Useat ihailevat huippumallien taitoja kävellä hankalissa kengissä ja hankala asu yllään täydellisesti. Tämä on kuitenkin pelkkää silmänlumetta.
Huippumallien viimeisen päälle hiotut taidot kantaa massiivisia asuja ja kulkea naisellisesti korkokengissä eivät ole aivan pettämättömiä.
Huippumallien ongelmat selviytyä korkeine korkoinensa ja joskus valtavine asukokonaisuuksineen catwalkin päästä päähän ei ole itsestäänselvyys. Onneksi mokista selvitään usein säikähdyksellä – tai korkeintaan nilkan nyrjähdyksellä.
Kompurointi kenkien kanssa
Mallien jalassa nähdään usein henkeäsalpaavan korkeita korkoja. Muotinäytösten ihailijat saattavat ihmetellä, kuinka edes muodin ammattilaiset, mallit, onnistuvat kävelemään täydellisesti äärimmäisen korkeissa koroissa catwalkin päästä päähän. Näin ei kuitenkaan aina tapahdu.
Useat mallit ovat kompuroineet korkeiden korkojensa kanssa vuosien saatossa catwalkilla. On siis kyse myös tuurista, kun mallit onnistuvat saavuttamaan catwalkin molemmat päät kaatumatta.
Helmaan kompastuminen
Ei ole lainkaan tavatonta, että huippusuunnittelijoiden asuissa on hurjia laahuksia. Myös pitkät helmat ovat aiheuttaneet malleille catwalkilla ongelmia.
Catwalkeilla on nähty useita kompastumisia, jotka johtuvat siitä, että malli astuu helmansa – tai toisen mallin helman – päälle. Tilanteista on kuitenkin yleensä selvitty säikähdyksellä – ja yleisön hymyilyllä.

