Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Menettikö Johann Hägerström henkensä hämäräbisnesten takia? Liikemies selvitteli tekemisiään raastuvassa useaan kertaan ennen kuolemaansa

8:16Koituiko salakuljetusvyyhti murhatun liikemiehen kohtaloksi? Suorassa lähetyksessä rikostoimittaja Pekka LehtinenMitä tapauksesta tiedetään? Katso rikostoimittaja Pekka Lehtisen raportti.
Julkaistu 02.06.2022 05:57
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Henkirikoksen uhriksi joutuneen Johann Hägerströmin taustalta paljastuu useita talousrikoksia. Teorian mukaan hämäräbisnekset ovat voineet olla myös miehen kuoleman taustalla.

MTV Uutisten eilen julkaisemassa artikkelissa liikemies Johann Hägerströmin entinen bisneskumppani kertoo, että Hägerström oli ennen kuolemaansa lähtenyt sovittuun tapaamiseen kahden, mahdollisesti ulkomaalaisen henkilön kanssa. 

Lähde kertoo, että erään Hägerströmin tuttavapiirissä esiin nousseen teorian mukaan Hägerström olisi sotkeutunut ennen kuolemaansa tupakan salakuljetukseen ja jäänyt siitä velkaa.

Asiasta oli puhuttu Hägerströmin tunteneiden kesken sen jälkeen, kun mies oli löydetty tapettuna Varsinais-Suomen Rymättylästä vuonna 2005.

Johann-HagertsromMTV

Henkirikoksen motiivina velat?

MTV Uutisten tietojen mukaan poliisi epäileekin, että henkirikoksen mahdollisena motiivina voisivat olla juuri Hägerströmin velat. Yksi tutkintalinjoista on mahdollinen palkkamurha, vaikka varmaa tietoa Hägerströmin kohtalosta ei tällä hetkellä ole.

Hägerströmin henkilöhistorian valossa teoria ei ole täysin mahdoton.

Jo vuonna 2005 poliisi kommentoi Ylen Poliisi-tv:ssä, että henkirikoksen taustalla voi olla hämäriä liiketoimia.

Helsingin käräjäoikeuden arkistoihin jääneistä puolestaan asiakirjoista selviää, että Hägerström syyllistyi talousrikoksiin 1970- ja 1980-luvuilla.

Tuomioihin johtaneet teot olivat tapahtuneet kauan ennen epäiltyä henkirikosta, mutta ne kuitenkin piirtävät kuvaa miehestä, joka ei liiketoimissaan aina piitannut lain kirjaimesta.

Lue myös: Johann Hägerströmin bisneskumppani MTV Uutisille: "Johann sanoi katoamispäivänään, että hänellä on tapaaminen ulkomaalaisten kanssa"

Tällaisista tuomioista on kyse

Hägerströmin talousrikosjutut ajoittuvat tekoajaltaan 1970-luvun loppuun ja 1980-luvun alkuun. Ensimmäinen talousrikostuomio on vuodelta 1977. Hän sai tuolloin ehdollista vankeutta suurikokoisen maalauksen kavalluksesta.

Taulu oli luovutettu helsinkiläisen taidegallerian haltuun. Sopimukseen oli kirjattu erikseen, että teos laitettaisiin vain näytille, eikä sitä saisi myydä. Hägerström oli kuitenkin myynyt taulun 5000 markan hintaan. Hän sai ehdollista vankeutta.

Tuomioista kovin on vuodelta 1982. Tuolloin Hägerström passitettiin suorittamaan yli kolmen ja puolen vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta törkeästä kavalluksesta sekä muutamasta lievemmästä rikoksesta.

Tuomion mukaan Hägerström oli ollut 1970-luvun lopulla helsinkiläisen yrityksen taloudenhoitajana ja pumpannut yrityksestä eri keinoin yli 700 000 markkaa omistajan tietämättä. Summa oli merkittävä, sillä yrityksen liikevaihto oli tapahtuma-aikaan noin 1,5 miljoonaa markkaa.

Hägerström oli muun muassa ostanut yrityksen piikkiin kameroita, huonekaluja ja taidetta sekä käyttänyt rahoja ravintolalaskuihin ja ulkomaanmatkoihin. Mies oli myös lainannut yritykselle kuuluvia rahoja ominaan ja myöhemmin perinyt rahoja takaisin sekä vienyt yrityksen käteiskassavaroja yli 250 000 markan edestä.

