MTV Uutisten vastaavan päätoimittajan Merja Ylä-Anttilan arvion mukaan sote-väännöstä jää hallituspuolue kokoomukselle ja keskustalle ryppy rakkauteen.
– Vaikka tästä jatkettaisiin, niin kyllä tunnelma hallitustyössä on pilalla. Tavallaan viedään kölin alta yhtä isoa kumppania hallituksessa, Ylä-Anttila kuvailee tilannetta MTV:n Huomenta Suomessa.
Hallitus ajautui eilen kriisin keskustan ja kokoomuksen sote-riidan takia. Keskusta haluaa Suomeen 18 sote-aluetta, mikä sopii perussuomalaisille. Kokoomus puolestaan haluaa, että alueet ovat suurempia ja niitä on vähemmän.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Ylä-Anttila kuvailee hallituskriisiä poikkeukselliseksi. Etenkin eilen pääministeri Juha Sipilän ilmoittama uhkaus siitä, että marssii presidentin puheille jos sopua ei synny oli poikkeuksellinan, analysoi MTV Uutisten vastaava päätoimittaja.
– Voi tietysti kysyä, mistä tässä on lopulta kysymys. Hallitus ei voi pelkästään sote-alueiden määrään kaatua, se tuntuisi aivan käsittämättömältä, Ylä-Anttila pohtii.
"Kasvoja menettämättä vaikea perääntyä"
Ylä-Anttila arvioi myös, että viime hallituksen päättämättömyyden kehästä on jäänyt hallitustyöskentelyyn trauma.