Norjan Karsten Warholm, 22, on häikäissyt 400 metrin aiturisensaationa voittamalla vuoden sisään MM- ja EM-kultaa. Warholm tietää, mitä menestys vaatii, ja hän jakaa tsemppiä myös alamaissa räpiköivälle suomalaiselle yleisurheilulle.
Warholmin näkemyksiä Suomen tilanteesta ylälaidan videolla.
LUE MYÖS: Dopingtuomio: Venäjän yleisurheilutähdet menettivät kolme MM-mitalia
Kun Warholmin kanssa ottaa puheeksi Suomen yleisurheilun vaisun jaman ja mitalitta jäämisen kesän EM-kisoissa Berliinissä, nuorukainen muistuttaa, ettei lähivuosina ole aina loistettu vuonomaassakaan.
– Muistan vuoden 2014 EM-kilpailut Zürichissä. Meillä oli matkassa suurin Norjan joukkue koskaan, ja saimme yhden mitalin. Se oli katastrofi. Urheilijoita karsiutui nopeasti, ja jokainen kommentoi, kuinka pettynyt oli. Silloin ei mennyt hyvin, Warholm sanoo MTV Sportille.
Norjan ainoan mitalin toi 1 500 metrillä hopeaa juossut Henrik Ingebrigtsen. Suomi puolestaan juhli Zürichissä kahta mitalia, jotka molemmat tulivat keihäästä: Antti Ruuskanen kiskaisi kultaa ja Tero Pitkämäki hopeaa.
Mutta nyt, tänä vuonna Berliinissä sävel oli toinen. Suomen keihäsmiehetkin räpiköivät, mitaleita ei tullut yhtään, kun taas Norja tykitti kolmen kullan, yhden hopean ja yhden pronssin saaliin. Oman osuutensa hoiti 400 metrin aidoissa kultaa juossut Warholm.
– Neljän vuoden aikana uusi sukupolvi oli noussut, otimme mitaleita ja kaikki on hyvin, Warholm toteaa ja jatkaa:
– Suomi on ollut huipulla pitkään. Muistan keihäänheittäjät vastaan. Uskon, että Suomi nousee takaisin huipulle. Tilanne menee jojona ylös ja alas. Se vain menee niin. En stressaisi siitä liikaa.