Kahta vuotta myöhemmin, eli 1984, Hägerström tuomittiin jälleen. Tällä kertaa kyse oli veropetoksesta.

Tuomion mukaan mies oli kirjannut henkilökohtaisia kulujaan yrityksensä piikkiin kymmenien tuhansien markkojen edestä. Mies sai neljä kuukautta ehdollista vankeutta.

Saman vuonna mies sai tuomion myös luvattomasta tavarankuljetusbisneksestä, jota hän oli pyörittänyt yksityiskäyttöön rekisteröidyillä pakettiautoilla. Siitä rangaistuksena oli päiväsakkoja.

Lue myös: Liikemies Johann Hägerström upotettiin painojen kanssa mereen – KRP avasi uudelleen vanhan murhatutkinnan: "Enemmän kuin yksi tietää teosta"

Tutkintalinjat vievät myös ulkomaille

Hägerström katosi Helsingissä lokakuussa 2004. Miehen ruumis löydettiin Varsinais-Suomen rymättylästä seuraavana kesänä, 22. päivä heinäkuuta 2005. Ruumis kellui Kirveenrauman salmessa lähellä Kirveenrauman siltaa.

Poliisin arvion mukaan ruumis oli ollut vedessä kuukausia. Jo varhaisessa vaiheessa epäiltiin henkirikosta, mutta tekotapaa ei ole koskaan kerrottu julkisuuteen.

KRP tiedotti viime viikolla, että se on ottanut jutun uudelleen aktiiviseen tutkintaan.

Tutkinnanjohtaja, rikostarkastaja Aki Lahtisen mukaan poliisilla on tällä hetkellä monta tutkintalinjaa, joista osa vie ulkomaille. Lahtinen ei ole suostunut kommentoimaan MTV:n haastatteleman Hägerströmin bisneskumppanin kertomuksia mitenkään.

Poliisi on saanut viimeisen viikon aikana tapaukseen liittyen useita varteenotettavia vihjeitä.

Poliisi pyytää edelleen havaintoja, vihjeitä ja tietoja tapaukseen liittyen.

Katoamispäivänä Hägerströmillä tiedetään olleen sormessaan Stubbe-aatelissuvun vaakunasormus ja mukanaan Sony Ericsson P900 -kamerapuhelin. Poliisin mukaan sekä sormus että kännykkä ovat yhä kateissa.

Lisää aiheesta:

MTV Uutisten tiedot: Liikemies Johann Hägerströmin murha saattaa liittyä väärennetyn taiteen kauppaan – KRP kuulustellut useita epäiltyjäSotkeutuiko liikemies Johann Hägerström salakuljetukseen ja murhattiinko hänet velkojen takia? Bisneskumppani MTV Uutisille: "Johann sanoi katoamispäivänään, että hänellä on tapaaminen ulkomaalaisten kanssa"Liikemies Johann Hägerström upotettiin painojen kanssa mereen – KRP avasi uudelleen vanhan murhatutkinnan: "Enemmän kuin yksi tietää teosta"Tämä kaikki Ilpo Härmäläisen murhaajaksi epäillystä ex-yrittäjästä, 67, tiedetään – kauppasi mobiilisoittoääniä ja uhkaili alaistaanVarusmies Milla Arosen, 21, murhatutkinta valmistui: Ex-poikaystävä tunnusti teon, mutta piinaa yhä poliisia vaikenemalla – missä on ruumis?Kuolleena löydetty ammattirikollinen muistetaan huumeista ja palkkamurhasta, jonka uhria ei koskaan löydetty – epäillään tulleen itse tapetuksi
HenkirikoksetKadonneetHelsinkiTurkuRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • Eilen16:35
    Väkivaltarikokset

    Professori-isänsä Vihdissä murhannut mies oli syyntakeeton – yritti tappaa myös äitinsä

  • Eilen05:54
    Vihti

    Isänsä murhasta ja äitinsä murhan yrityksestä Vihdissä syytetty mies saa tuomion – on ollut mielentilatutkimuksessa

  • 12.9.15:53
    Poliisi

    Iitin veriteon nimike koventui: Teinipojan epäillään murhanneen viisikymppisen miehen

  • 12.9.13:40
    Espoo

    Äiti ammuttiin lastensa silmien edessä Espoossa – jo toinen mies vaaditaan vangittavaksi