Alkava viikko näyttää, miten rajoitustoimet ovat purreet tartuntoihin.
Tehdyistä koronavirustesteistä positiivisten testitulosten osuus on joulun aikaan noussut osassa sairaanhoitopiirejä. Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirissä positiivisten näytteiden osuus oli joulupäivänä ennätyksellisen korkea, 20 prosenttia, kertoi johtajaylilääkäri Mikko Pietilä STT:lle puhelimitse sunnuntaina.
– Juhlapyhinä on varmasti hakeuduttu vähän korkeammalla kynnyksellä testeihin, joka heijastuu siinä, että testimäärät ovat olleet pienempiä kuin meillä on normaaliarkipäivinä viime aikoina ollut, Pietilä sanoi.
Pietilä uskoo, että positiivisten tulosten osuus pienenee maanantaina, koska testeihin todennäköisesti hakeudutaan matalammalla kynnyksellä.
Lapin sairaanhoitopiirissä positiivisten näytteiden osuus tehdyistä koronatesteistä näyttää alustavan tiedon perusteella nousseen hieman, kolmesta prosentista noin neljään prosenttiin, kertoi infektioylilääkäri Markku Broas STT:lle puhelimitse.
Lue myös: Korona on ruuhkauttanut päivystykset Husissa – johtajaylilääkäri vetoaa, etteivät lieväoireiset tule sairaalaan turhan päiten
Helsingin Sanomat kertoi lauantaina, että Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä (Hus) positiivisten testitulosten osuus on noussut nopeasti. Huslabissa jouluaattona tehdyistä yli 8 000 koronavirustestistä positiivisia oli 21 prosenttia.