Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

”Olisipa Mark Webber lopettanut jo 2013” – Daniel Ricciardolla toistaiseksi vain pieniä harmituksen aiheita Red Bullista

Daniel Ricciardo ei kadu ratkaisuaan siirtyä Red Bullilta Renault'lle.
Daniel Ricciardo ei kadu ratkaisuaan siirtyä Red Bullilta Renault'lle.imago/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 20.02.2019 11:39
Toimittajan kuva

Antti Rämänen, Barcelona

antti.ramanen@mtv.fi

anttira

Lähtökohtaisesti hitaampaan F1-autoon Renault’lle täksi kaudeksi vaihtanut Daniel Ricciardo ei koe, että hänen viiden vuoden pestinsä Red Bullilla olisi jättänyt jotain aihetta katumukselle.

LUE MYÖS: Daniel Ricciardo ajoi Red Bullin mekaanikkojen ansan ohi: ”Ajattelin, että minä en mene tuohon”

Ricciardo teki kesällä ratkaisun, ettei tartu Red Bullin tarjoamaan jatkosopimukseen. Hänen mahdollisuutensa siirtyä Ferrarille ja Mercedekselle katosivat, joten uudeksi suunnaksi valikoitui sarjan keskikastissa kamppaillut Renault.

Australialaiskuski myöntää, että vuosien tahkoamisen jälkeen hän ei ehkä olisi kestänyt enää montaa pettymystä.

– Red Bullilla se oli vähän niin, että joka vuosi tuntui olevan meidän vuotemme, jolloin pettymyksen riski oli luonnollisesti suurempi, Ricciardo sanoo.

– Liityin talliin heidän neljän maailmanmestaruutensa jälkeen. Kun tulin sinne, ajattelin, että saan maailmanmestariauton. Viiden vuoden aikana se ei toteutunutkaan.

Ricciardon mukaan Red Bullin moottorin vaihtuminen Renault’sta Hondaan lisäsi epävarmuutta tulevasta.

– Ei se aina ollut vaikeaa, älkää käsittäkö väärin, mutta ajattelin, että jos seuraava askel Hondan kanssa ei toimi, se alkaa olla suurempi riski onnellisuudelleni tiimissä ja kaikkien motivaation kannalta.

– Sen takia tunsin, että tänne tuleminen olisi pienempi riski, koska meillä on minusta enemmän tilaa kasvaa, Ricciardo linjaa ranskalaisyhtiöstä.

”Olisittepa ottaneet minut jo 2013”

Ricciardo liittyi Red Bullin junioriohjelmaan jo yli kymmenen vuotta sitten. Hän aloitti F1:ssä Toro Rosson testikuljettajana ja vaihtoi sitten emotalliin juuri hybridimoottoreihin siirtymisen hetkellä. Ensimmäinen kausi oli hänen kannaltaan menestys, sillä tallikaverina ajanut nelinkertainen maailmanmestari Sebastian Vettel jäi taakse.

LUE MYÖS: Ricciardon vaaratilanne nosti esiin sääntömuutoksen ongelman: ”Vaarallisinta, kun ajetaan toisen auton perässä”

Auto ei kuitenkaan ollut enää lähellekään samalla tasolla kuin V8-moottoreiden aikaan.

– En oikeastaan katsele sitä aikaa taaksepäin. Tiedän, että se antoi minun uralleni kaikki virstanpylväät, joita minulla nyt on, Ricciardo pohtii.

– Tietysti ajattelen sitä, että olisittepa ottaneet minut jo vuonna 2013. Olisin toivonut, että Mark (Webber) olisi lopettanut uransa, hän hymyilee.

– En kuitenkaan katsele sitä aikaa lainkaan katkerana. He antoivat minulle mahtavia mahdollisuuksia. Näin tämä laji vain toimii.

Kaikki F1-viikonloput suorina lähetyksinä osoitteessa cmore.fi. ​​​​​​​​​​​​​​

Juttua korjattu klo 13.02: Ricciardo debytoi sarjassa HRT:n autolla, vaikka ajoikin sitä ennen Toro Rossolle testiä. Myös Red Bullin menestysaikana käytössä olivat V8-moottorit, eivät V10-koneet.

Lisää aiheesta:

Potkut saanut Sergio Perez laukoi tylyä tekstiä Red Bullin toimintatavoista – "He ovat todella pahoillaan"Työpaikkansa menettänyt F1-kuski katuu uraltaan yhtä asiaa – esitti erikoisen arvion syntymävuoden vaikutuksesta urapolkuunTuhosiko Daniel Ricciardo suuren unelmansa omilla valinnoillaan? Vuodet vierivät hymypojan kannalta uhkaavasti: "Aika tiukka paikka"Daniel Ricciardo sinut Max Verstappenin ja Red Bullin mahdollisesta menestyksen kanssa: " Tein oikean päätöksen"Daniel Ricciardo yllätyksestään: "Kyse ei ollut Maxista tai Honda-jutusta"Miksi Daniel Ricciardo lähtisi McLarenille tai Renault’lle? Hamiltonin menestystarina kiehtovana esimerkkinä
F1Daniel RicciardoRed BullRenaultUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"