Lähtökohtaisesti hitaampaan F1-autoon Renault’lle täksi kaudeksi vaihtanut Daniel Ricciardo ei koe, että hänen viiden vuoden pestinsä Red Bullilla olisi jättänyt jotain aihetta katumukselle.
LUE MYÖS: Daniel Ricciardo ajoi Red Bullin mekaanikkojen ansan ohi: ”Ajattelin, että minä en mene tuohon”
Ricciardo teki kesällä ratkaisun, ettei tartu Red Bullin tarjoamaan jatkosopimukseen. Hänen mahdollisuutensa siirtyä Ferrarille ja Mercedekselle katosivat, joten uudeksi suunnaksi valikoitui sarjan keskikastissa kamppaillut Renault.
Australialaiskuski myöntää, että vuosien tahkoamisen jälkeen hän ei ehkä olisi kestänyt enää montaa pettymystä.
– Red Bullilla se oli vähän niin, että joka vuosi tuntui olevan meidän vuotemme, jolloin pettymyksen riski oli luonnollisesti suurempi, Ricciardo sanoo.
– Liityin talliin heidän neljän maailmanmestaruutensa jälkeen. Kun tulin sinne, ajattelin, että saan maailmanmestariauton. Viiden vuoden aikana se ei toteutunutkaan.
Ricciardon mukaan Red Bullin moottorin vaihtuminen Renault’sta Hondaan lisäsi epävarmuutta tulevasta.
– Ei se aina ollut vaikeaa, älkää käsittäkö väärin, mutta ajattelin, että jos seuraava askel Hondan kanssa ei toimi, se alkaa olla suurempi riski onnellisuudelleni tiimissä ja kaikkien motivaation kannalta.

