Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nokialta synkkä julkistus

Yhdysvaltain dollarin heikentyminen ja tuontitullit vaikuttavat Nokian liiketoimintaan.
Yhdysvaltain dollarin heikentyminen ja tuontitullit vaikuttavat Nokian liiketoimintaan./All Over Press
Julkaistu 24.07.2025 08:45

MTV UUTISET – STT

Nokian voitot ovat laskussa.

Nokian vertailukelpoinen liikevoitto laski reilulla neljänneksellä huhti–kesäkuussa. Yhtiön vuoden toisen neljänneksen liikevaihto oli noin 4,55 miljardia euroa ja vertailukelpoinen liikevoitto noin 300 miljoonaa euroa.

Vertailukaudella liikevaihto oli 4,47 miljardia euroa ja liikevoitto reilu 420 miljoonaa euroa.

Tulosheikennystä tuli siis yli 120 miljoonaa euroa.

Osakekohtainen tulos laski 0,04 euroon vertailukauden 0,06 eurosta.

Nokian toimitusjohtajan Justin Hotardin mukaan valuuttakurssien vaihtelut ja erityisesti Yhdysvaltain dollarin heikentyminen vaikuttivat merkittävästi yhtiön toisen neljänneksen liikevaihtoon ja -voittoon.

Hän sanoi tulostiedotteessa, että koko vuoden osalta yhtiö odottaa vahvaa kasvua verkkoinfrastruktuurissa, kasvua pilvi- ja verkkopalveluissa ja pääosin vakaata liikevaihtoa matkapuhelinverkoissa ilman valuuttakurssimuutosten vaikutusta ja nykyisellä yhtiörakenteella.

Tiistaina negatiivinen tulosvaroitus

Nokia antoi tiistaina tulosvaroituksen ja kertoi alentavansa tämän vuoden liikevoiton näkymiään Yhdysvaltain dollarin heikentymisen ja tuontitullien vaikutusten vuoksi.

Päivitetty näkymä koko vuoden vertailukelpoisen liikevoiton osalta on 1,6–2,1 miljardia euroa. Aikaisempi näkymä oli 1,9–2,4 miljardia euroa.

Nokian mukaan valuuttakurssien vaikutuksella on arviolta 230 miljoonan ja tuontitulleilla 50–80 miljoonan euron negatiivinen vaikutus.

Yhtiö kertoi tiistaina myös säilyttävänsä ennallaan näkymänsä vapaasta kassavirrasta ja arvioi sen olevan 50–80 prosenttia vertailukelpoisesta liikevoitosta. Nokian tiistaina antamat näkymät perustuvat 1,17 dollarin vaihtosuhteeseen. Tammikuussa käytetty vaihtosuhde oli 1,04.

Lisää aiheesta:

Nokialta tulosvaroitusNokian tulos heikkeni tuntuvasti, Konecranes kohensi tulostaan – MTV seuraa osavuosikatsauksiaNokian tulos laski – palaa kuitenkin osingonmaksajaksiNokian tulos nousi yli 60 prosentilla: "Uuden toimintamallimme hyödyt alkavat näkyä"Nokian toisen neljänneksen tulos parani selvästi viime vuodestaNokian liikevoitto putosi – tulos silti odotuksia parempi
NokiaYritykset ja bränditTalous

Tuoreimmat aiheesta

Nokia
  • 5.9.22:32
    Oulu

    Nokia avasi uuden radioteknologian keskuksen Ouluun

  • 5.9.16:34
    Talous

    Nokia vaatii EU:lta kovia vastatoimia Kiinalle

  • 5.9.15:30
    Liikenneonnettomuudet

    Tukkirekka syttyi tuleen kesken ajon – Turuntien liikenne katkaistiin kokonaan

  • 5.9.13:46
    Kiina

    Kauppalehti ja Talouselämä: Nokia ollaan sulkemassa Kiinan markkinoilta, syy kansallinen turvallisuus

  • 14.8.10:12
    Liikenneonnettomuudet

    Kuljettaja menehtyi Nokian liikenneonnettomuudessa