Onko kotisi perussuojaus kunnossa? Asiantuntija kertoo, mihin kiinnittää huomiota
Suomen Turvaurakoitsijaliitto ry:n toimitusjohtaja Ilkka Laine listaa, millä yksinkertaisilla toimilla jokainen voi kartoittaa oman tai läheisensä asumisturvallisuuden peruskohdat.
Ilkka Laine jakaa turvallisuuden käsitteen osa-alueisiin. Ensimmäinen on kodin suojaaminen kutsumattomilta vierailta, mikä on meille kaikille tärkeää.
− Erityisesti vanhan ihmisen jopa fyysinen turvallisuus voi olla vaarassa. Myös tarve turvallisuuden tunteelle on suuri, Laine korostaa.
Suojauksen perustasoa tarkastellessa Laine kohdistaa katseen esimerkiksi kerrostaloihin, joissa perusasioiden pitäisi olla lähtökohtaisesti kunnossa. Käytännössä erityisesti 1970−1980-lukujen taloissa on kuitenkin yksi ongelma.
− Näissä taloissa on usein alkuperäiset lukot, kun peruslukitustekniikka on kehittynyt vuosikymmenien varrella merkittävästi. Lisäksi avaimia on kateissa, ja omistajat ovat vuosien varrella vaihtuneet.
Ulko-oven suojaus
Yksinkertainen turvallisuustoimenpide on siis kodin käyttölukituksen päivittäminen nykyaikaiseksi, vakuutusyhtiöiden hyväksymäksi lukoksi. Myös oven varmuuslukko on tärkeä tekijä, sillä varmuuslukittuihin asuntoihin ei ole juurikaan murtauduttu.
Laine lisää, että kaikkien asunnon avaimien pitäisi olla omistajan hallussa.
− Uusimmissa avainjärjestelmissä valmistajan tietokannasta löytyy merkintä, miten monta avainta tiettyyn lukkoon on tehty. Lisää pystyy teettämään vain omistajan hallussa olevalla avainkortilla.
Pienemmät tekijät, kuten ovisilmät ja oviketjut, lisäävät turvallisuudentunnetta entisestään.
− Kun nämä kaikki ovat kunnossa, normaali kerrostaloasunto, jossa ei ole arvotaidetta tai muuta vastaavaa, on aika hyvässä tallessa, Laine summaa.
Apuna nykytekniikka
Suojaustason nostaminen edellä mainitusta tulee ajankohtaiseksi, mikäli asunto sisältää arvoesineitä tai muuta erityisesti suojattavaa. Tänä päivänä tarjolla on huipputeknisiä ratkaisuja, kuten erilaisia hälytysjärjestelmiä ja kameravalvontaa.
− Kovin monimutkaisen järjestelmän kohdalla on tosin myös riski, että siitä tulee etenkin ikäihmiselle tai lapselle stressi, Laine sanoo.
Nykytekniikka helpottaa myös omaisten huolta yksin asuvasta ikäihmisestä. Samalla itse vanhuksen mieltä rauhoittaa tieto siitä, että mikäli jotain sattuu, apu ei ole kaukana.
− Esimerkiksi nettiä hyödyntävillä kameroilla omaiset voivat seurata, mitä vanhus tekee. Jos hänen liikkumisestaan ei ole havaintoa, on syytä mennä katsomaan paikan päälle, mikä on tilanne. Tällainen käytäntö tietysti vaatii molemminpuolista kirjallista suostumusta, koska lainsäädäntö rajoittaa kodin kuvaamista.
− Hälytysjärjestelmiin voidaan myös kytkeä esimerkiksi vuotoilmaisimia hälyttämään vesivuodoista tai asunnon lämpötilan muutoksista, Laine lisää.
Kuvat: Colourbox.com
Studio55.fi/Jenni Kokkonen
Uusimmat
-
18:07
Ilvekseltä jälleen upea osuma – Ässille tuiki tärkeä kavennus, Lenni Hämeenaho, 18, nousi esiin
-
17:55
Hiihtofanit villiintyivät Perttu Hyvärisen edessä – uusi kansansuosikki odottanut jo rivoa tempausta: "Ei ole näkynyt"
-
17:40
Miltä tuntuu, kun kansansuosio alkaa hiipua? Mr. Lordilta rehellinen vastaus: "Sehän se naurettava paradoksi olikin"
-
17:36
Nasa tarkkailee outoa anomaliaa Maan magneettikentässä: Muodostaa ongelmallisen kuopan avaruuteen
-
17:31
Helena Petäistön kolumni: Ranskalainen sirkus eli rottia ja tonnettain jätettä katukuvassa
-
17:25
Kurkusta saa helposti paremman makuista – testaa Samulin kikkaa!
-
17:24
Maaginen tarjoilu! Ilves-kapteeni tarjosi herkkua Nokia Arenan jättiyleisölle – Tommi Tikka kiitti ja naulasi
-
17:21
MTV:n vaaliasiantuntija kummastelee turvallisuuskeskustelun puuttumista vaaleissa: "Mehän saatetaan olla ensi viikolla Natossa"
-
17:08
Kerttu Niskanen hullaantui! Suomalaistähti sai himoitun palkinnon käsiinsä – katso villi juhlahetki fanien edessä
-
17:02
Ukrainan kansallisen puolustusneuvoston sihteeri: Venäjä ottanut Valko-Venäjän "ydinpanttivangiksi" – MTV seuraa sotaa
-
16:29
Useampi siirtolaisia kuljettanut alus kaatui Välimerellä: Jo 29 löytynyt hukkuneena
-
16:25
Alli Haapasalon kiitospuhe Jussi-gaalassa jäi kesken – ohjaaja pääsi nyt pitämään puheensa loppuun suorassa lähetyksessä
-
16:22
"Paskat! Ihan höpöhöpöä" – Jari Isometsä antaa kyytiä ruotsalaisten maailmancup-jälkipelille
-
16:02
Brittimiehen päivä huvipuistossa vaihtui pubikierrokseen: Stan väittää kadottaneensa reissulla isänsä tuhkat
-
15:54
Kulttuurin aliarviointi ja negatiivissävyinen keskustelu puhuttaa alan ammattilaisia: "Kulttuuri on huoltovarmuuskysymys"
-
15:51
Anette suivaantui "viallisista kahvikapseleista" ja heitti ne yksitellen roskiin – pian valkeni totuus: "Ajattelin kaivaa itseni melko syvälle maahan"
-
15:36
KSML: Noora Rädyltä hämmentävää tekstiä Pasi Mustosen vaimon terveydestä
-
15:31
Näin henkirikoksen tekijät ovat yrittäneet hävittää ruumista: "On löytynyt kaivoista, poltettu, paloiteltu, haudattu maahan ja jopa elävältä"
-
15:24
Iivo Niskanen ajoi ladulla miinaan – toinen yllätys iski päälle loppukirissä: "Tunteehan sen"
-
15:13
Hämmentävä tilanne: Valtio päätti yhtäkkiä, ettei kelloja vielä käännetäkään kesäaikaan Libanonissa
-
Lataa lisää