Ainakin 14 ihmistä on kuollut juhannuksen vietossa juhannusunnuntain iltapäivään mennessä.
Juhannuksen aikana on sattunut useita kuolemantapauksia niin vesillä, liikenteessä ja väkivallan sekä onnettomuuksien seurauksena. Yhteensä kuolleita on ollut ainakin 14.
Epäiltyjä henkirikoksia on raportoitu Varkaudessa, Vaasassa, Pieksämäellä ja Karijoella.
Liikenneonnettomuuksissa yksi ihminen kuoli juhannusaattoaamuna ulosajossa Merikarvialla Satakunnassa, ja sunnuntaina aamulla Oulussa Kuusamontiellä mies ajoi ulos tieltä ja kuoli. Raaseporissa tapahtui kuolonkolari myös sunnuntaina.
Lue lisää: Poliisilta lisätietoa Raaseporin turmasta, yksi ihminen kuoli
Hukkuneita on toistaiseksi viisi, ja lisäksi lauantaina Kuopion Tahkolahdella vajosi veteen mies, jonka etsintöjä jatketaan tänään.
Vantaalla erikoinen parveketurma
Vantaan Tikkurilassa ilmoitettiin perjantaina iltayhdeksän jälkeen hätäkeskukseen parvekkeelta putoamisesta.
Kolmekymppinen mies oli pudonnut viidennestä kerroksesta parvekekaiteen lasituksen läpi maahan ja menehtynyt elvytysyrityksistä huolimatta.
Poliisi ei alustavasti epäile tapauksessa rikosta.

