettaan yhä.

– Ei tarvinnut pitkään miettiä, kun kutsu tälle keikalle tuli, kertoo Pelle Miljoona.

– Dave Lindholm vei meidän bändin kasetin Loven legendaariselle pomolle Atte Blomille vuonna 1977. Viikon päästä Atte soitti, että tulkaa tekemään levyä. Ensin piti kysyä, että mitenkäs sitä levyä tehdään.

2:26Jorma Silvasti:"Ooppera ei elä kuplassa"

Ei saanut olla liian kaunis

Laulaja Maaritin ura alkoi Loven toimistotöissä samaan aikaan, kun hänen ensimmäinen levynsä oli suunnitteilla.

– Tapasin Loven toimistossa kaikki idolini, Wigwam-yhtyeen soittajat ja Tauno Palonkin. Hänhän levytti myös Lovelle.

– Kun ensimmäisen levyni kansikuvaa valittiin, Atte Blom poimi sellaisen, joka oli minusta ihan kamala. Näytin mielestäni kalalta. Atte perusteli, että kuva ei saa olla liian kaunis, että minut otettaisiin vakavasti. Ettei kukaan tule sanomaan, että tuollainen kaunis tyttö on vaan päästetty levyttämään.

– Minä suutuin siitä kuvasta, mutta jälkeenpäin tajusin sen tinkimättömyyden, Maarit nauraa nyt Olavinlinnan rannalla.

– Loven hienous oli se, että kukaan ahne levypamppu ei määräillyt, mitä pitää laulaa. Ei muualla olisi voinut luoda sellaista omaleimaista uraa.

Savonlinnan oopperajuhlat

Musiikkia, joka elää yhä 

Oopperajuhlien konsertin hienoimpia tulkintoja tarjosi Pepe Willberg. Hän lauloi Otto Donnerin ja Kaj Chydeniuksen upeita runosävellyksiä. Urkuri Jukka Gustavson esitti Wigwamin klassikoita kiehtovina uusina sovituksina.

Tietyt nimet pitivät yhtiötä pystyssä varmalla myynnillään. Konsertin encorena Tuure Kilpeläinen tulkitsi Juice Leskistä ja Aija Puurtinen Hectoria. Kitaristi Lasse Sakaran johtaman Love-orkesterin vetona kuultiin Hurriganesin Get on.

Love Records julkaisi liki 400 albumia. Kaikkea: rockia, progea, jazzia, kansanmusiikkia, lastenmusiikkia ja vasemmistolaisen laululiikkeen palavia julistuksia.

Jos oopperasta ei pidä, tarjoamme muuta

Oopperalaulaja ja nykyinen oopperajuhlien taiteellinen johtaja Jorma Silvasti kertoo löytäneensä klassisen soiton Loven progen ja jazzin myötä.

– Vihaan sanaa korkeakulttuuri. Sehän on synnytetty klassisen musiikin sisällä. Me emme halua täällä olla nurkkapatriootteja. Tiedostamme hyvin, että kaikki eivät pidä oopperasta. Haluan houkutella ihmisiä oopperajuhlille kuuntelemaan jotain muuta, sen myötä voi kiinnostua oopperastakin, uskoo Silvasti.

Savonlinnan oopperajuhlat 3

– Haluan olla hereillä ja tietää, mitä tapahtuu kevyen musiikin puolella. Kun Nightwish- ja Amorphis-yhtyeet soittivat täällä, heidän reaktio vähän yllättikin. He sanoivat, että ”uskomatonta, soitamme oopperajuhlilla”. Mikäs ihme se on? Haluan, että palvelemme toisiamme.

Lisää aiheesta:

Lauri Porran elämä musiikin parissa alkoi auton takakontista nousseesta sellosta – nykyään huippumuusikko kiertää maailman metalliareenoilla ja säveltää poikkitaiteellisia sinfonioita"Saimme olla outoja ja omituisia ja meitä arvostettiin" – 50 vuotta sitten perustettu Wigwam teki upean paluunRock-tähti ja näyttelijä Olavi Uusivirta on kieltäytynyt kymmenistä tv-juontotöistä – "Ei kannata soittaa enää koskaan"Yhden miehen projektista kasvoi bändi – Pariisin Kevään Arto Tuunela ei haikaillut lavoille: "Olimme sopineet, ettei keikkoja tule"Missä he ovat nyt: Tänä iltana ei tuu pakkeja! Pelimies-hitin tekijä vaihtoi keikkalavat oopperaanKallion kirkko muuttui klubiksi – Aino Ackté -festivaalille kelpaavat klassinen ja pop
Kulttuuri
Matkalla kuuntelemaan musiikkia.

Me emme halua täällä olla nurkkapatriootteja, sanoo Savonlinnan oopperajuhlien taiteellinen johtaja Jorma Silvasti.

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • 12.9.14:07
    Kuopio

    Mitä Kummaa? Veikö uusi arkkitehtuuri- ja designmuseo nimen Kuopion taidemuseolta – museonjohtaja kommentoi

  • 12.9.05:36
    Museot

    Tältä näyttää Seurasaaren ensimmäinen uusi rakennus 40 vuoteen – kesämökki löytyi avoimella haulla

  • 11.9.11:16
    Helsinki

    Tältä näyttää Helsinkiin avautuva uusi Arkkitehtuuri- ja designmuseo

  • 10.9.12:04
    Viiden jälkeen

    Näyttelijä Eeva Soivio oli kuolleena neljä minuuttia: "Se oli rauhaisaa ja ihanaa"

  • 9.9.14:00
    Jukka Puotila

    Vaimo harhautti 70 vuotta täyttänyttä Jukka Puotilaa: "Sen isompia juhlia ei voisi ollakaan"