Espoolaisen Neean 7-vuotiasta tytärtä kiusataan koulussa. Karut seuraukset näkyvät myös kotona.
Koulukiusaaminen on edelleen valitettavan yleistä. Katso luvut videolta!
Vielä ennen koulun alkua tytön odotukset olivat korkealla. Hän odotti opintielle astumisen lisäksi uusia kavereita.
– Syksyllä kävi kuitenkin ilmi, että hän ei ollut löytänyt yhtään kaveria ja vietti välituntinsa ihan yksin, Neea huokaisee.
Espoon puskaradio -Facebook-ryhmän kautta löytyi leikkikavereita vapaa-ajalle, mutta koulussa oli yhä yksinäistä.
– Esikoulusta tuli yksi hyvä kaveri samalle luokalle, mutta hänkin löysi uuden bestiksen, eikä minun tyttöni mahdu siihenkään kolmanneksi, Neea murehtii.
Vahinko johti lyöntiin loskapaakulla
Varsinainen kiusaaminen alkoi tämän vuoden puolella.
– Se alkoi sellaisella, että muut tytöt nauroivat porukalla uudelle repulle ja laukoivat typeriä kommentteja. Tytöltä vietiin istumapaikka luokassa ja tuli muuta pientä ärsytystä, Neea kertaa.
Eräänä päivänä tyttö roiskautti vahingossa välitunnilla loskaa toisen tytön päälle.
– Toinen tyttö reagoi lyömällä tytärtäni naamaan loskapaakulla. Hän ei uskaltanut kertoa opettajalle tästä, mutta puhui onneksi kotona, äiti kertoo.
Samana päivänä joku varasti leikkitunnilla Neean tyttären lelut. Niitä ei ole edelleenkään saatu takaisin.
