Amin Asikaisen entinen vaimo kirjoittaa avoimesti synnytyksen jälkeisestä masennuksesta blogissaan.
Ex-nyrkkeiljä Amin Asikaisesta syksyllä eronnut Nilüfer Asikainen avautuu synnytyksen jälkeisestä masennuksesta omakohtaisessa blogikirjoituksessa.
Nilüfer kirjoittaa miettineensä pitkään, onko hän valmis kertomaan kokemuksistaan.
– Miltei parantuneena haluan auttaa muita kanssa kulkijoita, jotka ovat juuri nyt siinä pimeydessä epätoivossa, eli tunnelin päässä, jossa ei näy valoa, Asikainen kertoo päätöksestään.

Synnytyksen jälkeinen masennus puhkesi heinäkuussa 2013 Gabriel-pojan syntymän jälkeen. Synnytys ei mennyt suunnitelman mukaisesti, sillä Gabriel otettiin heti synnyttyään elvytykseen ja hän joutui viettämään ensimmäisen viikkonsa keskolassa.
Poika tarvitsi lisähappea, koska hän ei ryhtynyt itse hengittämään.
– Luojan kiitos kohdallemme kuitenkin osui suojelusenkelit ja Gabrielin sydän ei pysähtynyt ja hänelle ei tästä syystä jäänyt aivovammaa ja saimme pojan jo kotiin noin viikon kuluttua happisaturaation näytettyä hyviä lukemia.

