Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Monacon ruhtinattaren räväkästä kampauksesta nousi valtava kohu – Charlene vastaa napakasti sivusiilistään saamaansa palautteeseen

Ruhtinatar Charlenen uusi, räväkkä hiustyyli herätti monenlaisia kommentteja joulun alla.
Ruhtinatar Charlenen uusi, räväkkä hiustyyli herätti monenlaisia kommentteja joulun alla.All Over Press
Julkaistu 22.01.2021 10:08
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

Ruhtinatar Charlene kommentoi uuden kampauksensa aiheuttanutta kohua ranskalaislehden haastattelussa, kertoo People-lehti.

Monacon ruhtinatar Charlene räväytti joulun alla ilmestymällä joululahjojenjakotilaisuuteen uudessa, rouheassa hiustyylissä. Tähän asti hillityssä, vaaleassa polkkakampauksessa enimmäkseen viihtynyttä 42-vuotiasta ruhtinatarta hehkutettiin jopa punk-prinsessaksi, kun tämä edusti kultaisin paljetein somistetussa asussa ja sivusiili-kampauksessa. Toiset taas olivat sitä mieltä, ettei kampaus ole sovelias kuninkaalliselle.

People-lehden mukaan Charlene on nyt kommentoinut ranskalaisen Point de Vue -lehden haastattelussa uutta hiustyyliään, joka nousi otsikoihin ympäri maailmaa, sillä leikkaus ei ole perinteisin valinta kuninkaallisilla.

LUE MYÖS: Monacon ruhtinatar Charlene räväytti uudella hiustyylillä: "Punk-prinsessa!"

Ensi maanantaina 43-vuotispäiväänsä viettävä Charlene sanoo, että ruhtinasparin 6-vuotiaat kaksoset Gabriella ja pitävät äitinsä uudesta tyylistä, ja lopulta myös ruhtinas on alkanut pitää kampauksesta totuttuaan siihen.

Jacques
Albert

40.01609801Charlene kertoo haaveilleensa nykyisestä hiusmallistaan pidemmän aikaa ja olevansa tyytyväinen siihen.STELLA Pictures / Splash News / All Over Press

– Se oli minun päätökseni. Näyttää siltä, että se on herättänyt kaikenlaisia kommentteja. Halusin kuitenkin muutosta pitkään ja tyyli miellyttää minua. Siinä kaikki, Charlene sanoi.

– Olen todennäköisesti kokeillut erilaisia hiustyylejä enemmän kuin muiden kuninkaallisten perheiden jäsenet ja sillä tiellä aion jatkaa. Se on minun valintani, hän lisäsi.

Charlenen tyynen hillittyä olemusta on hämmästelty lehdistössä vuosien ajan. Ruhtinattaren on spekuloitu olevan onneton avioliitossaan, sillä hän ei hymyile jatkuvasti ja hänen on tulkittu olevan etäinen. Peoplen mukaan hän sanoo ranskalaislehdelle osanneensa odottaa, että myös muuttunut tyyli herättää keskustelua.

LUE MYÖS: Monacon kuninkaalliset kaksoset viettivät synttäreitään – ruhtinas Albertilta paljonpuhuva kommentti 6-vuotiaasta Gabriellasta

– Tietenkin. Huomiot, kuten "mitä ihmettä hän tekee" ja "eihän tuo ole kuninkaalliselle sopivaa" - ne ovat minulle liiankin tuttuja. Minulla ei ole niihin muuta sanottavaa kuin että elämme vuotta 2021 ja jos se häiritsee niin kovasti, on olemassa paljon tärkeämpiäkin aiheita, joihin suunnata huomiota.

Charlene-JacquesRuhtinatar Charlenella on nähty lyhyempiä kampauksia myös aiemmin.AOP

Ruhtinatar on entinen kilpauimari, joka edusti Etelä-Afrikkaa Sydneyn olympialaisissa vuonna 2000. Hän pitää edelleen kiinni urheilullisesta elämäntyylistään, ja on siksi suosinut jo pidemmän aikaa lyhyempiä kampauksia.

Charlene ja Albert avioituivat kesällä 2011. Pari ilmoitti toukokuussa 2014 saavansa perheenlisäystä ja myöhemmin hovi tiedotti Charlenen odottavan kaksosia. Monacon kruununperijä Jacques ja hänen sisarensa Gabriella syntyivat 10. joulukuuta vuonna 2014.

Lisää aiheesta:

Prinsessa Catherine asteli julkisuuteen ensi kertaa heinäkuun jälkeen – historiallisen räväkkä tyylimuutos häkellyttääRuhtinas Albert pöyristyi aviokriisiin liittyvistä huhuista – uusia paljastuksia Charlenen mystisistä terveyshuolista: "Hän ei lähtenyt maanpakoon"Erohuhujen keskellä oleva Monacon Charlene sai mieluisia vieraita Etelä-Afrikkaan – huomio perhekuvassa kiinnittyy hauskaan yksityiskohtaanMonacon salaperäinen ruhtinatar Charlene loisti poissaolollaan F1-viikonloppuna – hovilta poikkeuksellinen selitys tilanteeseenMonacon ruhtinatar Charlene räväytti uudella hiustyylillä: "Punk-prinsessa!"Lehti listasi rohkeilla teoillaan mainetta niittäneet prinsessat – nämä naiset ovat muuttaneet käsitystä siitä, millainen on moderni kuninkaallinen
Ruhtinatar CharleneKuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Ruhtinatar Charlene
  • 14.7.08:53
    Ruhtinas Albert

    Tältä Monacon 10-vuotiaat kuninkaalliset kaksoset näyttävät – prinsessa Gabriella astui valokeilaan

  • 19.5.20:12
    Paavi

    Vain seitsemän naista sai poiketa tiukasta pukukoodista paavin virkaanastujaisissa – tässä syy

  • 18.5.12:18
    Ruhtinas Albert

    Tältä Monacon 10-vuotiaat kuninkaalliset kaksoset näyttävät nyt – sisarusten yhteishetkessä hellyttävä yksityiskohta

  • 29.1.16:30
    Ruhtinas Albert

    Monacon nuoret kuninkaalliset kasvavat silmissä – tältä he näyttävät nyt

  • 14.12.202409:45
    Kruunun takaa

    Ruhtinaspari Albertin ja Charlenen liitto hämmentää yhä – yksi seikka todennäköisesti estää paria eroamasta: "Koko ajan vain omituisempia piirteitä"