Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
MTV
Julkaistu 01.06.2022 07:57
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

Keskusrikospoliisi tiedotti viime viikolla, että se on avannut uudelleen aktiiviseen tutkintaan liikemies Johann Hägerströmin tapauksen. Hägerströmin ruumis löydettiin merestä kesällä 2005. MTV Uutisten tietojen mukaan poliisi epäilee, että mahdollisena henkirikoksen motiivina ovat olleet Hägerströmin velat.

KRP:n mukaan vuonna 1945 syntynyt Johann Hägerström oli murhattu ja upotettu painojen kanssa mereen.

Johann Hägerström katosi Helsingissä lokakuussa 2004. Hänen ruumis löytyi ilmeisesti mattoon käärittynä seuraavana kesänä 22.7.2005 Kirveenrauman salmesta Varsinais-Suomen Rymättylästä.

Poliisi arvioi, että ruumis oli ollut vedessä kuukausia. Poliisi ei ole kertonut henkirikoksen tekotapaa.

Tapaaminen ulkomaalaisten kanssa?

Viimeinen luotettava havainto Hägerströmistä on tehty Museokadulla Helsingin Töölössä 21.10.2004. Hän oli liikkunut harmaalla Smart-autolla. Auto löytyi viikkoa myöhemmin Lastenklinikan parkkipaikalta.

MTV Uutisten selvityksen mukaan Hägerström oli katoamispäivänsä aamuna tavannut silloisen bisneskumppaninsa ja juristin tämän toimistossa eduskuntatalon lähellä. Kolmikko oli kahvitellut.

Bisneskumppani kertoo nyt MTV Uutisille, että Hägerströmin oli tuolloin pitänyt lähteä juristin toimistolta sovittuun tapaamiseen.

– Johann sanoi, että hänellä oli tapaaminen joidenkin ulkomaalaisten kanssa omassa neuvottelutilassaan. Tarkemmin hän ei kertonut näistä ulkomaalaisista henkilöistä eikä tapaamisen syystä. Sen jälkeen en enää nähnyt häntä, bisneskumppani kertoo.

Hägerströmin toimisto tai neuvottelutila sijaitsi kerrostalossa lähellä HUS:n Meilahden sairaalaa. Neuvottelutilassa oli bisneskumppanin mukaan myös sauna ja kuntosali. Tilat olivat tuttuja bisneskumppanille, joka oli tehnyt pitkään yhteistyötä Hägerströmin kanssa.

– Kävin siellä usein itsekin treffaamassa Johannia. Se oli hyvä paikka pitää palaveria, bisneskumppani kertoo.

Lue myös: Liikemies Johann Hägerström upotettiin painojen kanssa mereen – KRP: "Enemmän kuin yksi tietää teosta"

Sotkeutuiko liikemies Johann Hägerström salakuljetukseen ja murhattiinko hänet velkojen takia? Bisneskumppani MTV Uutisille: "Johann sanoi katoamispäivänään, että hänellä on tapaaminen ulkomaalaisten kanssa"

Velanperintä mahdollinen motiivi

Hägerströmistä tehtiin katoamisilmoitus syksyllä 2004. Myös hänen bisnestuttunsa Keski-Euroopassa olivat ehtineet jo ihmetellä, kun Hägerström ei ollut saapunut sinne sovittuihin tapaamisiin.

Kun ruumis löytyi merestä heinäkuussa 2005 ja poliisi kertoi epäilevänsä henkirikosta, bisneskumppanin mukaan Hägerströmin kaveripiirissä käytiin intensiivistä keskustelua ja pohdintaa siitä, mitä Johannille oli tapahtunut ja miksi. Hänen tiedettiin olleen vuosien aikana mukana monenlaisessa bisneksessä.

– Se käsitys joillain oli, että häneltä oli tultu perimään velkoja ehkä Balkanin maiden suunnalta bisneksistä, jotka eivät olleet menneet kuten piti. Teorian mukaan Johann olisi velaksi luvannut hoitaa ison määrän tupakkaa Englantiin, ja toimittaa sitten rahat, kun lasti on siellä perillä.

