Naisleijonien tavoite Espoossa tänään käynnistyneissä naisten MM-kisoissa on kirkastaa olympiapronssin väri.
Kisat ovat iso satsaus jääkiekkoliitolta, jonka tavoitteena on nollabudjetti ja naiskiekon arvostuksen nousu, jotta ammattilaisuus olisi mahdollista naisille myös Suomessa.
– Minä lasken niin, että jos meillä on 4500 katsojaa kannustamassa naisleijonia, jolloin hallissa on upea tunnelma, niin silloin meidän tavoite on täytetty, toteaa Naisten MM-kilpailuiden pääsihteeri Tuula Puputti, joka haaveili pikkutyttönä NHL-urasta.

Parhaiten liput ovat käyneet kaupaksi Suomen peleihin ja viikonloppuihin. Tavoitteena on nollabudjetti kisojen kustannusten ollessa 1,3 miljoonaa euroa.
Naisleijonat ovat hyvin valmistautuneita, koska kaikki maajoukkuepelaajat saivat olympiapronssin jälkeen 10 000 euron apurahan urheiluministeriltä. Muutoin arkeen kuuluu jääkiekon ohella useimmilla työ tai opiskelua.
– Olympiakomitean tukiraha on auttanut tosi paljon. Asun kimppakämpässä niin, vuokrakaan ei ole niin iso. Olen pystynyt olemaan täyspäiväinen urheilija tämän kauden, iloitsee puolustaja Minttu Tuominen, joka toivoo urheilusta ammattia.
Pelaajia kannustetaan lähtemään ulkomaille
Tuominen kuten puolet naisleijonista on pelannut ulkomailla. Naisleijonia on kannustettu lähtemään ulkomaille, koska siellä voi keskittyä jääkiekkoon.
– Minä sain täyden stipendin yliopistoon ei ole tarvinnut maksaa mistään – ei koulusta, kirjoista eikä ruuasta. Siellä olo oli kuin ammattilaisella.
Jääkiekkoliiton tavoitteena naiskiekon arvostuksen nousu, jotta naisleijonat voisivat treenata ammattilaisemmin. Tämä toisi Suomelle parempaa menestystä kansainvälisellä tasolla.


