Ympäristöliike Elokapina ei jatka torstaina alkanutta ilmastomielenosoitusta Helsingin Mannerheimintiellä toista yötä. Mielenosoitus siirtyy MTV Uutisten poliisilta ja mielenosoittajilta saamien tietojen mukaan Unioninkadulle.
Elokapinan mielenilmaus ilmaston puolesta oli pitkään jatkumassa lauantaihin asti. Ympäristöliikkeen edustajat neuvottelivat asiasta poliisin kanssa.
– Tällä hetkellä viesti on se, että ollaan tässä ilta ja yö, sanoi Elokapinan Julia Noschis MTV Uutiset Liven haastattelussa.
– Neuvottelut poliisin ovat sujuneet todella yhteistyökykyisesti, sujuvasti ja rauhanomaisesti, kuvaili Kaisla Ovaska Elokapinasta.
Mielenosoittajat kertoivat neuvottelujen poliisin kanssa jatkuvan.
– Elokapina ei ole saanut vielä tyydyttävää vastausta eikä kontaktointia Suomen hallitukselta, sanoi Ovaska.
Lue lisää: Kansanedustaja Ben Zyskowicz haastoi elokapinalliset: Viekää telttanne puistoon
Elokapinan mielenosoittajia kävi tervehtimässä ja heidän kanssaan keskustelemassa ympäristöministeri Krista Mikkonen (vihr.).
– Toivottavaa tietysti olisi, että mahdollisimman moni ministeri ja politiikan toimija saapuisi paikalle. Olisi suotavaa, että he kaikki saapuisivat, Noschis sanoi.
Ilmastomielenosoittajat keskustelivat poliisin kanssa myös Mannerheimintielle saapuneista vastamielenosoittajista ja heidän käyttämästä retoriikasta, jota pidettiin uhkaavana.
Elokapinalaiset eivät pidä vastamielenosoittajia uhkana.
– Totta kai tästä on käyty tietyntyyppistä rauhanomaista keskustelua poliisin kanssa, tiedustelua esimerkiksi siitä, miten Elokapinan yö sujuu, Kaisla Ovaska kertoi.
– Ollaan käyty hyviä keskusteluja poliisin kanssa siitä, miten ilta ja yö tästä jatkuvat. Neuvottelut ovat kesken, sanoi Julia Noschis.

