C Moren asiantuntijat Lasse Kukkonen ja Lauri Marjamäki hämmästelivät Tshekin joukkueen lepsuilua avauserässä Leijonia vastaan.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
Tästä pääset MTV Urheilun seurantaan Suomi-Tshekki-ottelusta!
Vaihtoaitioiden välistä raportoivat asiantuntija Sami Kapanen puhui erän aikana siitä, että Kari Jalosen luotsaamasta Tshekin ryhmästä ei välity huippuottelun vaatimaa tunteen paloa (video Kapasen analyysistä jutun alla).
LUE MYÖS: Leijonat, nyt lohkovoitto olisi lottovoitto! Illan Tshekki-ottelussa perverssi Kanada-tekijä
Tälle saatiin katetta myös kaukalossa. Kukkonen ja Marjamäki kiinnittivät huomiota varsinkin tilanteeseen Leijonien 2-0-maalin yhteydessä sekä tapahtumiin ennen Marko Anttilan huippupaikkaa.
– Kukkonen joutui laittamaan silmät kiinni, kun hän katsoi tätä suoritusta, studioisäntä Teemu Niikko kommentoi Leijonien 2-0-maaliin liittyen.

