Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikemies Johann Hägerström upotettiin painojen kanssa mereen – KRP avasi uudelleen vanhan murhatutkinnan: "Enemmän kuin yksi tietää teosta"

5:43KRP avasi uudelleen vanhan murhatutkinnan: Liikemies Johann Hägerström upotettiin painojen kanssa mereenKatso video: KRP avasi uudelleen vanhan murhatutkinnan – MTV:n rikostoimittaja Pekka Lehtinen kertoo tapauksesta.
Julkaistu 24.05.2022 15:06
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

Keskusrikospoliisi on ottanut uudelleen aktiiviseen tutkintaan vanhan murhatapauksen, jossa henkirikoksen uhrina oli noin 60-vuotias liikemies Johann Hägerström.

– Poliisi epäilee, että Hägerstöm murhattiin ja hänet upotettiin mereen, sanoo tapauksen tutkinnanjohtaja, rikostarkastaja Aki Lahtinen.

Hägerströmin ruumis löytyi heinäkuussa 2005 Varsinais-Suomen Rymättylästä Kirveenrauman salmesta läheltä Kirveenrauman siltaa. Silta sijaitsee nykyisessä Naantalin kaupungissa. Hägerström oli ilmoitettu kadonneeksi edellisenä syksynä Helsingissä.

Ruumislöydön aikanaan teki veneretkellä ollut pariskunta. Se havaitsi meressä kelluneen ruumiin, joka oli julkisuudessa aiemmin olleiden tietojen mukaan sidottu ja kääritty jonkinlaiseen säkkiin tai mattoon.

Poliisi arvioi vuonna 2005, että ruumis oli ollut vedessä kuukausia. Vainajaksi varmistui vuonna 1945 syntynyt Johann Willem Hägerström.

Tapausta tutkitaan murhana

Heti alusta alkaen oli selvää, että kyse oli henkirikoksesta. MTV Uutisten tietojen mukaan KRP tutkii tapausta murhana ainakin tekotavan takia. Poliisi ei ole kertonut tekotapaa julkisuuteen.

Hägerströmistä oli tehty katoamisilmoitus vuoden 2004 puolella. Hänet oli nähty viimeisen kerran 21.10.2004 puolen päivän aikaan Museokadulla Helsingin Töölössä.

Hägerström oli tuolloin liikkunut harmaalla Smart-autolla. Se löytyi viikkoa myöhemmin Lastensairaalan parkkipaikalta. Hägerströmin ruumis löytyi Kirveenrauman salmesta 22.7.2005.

Tiedossa on, että Hägerström oli katoamispäivänään lähtenyt aamulla Helsingin-kodistaan. Silloin hänellä oli ollut sormessaan aatelissuvun vaakunasormus ja mukanaan Sony Ericsson P900 -kamerapuhelin. Poliisin mukaan sormus ja kännykkä ovat kateissa. Poliisi pyytää niistä havaintoja.

Johann-Hagertsrom2Myös Hagerströmin puhelin ja sormus ovat kateissa.MTV

"Enemmän kuin yhdellä on tietoa tästä teosta"

Keskusrikospoliisin Länsi-Suomen yksikkö avasi murhatutkinnan tämän vuoden aikana uudestaan, kun se oli saanut uusia tietoja tapauksesta.

– Näistä uusista tiedoista emme voi kertoa tarkemmin, Lahtinen sanoo.

Lahtinen ei kommentoi, onko poliisilla tiedossa mahdollinen epäilty tai epäiltyjä. Poliisi ei myöskään kerro, onko sillä jotain tietoa siitä, miten Hägerström päätyi Rymättylään, missä ja milloin henkirikos tehtiin.

– Enemmän kuin yhdellä henkilöllä on tietoa tästä teosta, Lahtinen sanoo MTV Uutisille.

Poliisi kaipaa havaintoja Smart-autosta

Tutkinnan alussa 2005 poliisi kertoi, että sitä kiinnostavat katoamispäivän tapahtumat Helsingissä ja Smart-auton liikkeet. Myös kaikki havainnot katoamisajankohtaan liittyvistä tapahtumista Rymättylän seudulla kiinnostivat poliisia.

– Jos kukaan on nähnyt joitain epäilyttäviä henkilöitä, ajoneuvoja tai esineitä tuona aikana Rymättylässä Kirveenrauman sillan alla, niistä tulisi kertoa poliisille. Myös tuona aikana sattuneet pienet mökkimurrot, joista ei ole viitsitty ilmoittaa poliisille, kiinnostavat, tutkinnanjohtaja Teijo Ristola kertoi kesällä 2005.

Vieläkö etsitään kumipäällysteisiä käsipainoja?

