Mitä kuuselle pitää tehdä juhlan jälkeen? Hävitä se oikein!
Joulu on juhlittu, uusi vuosi on alkanut ja nyt on aika luopua joulukuusesta. Pelkkä kuusen ulossaanti asunnosta ei riitä, pitää vielä tietää minne se sitten laitetaan.
Taajama-alueilla joulukuuset kerätään yleensä normaalin jätekuljetuksen mukana maksutta loppiaisen jälkeen. Tämä tarkoittaa sitä, että kuuset voi kiikuttaa oman taloyhtiön tai kiinteistön jätetilan välittömään läheisyyteen, josta ne noudetaan.
Käytännöt ja kuusten hakuajat kuitenkin vaihtelevat alueittain, joten asia kannattaa tarkistaa oman kunnan jätehuollosta. Kuntien alueelliset jätelaitokset löytyy täältä.
Alueista riippuen kuuset päätyvät seka- tai biojätekuormaan. Useimmiten joulukuusi päätyy energiakäyttöön tai se silputaan biojätteen tukiaineeksi. Kuuset kannattaa sijoittaa jäteastioiden viereen niin, etteivät ne ole roska-astioiden tyhjentämisen tiellä.
Joulukuusen voi myös pilkkoa, kuivattaa ja käyttää polttopuuksi.
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
00:33
Onnea Oulu! Ainoa vetovoimaansa kasvattanut suuri kaupunki, kertoo tutkimus
-
00:05
WWF:n kysely: Miltei puolet huomioi ilmastonmuutoksen ja luontokadon äänestäessään, mutta lähes yhtä moni ei
-
23:32
IAEA:n johtaja Zaporizhzhjan ydinvoimalalle tarkastuskäynnille: "Yritän säästää meidät kaikki ydinonnettomuudelta" – MTV seuraa sotaa
-
23:06
Emil Ruusuvuorelle jälleen upea voitto – puolivälierissä vastassa entistä kovempi nimi
-
22:53
HIFK-hyökkääjälle pelikieltoa – "Väänänen on teollaan piittaamattomasti vaarantanut vastustajaa"
-
22:34
Valtava pettymys valtasi KalPan leirin – Tuomas Kiiskinen: "Kaikki uskoivat, että voimme mennä päätyyn asti"
-
22:21
SM-liigan yllättäjänippu Pelicans teki taas hurjan tempun – Lahdessa nähtiin häkellyttävät ensiaskeleet: "Saimme vahvistuksen"
-
21:58
Antti Törmästä kohtasi synkkä uutinen – uusi syöpäkasvain paljastui
-
21:55
Bachelor-miehet antavat lähtöpassit kahdelle naiselle – "Olen pettynyt"
-
21:43
SDP:n Hussein al-Taee vihjaa maahanmuuttajalapsia vietävän vanhemmiltaan mielivaltaisesti – asiantuntija: Muistuttaa disinformaatiokampanjaa
-
21:27
Ranskassa taas laajoja mielenosoituksia eläkelakia vastaan – Pariisissa ja Nantesissa mielenosoittajia hillittiin kyynelkaasulla
-
20:55
SM-liigan välierissä hämmentäviä piirteitä – tässä otteluohjelma
-
20:52
SM-liigan välieräjoukkueet selvillä – Pelicans rynnisti jatkoon, Lars Bryggman Lahden seiskapelin tähti
-
20:45
Lotta-Sofia Saahko omasi piirteitä, jotka hän koki kummallisiksi ja vaikeiksi – tietokirjallisuus antoi lohdullisen selityksen: "Meitä on useita"
-
20:44
Helsingin Oodin äänestyspisteen edessä luikerteli pitkä jono vielä viime hetkillä – "Koko ajan näyttää tulevan lisää väkeä paikalle"
-
20:30
Mestiksen puolivälierässä tuomittiin rangaistuslaukauksia kuin hihnalta – kädet nousivat ristiin jo ottelun ensisekunneilla
-
20:25
Kidutus venäläisvankiloissa kuin keskiajalta: Sellissä Pietarissa useasti virunut Philipp pakeni Suomeen – "Tämä maa paransi minut"
-
20:15
Pikkuiset brittikolmoset saivat nimensä ennätystenkirjaan kahdestakin syystä
-
20:11
Vilkas ennakkoäänestys päättyi – asiantuntija: Näissä vaaleissa on kaksi uutta ilmiötä aiempiin verrattuna
-
20:07
Orpolla näyttää olevan enemmän yhteistä Perussuomalaisten kuin SDP:n kanssa, kertovat vaalikonevastaukset – Marinin kannoista vaikea saada selvää
-
Lataa lisää