Suomen Sukututkimusseuran järjestöpäällikkö Jens Nilsson neuvoo, miten sukututkimuksessa pääsee alkuun ja siitä eteenpäin.
Tutki ensin sukututkimusta, älä sukua
Sukututkimuksen aloittaminen on huomattavasti helpompaa, kun ensin osallistuu opettajan vetämälle sukututkimuskurssille tai perehtyy omatoimisesti aihetta käsitteleviin kirjoihin. Näin hahmottaa tutkimusprosessin ja sen, minkä tyyppistä lähdemateriaalia mistäkin on saatavilla.
Aloita elossa olevista sukulaisista
Suomessa on kohtalaisen tiukka henkilön tietosuoja: sukututkija ei varsinaisesti pääse noukkimaan alle sata vuotta vanhoja tietoja omin päin. Pitää siis kehittää jonkinlainen tapa hypätä tuon sadan vuoden ajan toiselle puolelle. Usein tämä hoituu keräämällä tietoa sukulaisilta.
Koska riskinä on, että sukulaiset muistavat asioita väärin, pelkän jutustelun varaan ei kannata jättäytyä. Varsinkin vanhemman polven kodit ovat usein täynnä sukututkimuksellisesti relevanttia materiaalia, jos sitä vain osaa etsiä. Monet perheraamatut alkavat sukupuulla, ja vanhoissa perukirjoissa on virkatodistuksia. Lisäksi apua voi olla hautapaikkojen asiakirjoista ja valokuva-albumeista.
Käänny kirkkoherranviraston puoleen
Jos sukulaisten hoteista ei saa koostettua suvun 1900-luvun historiaa, oikea osoite on kirkkoherranvirasto. Sieltä tilattavilla virkatodistuksilla saadaan tutkimusasetelmalle sellaiset lähtöhenkilöt, jotka ovat syntyneet mielellään 1800-luvun puolella.



