Nyt herkutellaan kotimaisilla omenoilla
Omenapuut notkuvat jo monin paikoin kypsien hedelmien painosta, ja syyskesän sato alkaa olla valmis poimittavaksi. Nyt on aika tehdä hilloja ja mehuja ja leipoa torttuja ja piirakoita. Omena sopii myös ruuanlaittoon niin pääruuissa, salaateissa kuin jälkiruuissakin. Parhaita ruokaomenia ovat happamat lajikkeet, sillä ne pehmenevät kypsennettäessä muita lajikkeita paremmin.
Vanha tuttu sanonta 'Omena päivässä pitää lääkärin loitolla' on varsin osuva, sisältäähän omena monia tarpeellisia vitamiineja ja kivennäisaineita. Omena on myös erinomainen ravintokuidun lähde, sillä yhdestä reilun kokoisesta hedelmästä saa jo noin kuudenneksen päivän kuitutarpeesta. Energiaa sata grammaa omenaa sisältää 52 kilokaloria. Koska kotimaista omenaa ei tarvitse käsitellä säilöntäaineilla, ne voi huoletta syödä kuorineen.
Omena on yksi vanhimmista hedelmistä. Euroopassa sitä on viljelty jo yli 5000 vuotta, ja Suomessa 1400-1500-luvuilta lähtien. Nykyisin omenaa viljellään meillä ammattimaisesti etenkin Ahvenanmaalla, Lounais-Suomen rannikolla ja Lohjan ympäristössä. Ammattimaisesti viljeltäviä lajikkeita ovat muun muassa Valkea kuulas, Punainen Melba, Raike, Punainen kaneli, Punainen Atlas, Lobo ja Maikki.
Tässä omenaisia ohjeita kokeiltavaksi:Omena-rahkapiirakkaTomaatti-sipuli-omena-perunasosekeittoOmena-sellerikeittoLämmin lohisalaattiTosca-omenapaistosGluteeniton omenapiirakkaMausteinen omenatorttuUunissa paistettua sorsaa omenoiden kera
(Mtv3-Finfood)
Uusimmat
-
11:36
Kari Jaloselle raakaa arvostelua Ruotsista: "Valju kopio Jukka Jalosen Leijonista – ilman suunnitelmaa"
-
11:13
Tuomari innostui ruotsalaisen jäätävästä suorituksesta – huikea reaktio tallentui tuomarikameraan
-
11:12
Washingtonin slovakkipuolustaja mukaan jääkiekon MM-turnaukseen
-
11:06
Intialainen pariskunta vaatii pojaltaan rahojaan takaisin, jos lastenlasta ei ala kuulua
-
10:59
MTV seuraa koronatilannetta: Positiivisten testien ja tehohoitopotilaiden osuus laskee entisestään HUS-alueella
-
Äänestä suosikkisi ja osallistu arvontaan! Mainos
-
10:44
Stora Enso myy pakkaustehtaansa Venäjällä
-
10:42
Petteri Sihvonen hämmästelee Jukka Jalosen edesottamuksia – "En muista, milloin viimeksi olisi käynyt näin"
-
10:41
Ruotsin MM-kisatähti järkyttynyt kotikulmiensa tragediasta: "Luulen, että koko kaupunki on sokissa"
-
10:40
Sitra: Luontokato voitaisiin pysäyttää kiertotalousratkaisuilla vuoteen 2035 mennessä
-
10:40
Pippa Laukka koki jättiyllätyksen syntymäpäivänään – oven takana seisoi kaksi poliisia: "Sekunnin pari ehdin jo miettiä…"
-
10:24
Leijonilla jättimäinen valinta edessä: loput MM-kisavahvistukset löytyvät tästä joukosta
-
10:22
Yksi kuoli ja neljä loukkaantui vakavasti kirkkoampumisessa Kaliforniassa – paikallaolijat sitoivat ampujan jatkojohdolla
-
10:21
Ukrainalaisjoukot edenneet Venäjän rajalle Harkovan alueella – MTV seuraa
-
10:10
Valko-Venäjä siirtänyt erikoisjoukkojaan Ukrainan rajalle – Britannia: Sitoo ukrainalaissotilaita
-
10:03
Maatalouden tuottajahinnat rajussa nousussa – energian hinta nousi yli kolmanneksella
-
09:56
Venäjän medioissa alkoi tuttu puhe ydinaseista Suomen rajalle – Kreml pyrkii levittämään pelkoa, mutta ei ymmärrä, että lännen suhtautuminen siihen on muuttunut täysin
-
09:50
Suora lähetys: Eduskunnan historiallinen Nato-keskustelu alkoi – vielä tänään ei äänestetä selonteosta
-
09:38
Suora lähetys alkaen kello 9.30: Näin MTV seuraa uutta historiallista Nato-päivää – Suomen ja Ruotsin eduskunnissa pitkä keskustelu, asiantuntija pui Turkin reaktioita
-
09:38
Ukraina on pyytänyt Suomelta neuvotteluapua terästehtaalle piiritettyjen vapauttamiseksi
-
Lataa lisää