Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Apulaisoikeuskansleri: Koulujen uskonnolliset tilaisuudet ongelmallisia

Apulaisoikeuskansleri kehottaa Opetushallitusta tarkistamaan ohjeistustaan kouluille perinteisten ja uskonnollisten juhlien järjestämisestä.
Apulaisoikeuskansleri kehottaa Opetushallitusta tarkistamaan ohjeistustaan kouluille perinteisten ja uskonnollisten juhlien järjestämisestä.
Julkaistu 24.03.2014 10:54(Päivitetty 24.03.2014 11:06)

Kouluissa järjestettävät uskonnolliset tilaisuudet ovat ongelmallisia, katsoo apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen.

Puumalaisen mukaan uskonnonvapauden kannalta olisi perusteltua, ettei kouluissa järjestettäisi lainkaan opettajien tai esimerkiksi seurakunnan työntekijän johtamia tilaisuuksia, joissa on tietyn vakaumuksen mukaista sisältöä.

Kantelija oli pitänyt ongelmallisena erityisesti uskonnollisia keskusradioaamunavauksia. Kantelijan mukaan ne korostavat vähemmistöön kuulumista, koska enemmistö istuu luokassa kuuntelemassa avausta, kun taas kirkkoon kuulumattomat odottavat käytävässä. 

Vaikka osallistuminen olisikin vapaaehtoista, voivat olosuhteet tehdä Puumalaisen mukaan valinnasta näennäisen.

Puumalainen muistuttaa, että julkisen vallan tulee turvata perus- ja ihmisoikeuksien toteutuminen, eikä siitä voida tinkiä esimerkiksi perinnesyihin nojaten.

– On myös syytä kysyä, miksi koulun työskentelyn yhteiset juhla- tai päätöstilaisuudet halutaan edelleenkin nivoa uskonnon harjoittamiseen ja sen myötä rikkoa niiden yhteisöllisyys.

Puumalaisen mukaan ongelmallisia eivät sen sijaan ole yhteiset hiljentymishetket, joissa mikään uskonto tai vakaumus ei nouse opettajien johdolla erikseen esille.

Apulaisoikeuskansleri kehottaa Opetushallitusta tarkistamaan ohjeistustaan kouluille perinteisten ja uskonnollisten juhlien järjestämisestä.

Oikeusasiamies: Suvivirsi ei ongelma

Eduskunnan oikeusasiamies linjasi viime elokuussa, että Suvivirren laulaminen koulujen kevätjuhlissa ei ole uskonnollista toimintaa.


– Se, että Suvivirsi mielletään normaaliksi osaksi koulujen kevätjuhlia, on nähdäkseni itsessään omiaan vähentämään virren uskonnollista luonnetta päätösjuhlien asiayhteydessä laulettuna, asian ratkaissut apulaisoikeusasiamies Jussi Pajunoja totesi lausunnossaan.

Lisää aiheesta:

Voiko joululauluja enää laulaa koulussa? Tässä menee uskonnollisuuden rajaMessias-oratorio, Suvivirsi, joulujuhla – näin uskonnosta kouluissa on kohuttu yksittäisistä vanhemmista tasavallan presidenttiinLapinlahtelaisessa koulussa laulettiin virsiä ja lausuttiin ruokarukouksia päivittäin – rehtorille vakava huomautus Apulaisoikeusasiamies ratkaisi: Oppilaita ei saa pakottaa laulamaan virsiäTuore linjaus koulujen joulujuhlan järjestämisestä kirkossa kuumentaa poliitikkojen tunteita: "Nyt jotain rotia tähän tahalleen väärinymmärtämiseen!"MT: Eduskunnan apulaisoikeusasiamiehen mukaan koulu ei saa järjestää joulujuhlaa kirkossa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:20
    Köyhyys

    Suomi joutui myös toiselle tarkkailuluokalle

  • Eilen22:04
    Kadonneet

    Mies kadonnut Joensuussa

  • Eilen20:03
    Liikenneonnettomuudet

    Henkilöauto ja aura-auto kolaroivat: Kolme kiidätetty sairaalaan

  • Eilen17:48
    Petteri Orpo

    Orpo päivittelee Ylellä perussuomalaisten silmienvenyttelyä: "Lapsellista"

  • Eilen17:04
    Helsinki

    Helsingin poliisi nostanut valmiuttaan: Yksityiskohdista vaietaan