Nämä ovat asetelmat eduskuntavaaleihin nyt: Kokoomuksen vaatimus translakiin ihmetytti – "Tähän lillukanvarteen kompastuminen ei ollut heille eduksi"
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan mietintö translaista valmistui eilen. Kokoomus sai mietintöön vaatimansa muutoksen, jonka mukaan juridista sukupuolta ei voi muuttaa montaa kertaa vuodessa.
Huomenta Suomen pöllöraatilaisen Rosa Meriläisen mukaan Kokoomusta ei silti voi kutsua voittajaksi.
– Jokainen kokoomuslainen, jolla on jonkinlainen pelikirja vaaleihin tietää, että heidän ei kannata viedä huomiota identiteettipoliittisiin kysymyksiin.
– Siinä Kokoomus ei voita. Kokoomus voittaa ainoastaan, jos keskustelu pysyy tiukasti talouspolitiikassa, kulttuurin ja taiteen edunvalvoja Kulta ry:n pääsihteeri Meriläinen totesi Huomenta Suomessa.
– Uskon, että tähän aika pieneen lillukanvarteen kompastuminen translain sisällä, ei ollut heille eduksi.
Ilta-Sanomien politiikan erikoistoimittaja Timo Haapalan mukaan Kokoomus oli puun ja kuoren välissä. Puolueessa ei oikein tiedetty, miten päin asiassa oltaisiin.
– Kyllähän se pakkaa naurattamaan, että Kokoomus, jonka ei olisi kannattanut profiloitua oikein millään tavalla tässä asiassa, niin nyt jäi ihmisille mieleen, että Kokoomus linjakkaasti ja ryhdikkäästi sanoo, että sukupuolta saa vaihtaa vain kerran vuodessa, Haapala hymähtää.
Haapalan mukaan eduskunnassa eilen osa kokoomuslaisista oli sitä mieltä, että tämä saattoi ratkaista sen, että perussuomalaisten kannatus kentällä kasvaa.
Myös MTV Uutisten politiikan toimittaja Alec Neihumin mielestä Kokoomuksen menettely oli erikoista.
– Varmasti ne, jotka tätä lakia kiivaasti vastustavat, niin he nyt ajattelevat, että Kokoomus päästi tämän läpi ja antoi mennä, että eipä ole Kokoomuksesta konservatiivin puolustajaksi.
Toisaalta Neihum ei usko, että myöskään sukupuolivähemmistöjä tukevien luottamus Kokoomukseen kasvoi puolueen ”pienen shown” myötä.
Uusimmat
-
23:55
Ukrainan puolustusministeri vaihtuu – MTV seuraa sotaa
-
23:23
Chilen maastopaloissa kuollut jo pitkälle yli 20 – loukkaantuneita liki tuhat
-
23:01
Arvovaltainen brittipoliitikko huolestui vakoilusta: "Poistakaa Tiktok puhelimesta"
-
22:42
Viikko alkaa suuressa osassa maata aurinkoisena – aamulla ratin takana kannattaa olla varovaisena
-
22:15
Harry Kane teki hurjaa valioliigahistoriaa
-
21:47
Saga Vanninen takoi hurjan tuloksen – historiallinen hetki todella lähellä
-
21:40
Rekka-auto suistuu kaistan yli Yhdysvalloissa, vaijerikaide teki tehtävänsä – katso video
-
21:33
Tanskassa suunnitellaan vapaapäivän poistamista puolustusbudjetin tilkkimiseksi: Kansa raivostui
-
21:21
Suomi teki upeaa historiaa – näin saavutusta kommentoi ratkaisupallon lyönyt Emil Ruusuvuori: "Tämän takia tätä tehdään"
-
21:16
15-vuotiasta poikaa epäillään ikätoverinsa murhasta Ruotsissa
-
21:11
Jupiterin ympäriltä löydettiin 12 aiemmin tuntematonta kuuta
-
21:01
Anna Abreu tiesi joutuvansa yllätetyksi Laulu rakkaudelle -ohjelmassa – näin hän harjoitteli reaktioitaan etukäteen
-
20:55
Onko tässä maailman taitavin tarjoilija? – Katso hulvaton video
-
20:40
Pääministeri Sanna Marin liikuttuu kyyneliin tv-ohjelmassa – saa ystävältään koskettavan kirjeen
-
20:18
Seurustelun alkuvaiheessa välkkyviltä hälytysmerkeiltä sulkee helposti silmänsä: "Punainen valo paloi jo"
-
20:02
Dominik Hasek raivostui Aleksandr Ovetshkinin toimista NHL:n tähdistötapahtumassa – "Sylky heidän kasvoilleen"
-
19:55
Isä kuristi 22-vuotiaan tyttärensä kuoliaaksi: Mielenosoittajat kerääntyivät korkeimman oikeuden eteen Irakissa
-
19:45
Veronica Verhon kyyneleistä ei meinaa tulla loppua – puoliso Juhani Koskinen yllättää rakkaansa tv-ohjelmassa
-
19:36
Nouseeko hiihdon MM-joukkueeseen todellinen yllätysnimi? Jari Isometsä paljastaa valintansa: "Täysin realistinen vaihtoehto"
-
19:17
Työnantajapuoli tyytyväinen lakonuhkien väistymiseen
-
Lataa lisää