Poliisi paljasti tutkinnan alkuvaiheessa yllättävänkin paljon yksityiskohtia tapauksesta.

Se muun muassa kaipasi tietoja voimailuun tarkoitetuista muovipäällysteisistä käsipainoista, jotka olisi mahdollisesti anastettu tai kadonneet noihin aikoihin Rymättylästä tai lähiseudulta.

MTV Uutisten tietojen mukaan painoja on ilmeisesti käytetty Hägerströmin ruumiin upottamiseen.

Nyt tutkintaa johtava rikostarkastaja Lahtinen ei halua tätä asiaa kommentoida.

Keskusrikospoliisilla on jutussa tällä hetkellä auki monta tutkintalinjaa.

– Niistä enemmän kuin yksi vetää ulkomaille ja siinä on omat haasteensa, Lahtinen sanoo.

Hägerströmiä epäiltiin useista rikoksista

Ennen katoamista Johann Hägerströmillä oli liiketoimintaa sekä Suomessa että ulkomailla, muun muassa Virossa.

Hägerström oli Suomessa epäiltynä useista rikoksista 1970-, 1980- ja 1990 -luvuilla. Vakavimmat epäilyt olivat 1980-luvun alussa, jolloin hän sai vuosien vankeustuomion talousrikoksista, muun muassa törkeästä kavalluksesta.

MTV Uutisten tietojen mukaan poliisi selvittää esimerkiksi sitä, liittyykö henkirikoksen motiivi juuri Hägerströmin liiketoimiin. Yksi tutkintalinjoista on myös mahdollinen palkkamurha. Ainakaan sitä ei ole kokonaan pois suljettu tutkinnan tässä vaiheessa.

– Tätä asiaa en voi vahvistaa enkä kommentoida mitenkään, Lahtinen sanoo.

"Lähdemme siitä, että tapaus selviää"

Lahtinen on ollut tutkinnanjohtaja myös lakimies Ilpo Härmäläisen murhatutkinnassa. 1994 kadonneen Härmäläisen ruumis löytyi merenpohjasta tänä keväänä, lähes 30 vuotta katoamisen jälkeen.

Murhasta epäiltynä on 1953 syntynyt mainosmies. Käräjäoikeus antaa Härmäläisen jutussa tuomion perjantaina.

Lahtinen haluaa uskoa, että myös uudelleen avattu Hägerströmin murhatapaus on ratkaistavissa.

– Lähdemme tietysti siitä, että tämä vielä selviää, Lahtinen sanoo.

KRP pyytää vihjeitä ja havaintoja Hägerströmin tapaukseen liittyen. Kaikki tiedot voi ilmoittaa poliisille numeroon 050-456 4903.

1:10Sukeltajat kuvasivat Ilpo Härmäläisen etsinnät – näin kadonneen lakimiehen ruumis löytyi Airiston pohjastaSukeltajat kuvasivat Ilpo Härmäläisen etsinnät – näin kadonneen lakimiehen ruumis löytyi Airiston pohjasta.

Lisää aiheesta:

Kadonneen Minna Suomisen tappaja on ollut koko ajan poliisin tiedossa – poliisilla kymmenittäin uusia vihjeitäSotkeutuiko liikemies Johann Hägerström salakuljetukseen ja murhattiinko hänet velkojen takia? Bisneskumppani MTV Uutisille: "Johann sanoi katoamispäivänään, että hänellä on tapaaminen ulkomaalaisten kanssa"Ilpo Härmäläisen katoamistutkinnassa yllätyskäänteitä toisensa perään – poliisi: "Meri kätkee pinnan alle hyvin paljon salaisuuksia"Poliisi ottanut 67-vuotiaan miehen kiinni vuonna 1994 kadonneen turkulaisjuristin Ilpo Härmäläisen murhasta epäiltynäSelvittämättömiä murhia ja selittämättömiä katoamisia: Näitä henkilöitä Suomessa etsitään juuri nyt – onko sinulla havaintoja heistä?KRP tutkii henkirikoksina – Missä ovat kadonneet Sepot ja Kai?
HenkirikoksetKRPRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • Eilen16:35
    Väkivaltarikokset

    Professori-isänsä Vihdissä murhannut mies oli syyntakeeton – yritti tappaa myös äitinsä

  • Eilen05:54
    Vihti

    Isänsä murhasta ja äitinsä murhan yrityksestä Vihdissä syytetty mies saa tuomion – on ollut mielentilatutkimuksessa

  • 12.9.15:53
    Poliisi

    Iitin veriteon nimike koventui: Teinipojan epäillään murhanneen viisikymppisen miehen

  • 12.9.13:40
    Espoo

    Äiti ammuttiin lastensa silmien edessä Espoossa – jo toinen mies vaaditaan vangittavaksi