Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Metsä Groupin jätti-investointia hehkutetaan hallituksesta, oppositiosta ja myös toisesta metsäyhtiöstä – "Paras uutinen pitkään aikaan"

2:01Metsä Group suunnitteleee 1,5 miljardin euron biotuotetehdasta KemiinMetsä Groupin tehdashanke on ollut esillä jo vuoden 2019 puolella.
Julkaistu 11.02.2021 15:46
Toimittajan kuva

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

@OssiRajala

Metsä Groupin 1,6 miljardin euron investointi Kemiin on kirvoittanut useita ihastuneita kannanottoja sosiaalisessa mediassa. Kemin biotuotetehdas luo noin 1 500 työpaikkaa.

Useat puoluejohtajat ja ministerit ovat hehkuttaneet Metsä Groupin investointipäätöstä Twitterissä.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) muistuttaa kyseessä olevan alan suurin investointi.

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo pitää investointipäätöstä parhaana uutisena pitkään aikaan.

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko toteaa puolestaan Suomen elävän metsästä jatkossakin.

Kansanedustaja Katri Kulmuni (kesk.) on niin ikään hyvin tyytyväinen Metsä Groupin investointiuutiseen.

– Päätös on erittäin odotettu ja ounasteltu. On erittäin tärkeää, että hallitus omalla toiminnallaan jo keväällä mahdollisti liikenneinfrastruktuurin rakentamisen yli 200 miljoonan euron osalta, Kulmuni sanoo tiedotteessaan. 

– Tämä on erittäin tärkeä päätös Suomen elpymisen kannalta ja erityisesti tällä on suurta merkitystä koko Pohjois-Suomen kehitykselle. Paikallisesti meitä odottaa nyt positiivinen haaste riittävän osaavan työvoiman saannin suhteen Meri-Lapissa, Kulmuni jatkaa. 

Metsäyhtiö UPM:n toimitusjohtaja liittyi niin ikään onnittelijoiden joukkoon.

Jussi Pesonen

Investointiuutisen ovat ottaneet maltillisemmin tai kieleteisemmin vastaan vihreät sekä luonnonsuojelujärjestöt, jotka ovat huolissaan metsäluonnon kestävyydestä ja monimuotoisuudesta. Uusi tehdas tarvitsee puuta vuosittain noin 7,6 miljoonaa kuutiometriä.

Lue myös: Metsä Group rakentaa biotuotetehtaan Kemiin – 1,6 miljardin euron investointi on alan historian suurin, työpaikkoja tulee 1500

Uuteen tehtaaseen liittyy kuitenkin myös mahdollisuuksia käyttää puuta korvaamaan saastuttavampia raaka-aineita ja tekniikan kehittyessä mahdollisuuksia on muuhunkin, kuten vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne pohtii.

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi muistuttaa siitä, ettei Metsä Groupin tehtaan sijoituspaikasta kisannut muita vaihtoehtoja. Toisin on esimerkiksi UPM:n ja Nesteen suunnittelemien laitosten kohdalla.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio korostaa puolestaan sitä, että kotimaisen teollisuuden kilpailukyvystä olisi huolehdittava.

Lisää aiheesta:

Niinistön ehdotus yhteisestä talouspolitiikasta saa kannatusta ainakin Orpolta ja KeskustaltaMarinin ilmoitukseen SDP:n puheenjohtajan paikan jättämisestä on reagoitu laajasti – pääministerille satelee kehuja ja kritiikkiäVihreiden kannabiskanta kirvoitti kipakan somekeskustelun: "Ulkona realismista", "Nykylainsäädäntö sortaa huumeongelmaisia"Juha Sipilän tyly kommentti MTV:n haastattelussa herättää ihmetystä – "Vaaleilla valitulta erikoista puhua ministeriydestä ’kansakunnan kusitolppana’"Jan Vapaavuori otti kantaa kokoomuksen mahdolliseen PS-yhteistyöhön – sohaisi somekansan ampiaispesään: "Ryhdikäs kannanotto", "Tämä on sama kuin ampuisi itseään jalkaan" Sanna Marinille satelee onnitteluja Twitterissä – onnittelijoiden joukossa muun muassa vuonna 2003 pääministerin virasta eronnut Anneli Jäätteenmäki: "Voimia vaativaan työhön"
TalousMetsäteollisuusMetsätKemiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen18:58
    Huoltoasemat

    STT:n tiedot: Neste keskeyttänyt polttoaineiden toimittamisen Teboilille

  • Eilen17:26
    Kotimaa

    Olut maistuu Suomessa yhä entistä vähemmän – nyt myös lonkeroissa tapahtunut käänne

  • Eilen16:49
    Henkirikokset

    Uutta tietoa: Vauvanmurhasta epäilty nuori nainen ulosotossa

  • Eilen14:09
    Finnair

    Finnair: Uutta tietoa ja rajut luvut penkkikriisistä

  • Eilen13:38
    Matkailu

    Suomeen odotetaan ulkomaisen turismin ennätystalvea – globaali trendi jyllää eteenkin Lapissa