– Tupakkakontit jäivät kuitenkin kiinni Rotterdamin satamassa Hollannissa ja ne, joiden puolesta Johann oli luvannut toimia, menettivät rahaa, bisneskumppani kertoo MTV Uutisille.

Hänen mukaansa siihen aikaan tupakkaa salakuljetettiin paljon verojen välttämiseksi. Johannilla oli suhteita esimerkiksi juuri Englantiin.

– Siinäkin mielessä tämä teoria tuntuu aika loogiselta, vaikka varmaa tietoa ei tietenkään ole.

KRP: Tutkintalinjoja on monta

KRP:n tutkinnanjohtaja, rikostarkastaja Aki Lahtinen ei halua kommentoida bisneskumppanin kertomusta millään tavalla. Lahtisen mukaan heillä on edelleen monta tutkintalinjaa, jotka vievät ulkomaille.

Poliisi on saanut viikon aikana Hägerströmin tapaukseen liittyen kahdeksan uutta vihjettä.

– Suurin osa niistä on potentiaalisia vihjeitä, Lahtinen sanoo.

Bisneskumppani kertoo MTV Uutisille lisäksi, että Hägerströmin ruumiin löytymisen jälkeen liikemiehen kaveripiirissä pidettiin hyvin todennäköisenä, että Hägerström tapettiin katoamispäivänään hänen omassa neuvottelutilassaan.

Mahdollisena pidettiin myös sitä, että ruumiin upottamisessa käytetyt painot olisivat olleet peräisin neuvottelutilan kuntosalilta ja Hägerströmin ruumis olisi kääritty neuvottelutilassa olleeseen mattoon.

– Näitäkään en voi kommentoida millään tavalla, Lahtinen sanoo.

Bisneskumppanin mukaan KRP on henkirikostutkinnan alkuvaiheessa kuullut tutkintaan juristia, joka oli mukana kahvittelemassa Hägerströmin katoamispäivänä 21.10. 2004. MTV Uutiset ei tavoittanut juristia eikä KRP:n silloista tutkijaa.

Bisneskumppani sanoo, että häneltä itseltään KRP:n tutkija oli kysellyt puhelimitse joitain asioita.

Poliisi pyytää edelleen havaintoja, vihjeitä ja tietoja Hägerströmin tapauksesta. Katoamispäivänä Hägerströmillä oli ollut sormessaan aatelissuvun vaakunasormus ja mukanaan Sony Ericsson P900 -kamerapuhelin. Poliisin mukaan sekä sormus että kännykkä ovat yhä kateissa.

Lisää aiheesta:

MTV Uutisten tiedot: Liikemies Johann Hägerströmin murha saattaa liittyä väärennetyn taiteen kauppaan – KRP kuulustellut useita epäiltyjäMTV:n tiedot: Mereen upotetun liikemiehen puhelin paikantui viimeisen kerran Mustioon – useita henkilöitä kuultu tutkinnassaMenettikö Johann Hägerström henkensä hämäräbisnesten takia? Liikemies selvitteli tekemisiään raastuvassa useaan kertaan ennen kuolemaansaLiikemies Johann Hägerström upotettiin painojen kanssa mereen – KRP avasi uudelleen vanhan murhatutkinnan: "Enemmän kuin yksi tietää teosta"Ilpo Härmäläisen katoamistutkinnassa yllätyskäänteitä toisensa perään – poliisi: "Meri kätkee pinnan alle hyvin paljon salaisuuksia"Katajanokalla oudosti kuolleen venemiljonäärin äiti MTV Uutisille: "Mikon kuolema oli tilaustyö"
HenkirikoksetKRPRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen20:15
    Mikkeli

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • Eilen14:31
    Mikkeli

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen

  • Eilen07:10
    Väkivaltarikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • ke20:08
    Oikeudenkäynnit

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • ke15:50
    Oikeudenkäynnit

    Mikkelin murhasyytetty ongelmakierteessä – kaveri epäili poliisille: "Hänellä ei ole tunteita"